حسن روحانی این اظهارات را روز پنج‌شنبه و در دو سخنرانی مختلف مطرح کرد؛ سخنانی که بخشی از آن در اجلاس مجازی سران اکو مطرح شد و بخشی دیگر نیز در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت کشور.

رئیس‌جمهوری که روز پنج‌شنبه در اجلاس مجازی سران اکو سخنرانی می‌کرد، یکی از ناکامی‌های تلخ جامعه جهانی در دوره کرونا را عدم اقدام در مقابل کشیده شدن دامنه سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه و تحریم‌های غیرقانونی به این حوزه و هدف قرار دادن توان کشورها در مواجهه با این بلیه جهانی خواند و تاکید کرد: اقدام قدرت‌های بزرگ در محروم ساختن ملت‌ها از حقوق بنیادین خود در کنار عدم احترام آنها به نهادهای بین‌المللی، نیازمند پاسخی در خور از سوی کشورهای هم‌اندیش با هدف تقویت همکاری و تشکیل جبهه‌ای واحد برای فائق آمدن بر این‌گونه چالش‌هاست.

روحانی با بیان اینکه جامعه بین‌المللی شاهد رویکرد غیرقانونی و جنگ تمام عیار اقتصادی دولت ایالات‌متحده علیه جمهوری اسلامی ایران در چهار سال گذشته بوده است، تاکید کرد: این تحریم‌های ظالمانه، خسارات جبران‌ناپذیری به دولت و ملت ایران وارد کرده است. بنابر دوراندیشی و عقلانیت جمهوری اسلامی ایران، توافقی که آمریکا آن را نقض و برای نابودی آن حداکثر تلاش را کرد، کماکان حفظ کرده است.

او در ادامه با تاکید بر این نکته که ایالات‌متحده آمریکا موظف است با لغو همه تحریم‌ها و اتخاذ تدابیر عملی به برجام برگردد زیرا این تکلیف دولتی است که او نقض عهد کرده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز اقدام آمریکا را قطعا با اقدام پاسخ خواهد داد. مسیر بازگشت آمریکا به برجام نیز روشن است و اگر اراده آن وجود داشته باشد، نیاز به هیچ مذاکره‌ای ندارد.

روحانی با اعلام اینکه اقدامات غیرقانونی یک‌جانبه ایالات‌متحده آمریکا برای به زانو درآوردن ملت بزرگ ایران ناکام مانده و به‌رغم تحمل فشارهای سنگین اقتصادی، این ملت بزرگ با تکیه بر اراده و توان داخلی خود به موفقیت‌های چشمگیر و دستاوردهای بزرگی از جمله در زمینه مقابله با کووید-۱۹ و آثار و تبعات آن دست یافته است، گفت: نمونه بارز آن، اقدام برای ساخت واکسن کرونا با استفاده از دانش و تجربیات دانشمندان ایرانی است و در این راستا آماده همکاری با سایر کشورها به‌ویژه کشورهای عضو اکو هستیم و همچنین آمادگی داریم درخصوص چگونگی مواجهه منطقه اکو با جهان پس از کرونا همکاری کنیم و بنیان‌هایی را برای همکاری پی بریزیم.

آژانس، مکان بازی سیاسی نیست

موضوع برجام، علاوه بر آنکه یکی از محورهای مهم سخنرانی حسن روحانی در اجلاس مجازی سران کشورهای عضو اکو بود، در اظهارات روحانی در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت کشور نیز دیده می‌شود. حسن روحانی روز پنج‌شنبه در این مراسم، با بیان اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مکان بازی سیاسی نیست، گفت: سه کشور اروپایی بفهمند که آژانس یک نهاد فنی است و اجازه دهند به کار فنی خود ادامه داده تا به این ترتیب توافق خوب اخیر ایران و آژانس نیز تداوم یابد.  روحانی تاکید کرد: علاقه‌مند بودیم با آژانس همکاری کنیم و در این دوره همکاری بسیار خوبی را هم با هم داشتیم که در گزارش‌های آژانس بر آنها تاکید شده است اما به بعضی‌ها که فکرشان برای حرکت‌های درست کار نمی‌کند و متاسفانه از کشورهای اروپایی هم هستند نصیحت می‌کنم این کار را نکنند و اجازه ندهند روابط بسیار خوب و دوستانه ایران و آژانس تخریب شود. به گفته رئیس‌جمهوری ایران، فعالیت‌های هسته‌ای ما مثل همیشه صددرصد صلح‌آمیز است و آژانس نظارت خودش را انجام می‌دهد و البته اگر این نظارت با دلخواه آژانس فاصله دارد، مقصر آن آمریکا و تحریم‌های این کشور علیه ایران است. اگر این تحریم‌ها رفع شود روابط با آژانس گرم‌تر می‌شود و بازرسان آن می‌توانند در چارچوب قانون بازرسی‌های مدنظر خود را انجام دهند. رئیس‌جمهوری در ادامه با بیان اینکه ۳ سال تمام در برابر تخلف‌ها و اقدامات تروریستی دولت قبلی آمریکا، مقاومت و صبر کردیم، گفت: ملت ایران در برابر اقدامات غیرقانونی و تحریم‌های ظالمانه دولت قبلی آمریکا مقاومت و ایستادگی کرد و شما حتی در دوران کرونا هم به وظایف انسانی خود عمل نکردید و دولت قبلی آمریکا به‌خاطر این رفتار خود باید در تاریخ شرمنده ملت ایران باشد. روحانی با بیان اینکه اگر دولت جدید آمریکا بخواهد اشتباهات دولت قبلی را جبران کند، راه را پیش روی او باز گذاشته‌ایم، گفت: بعضی دوستان می‌گفتند آمریکا ابتدا باید خسارت‌هایی را که به ملت ایران زده، جبران کند، البته آمریکا بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار به ایران خسارت زده است، اما گفتیم فعلا مطالبه خسارت را برای مرحله بعدی می‌گذاریم، ابتدا با لغو تحریم و عمل به تعهدات حسن‌نیت خود را نشان دهند. رئیس‌جمهور با بیان این جمله که «بوی کباب نمی‌آید، خر داغ می‌کنند»، گفت: برخی فکر می‌کنند، می‌توانند در شرایط جدید چیزی به برجام اضافه کنند اما باید بدانند که برجام کم و زیاد نمی‌شود، یک متن ثابت است و تمام شده است، مذاکره جدیدی در قالب برجام نخواهیم داشت و برجام در همان چارچوب مورد توافق، پیش روی ماست. روحانی تصریح کرد: آنها که می‌خواهند مسائل را از طریق دیپلماسی حل کنند باید بدانند که راه آن برداشتن تحریم است، آنچه مانع دیپلماسی است، تحریم شماست، وقت را تلف نکنید. اتلاف وقت و امروز و فردا کردن به نفع هیچ کس نخواهد بود، اگر وقت تلف شود و فرصت از دست برود، مسوول مستقیم آن آمریکا خواهد بود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ایران اعلام کرده که اگر تحریم لغو شود، بلافاصله به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند