جمهوری اسلامی ایران به فدراسیون روسیه به‌عنوان کشور همسایه قدرتمند و دوست خود بر پایه «همکاری و احترام‌متقابل»‌ می‌نگرد و علاقه‌مند به گسترش بیش از پیش روابط خود با این کشور در همه زمینه‌ها است. در پرتو اراده رهبران و مقامات عالی، همکاری‌های دو کشور در راستای تامین منافع مشترک از مرزهای روابط دوجانبه عبور کرده و وارد کمک به تامین امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی شده و مستحکم‌تر از هر زمان دیگری است. ایران و روسیه علیه «تحریم‌های ضدبشری و یک‌جانبه»، «مداخلات غرب در امور دیگر کشورها»، «ممانعت از ایفای نقش عوامل ثالث در روابط خود» و ضرورت «احترام به حقوق بین‌الملل» همبستگی کامل دارند.

بیانیه روسیه درباره سالگرد معاهده تهران و مسکو

همزمان وزارت امورخارجه روسیه به مناسبت بیستمین سالگرد معاهده اساس روابط متقابل و اصول همکاری بین مسکو و تهران در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران و روسیه در سالگرد امضای معاهده همکاری دو کشور دستاوردهای بزرگی در عرصه‌های مختلف به‌دست آورده‌اند. به گزارش «ایرنا» بنابر اعلام روز جمعه وزارت امورخارجه روسیه، روز ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) معاهده همکاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه ۲۰ ساله شد.

در این بیانیه گفته شده، این سند نقطه عطف تاریخی در روابط ایران و روسیه بود. روسیه و ایران در راستای تلاش برای تحکیم روابط در عرصه‌های سیاسی، بازرگانی و اقتصادی، علمی و تکنولوژیکی، فرهنگی و انسانی و سایر عرصه‌ها و با درک ضرورت بنای جهان بر اساس منشور ملل متحد و معیارهای قوانین بین‌المللی توافق کردند تا روابط خود را بر اساس اصول احترام به حق حاکمیت و اعتماد متقابل و حق حاکمیت و تمامیت ارضی و استقلال و عدم‌مداخله در امور یکدیگر بنا کنند.

وزارت‌خارجه روسیه می‌افزاید: سنت دوستی و حسن همجواری بین روسیه و ایران هر سال به نفع مردم دو کشور و نیز ثبات و امنیت منطقه و خارج از آن تحکیم بیشتر می‌یابد. در ادامه این بیانیه آمده است: تهران و مسکو تا سالگرد امضای معاهده همکاری بین دو کشور به مجموعه‌هایی از دستاوردها در همه حوزه‌ها دست یافته‌اند و ظرفیت‌های استفاده نشده و پتانسیل همکاری‌های دو کشور دورنمای خوبی را برای تعمیق و گسترش روابط دو کشور به‌وجود آورده است.

معاهده روابط متقابل و اصول همکاری ایران و روسیه که امروز مهلت ۲۰ ساله آن به پایان رسید و مجددا برای ۵ سال دیگر تمدید شد، ۲۰ سال پیش در ۲۱ ماده با امضای روسای‌جمهور وقت دو کشور انجام شد که تحولات مثبتی را در روابط دو کشور ایجاد کرده است. کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه دیروز (جمعه) در گفت‌وگو با «ایرنا» با اشاره به زمان ۲۰ ساله معاهده روابط متقابل و اصول همکاری تهران-مسکو، اعلام کرد: این معاهده به‌طور خودکار برای پنج سال دیگر تمدید شد و همزمان براساس ظرفیت‌های جدید دو کشور درحال به‌روزرسانی برای تصویب دو طرف است.

جلالی خاطرنشان کرد: معاهده «اساس روابط متقابل و اصول همکاری ایران و روسیه» ۲۰ سال پیش در چنین روزی به تصویب دو طرف رسید و مقرر شده بود که پس از پایان مهلت ۲۰ ساله، اگر دو کشور ایران و روسیه، یک‌سال قبل از خاتمه دوره معاهده به طرف مقابل‌ ملاحظه و نکته‌ای را اعلام نکردند به شکل خودکار برای پنج‌سال قابل تمدید است و هر پنج‌سال به همین نحو می‌تواند تمدید شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند