روحانی تاکید کرد: اگرچه توصیه جدی متخصصان، فعالان و مسوولان بهداشتی کشور، عدم‌رفت‌وآمد غیرضرور به‌ویژه برای افراد خطرپذیر است و بسیاری نگرانی‌ها که درخصوص شیوع بیماری با توجه به رفت‌وآمدهای نوروزی وجود دارد، اما می‌توان با اتکا بر مسوولیت‌پذیری جامعه و مردم و حساسیت‌هایی که نسبت به حفظ سلامت وجود دارد، امیدوار بود که با رعایت دستورالعمل‌ها، امکان تردد در ایام نوروز به شهرهای با وضعیت آبی و زرد فراهم شود. رئیس‌جمهوری تاکید کرد که باید به دقت وضعیت و شرایط جدید بیماری مربوط به ویروس جهش‌یافته کرونا را رصد کرده و مداخله مناسب را انجام داد.  همچنین در این جلسه، کمیته بهداشتی و درمانی نیز موظف شد، اقدامات لازم را برای بازنگری در پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با سفر، اقامتگاه‌ها، مراکز تفریحی و محیط‌های کسب‌وکار و نظارت دقیق بر روند اجرای این پروتکل‌ها، انجام دهد.  به گزارش «ایسنا» قرارگاه عملیاتی و کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز موظف شدند بر تغییر وضعیت احتمالی استان‌ها در خلال سفرهای استانی و هماهنگی میان دستگاه‌ها از جمله نیروی انتظامی، وزارتخانه‌های میراث فرهنگی و راه و شهرسازی برای کنترل تردد افراد با تست مثبت کرونا و برخورد با خاطیان عدم‌رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اقدامات لازم را با نهایت دقت انجام دهند.  در همین حال قرار است امروز ستادملی مقابله با کرونا آخرین تصمیم‌ها برای سفرهای نوروزی را اعلام کند که براساس آن مشخص می‌شود سفر به چه استان‌هایی در این ایام مجاز خواهد بود. پیش از این اعلام شده بود که در تعطیلات نوروزی سفر به استان‌های مسافرپذیر از جمله گیلان و مازندران ممنوع خواهد بود. همچنین براساس پیشنهادهای قبلی قرار بود سفرها تنها در چارچوبی خاص صورت گیرد و سفر با خودروی شخصی ممنوع شود که حالا با تصمیم روز پنج‌شنبه جلسه کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا معلوم نیست سرنوشت این پیشنهادها به کجا رسیده است. در همین ارتباط انوشیروان محسنی‌بندپی، استاندار تهران در گفت‌وگو با «ایرنا» ضمن تاکید بر ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی گفت که شهرهای زرد و مسافرپذیر هم در ایام نوروز با محدودیت‌هایی مواجهند که هنوز نهایی نشده و شنبه نهایی می‌شود.  درحال‌حاضر ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند.

نگرانی وزیر بهداشت از جاده‌های پرازدحام

تمام اینها درحالی است که وزیر بهداشت، مخالفت خود را با انجام سفرهای نوروزی با توجه به چرخش ویروس انگلیسی در کشور اعلام کرده است. سعید نمکی روز گذشته با بیان اینکه عید نوروز در پیش است و ما همه نگران هستیم، گفت: مسافرت به‌عنوان اصلی‌ترین عامل در گردش ویروس بسیار موثر است و به‌عنوان وزارت بهداشت مطلقا موافق هیچ مسافرتی نیستیم. به گزارش «ایسنا»، وی افزود: فکر می‌کنیم مانند سال گذشته که ایستادیم و گفتیم از ۲۵ اسفند فرصتی برای احیا و بازتوانی کادر بهداشت داشته باشیم امسال هم باید از رفت و آمدها جلوگیری کنیم؛ این درحالی است که سال گذشته ویروس ووهان بود با قدرت ابتلا و کشندگی کمتر، اما اکنون در خوزستان صحنه‌های دردناکی می‌بینیم. در عرض ۴۸ ساعت ریه پر است و فرصت به ما نمی‌دهد.  وی افزود: با چنین ویروس سهمگینی می‌خواهیم مسافرت هم برویم؟ می‌دانیم مردم خسته‌اند و حوصله‌شان سر رفته و صنعت توریسم آسیب جدی دیده است، همه دنیا این‌طور است ولی ناچاریم برای حفظ سلامت مردم روی برخی پروتکل‌ها بایستیم. یکی از دغدغه‌های ما همین تعطیلات نوروز است و پیشنهاد ما این است که تردد و مسافرت نباید باشد. از جاده‌های پرازدحام و ترددهای بی‌رویه و درهم‌آمیختگی جمعیت آلوده از اقصی نقاط و انتقال یک ویروس موتاسیون‌یافته به‌شدت اضطراب داریم.

وضعیت استان خوزستان

همزمان گزارش‌ها از استان خوزستان از ادامه وضعیت بحرانی حکایت می‌کند. به گزارش وزارت بهداشت شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند. درهمین راستا فرهاد ابول‌نژادیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌‌شاپور اهواز با اشاره به بیماریابی و انجام تست‌های کرونا گفت: همچنان بار مراجعه به مراکز درمانی خوزستان بالاست با این وجود شرایط در حوزه درمان تحت کنترل است و مهار بیماری از دستمان خارج نشده است. به گفته او تعداد بیماران سرپایی مبتلا به کرونا در خوزستان ۱۲ برابر موارد بستری است. حسن‌علی سمیر، رئیس بیمارستان ابوذر اهواز نیز از افزایش بیش از ۲ برابری کودکان کرونایی بستری در این بیمارستان در دو هفته اخیر خبر داد. شکرالله سلمان‌زاده، رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان هم ضمن انتقاد از عدم‌تعطیلی دوهفته‌ای خوزستان گفت: هنوز در وضعیت قرمز مراسم برگزار و به زور از برگزاری مراسم عزاداری جلوگیری می‌شود.

تشدید پروتکل‌ها در تهران

ازسوی دیگر انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران با بیان اینکه نوع جدید ویروس انگلیسی در تهران فراوان شناسایی شده است، گفت: باید مراقبت‌ها و مواظبت‌ها را بیشتر کنیم و پروتکل‌ها، محدودیت‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی را تعمیق ببخشیم. همچنین خبرها بیانگر آن است که شمار مبتلایان به کرونای جهش‌یافته در هرمزگان به ۱۸ نفر رسیده است.

میزان واردات واکسن به ایران

در همین حال سومین محموله از واکسن «اسپوتنیک وی» به میزان ۲۰۰ هزار دز روز پنج‌شنبه از مسکو به ایران ارسال شد. پیش از این دو محموله واکسن کرونا از روسیه وارد کشور شده بود. همچنین در دهم اسفندماه یک محموله واکسن کرونا ساخت چین شامل ۲۵۰ هزار دز وارد شده بود. تا امروز ۳۲۰ هزار دز واکسن اسپوتنیک‌ وی و ۲۵۰ هزار دز واکسن سینوفارم وارد کشور شده است. به گفته کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت، این محموله‌ها برای واکسیناسیون فاز یک، شامل کادر درمان و سایر کارکنان سلامت و افراد مقیم آسایشگاه‌های جانبازان، معلولان و سالمندان و سایر افراد مشمول فاز یک واکسیناسیون استفاده خواهد شد.

اعلام زمان واکسیناسیون گروه دوم

در همین ارتباط سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، از ورود حدود یک میلیون دز واکسن کرونا از سبد کوواکس بین روزهای ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ تا ۸ فروردین ۱۴۰۰ و آغاز واکسیناسیون گروه دوم اولویت‌های تزریق واکسن خبر داد.  علیرضا رئیسی در گفت‌وگو با «ایسنا» گفت: میزان واکسنی که در این موعد قرار است به دستمان برسد حدودا یک میلیون دز است که برای گروه دوم اولویت تزریق می‌شود.  در فاز دوم به ترتیب افراد بالای ۸۰ سال، بالای ۷۵ سال، بالای ۷۰ و بالای ۶۵ سال و بیماران زمینه‌ای ۱۶ تا ۶۴ سال واکسن دریافت می‌کنند.  اما براساس گزارش وزارت بهداشت طی ۲۴ساعت گذشته فوت ۸۱ نفر دیگر از بیماران مبتلا به کرونا در کشور به ثبت رسید. همچنین در این مدت ۸ هزار و ۳۶۷ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۰۲ نفر از آنها بستری شدند. روز پنج‌شنبه نیز کرونا جان ۷۸ نفر دیگر را در کشور گرفت و هشت‌هزار و ۴۰۴‌نفر فرد جدید را مبتلا کرد.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند