در همین ارتباط، محمدجواد ظریف در دیدار با فواد حسین، وزیر خارجه عراق با قدردانی از پیگیری روند قضایی ترور سرداران شهید سپهبد سلیمانی و ابومهدی المهندس از سوی  دولت عراق اظهار امیدواری کرد که عاملان و آمران این اقدام جنایتکارانه از طریق پیگیری‌های قضایی به سزای اعمال جنایتکارانه و خسارت‌بار خود برسند. وزیر امور خارجه ادامه داد: پایان دادن به حضور نیروهای آمریکا در منطقه بهترین واکنش به این اقدام تروریستی خواهد بود. به گزارش «ایرنا» ظریف با ابراز خرسندی از برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور ابراز امیدواری کرد: توافقات سفر رئیس‌جمهوری ایران به عراق در حوزه‌های مختلف دوجانبه درباره شهرک‌های صنعتی، بازارچه‌های مرزی، رفت و آمد تجار و زوار، حمل و نقل کالا و مطالبات و موضوعات بانکی در سریع‌ترین زمان ممکن به نتیجه برسد. فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق نیز در این دیدار رفت و آمدهای هیات‌های دو کشور را نشانگر اهتمام دو طرف به روابط فی‌مابین دانست و با مرور بر موضوعات روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف دیدگاه طرف عراقی در این موراد را تشریح کرد. وزیر امور خارجه عراق در این دیدار توجه ویژه مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق نسبت به پیگیری و سازماندهی روابط دو کشور را مورد تاکید قرار داد.  فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق صبح ‌چهارشنبه به منظور بحث و رایزنی در رابطه با موضوعات مشترک وارد تهران شد. علاوه بر دیدار با محمد جواد ظریف، فواد حسین با تعداد دیگری از مقامات عالی‌رتبه ایران هم گفت‌وگو خواهد کرد.

سفر فواد حسین یک روز بعد از پایان سفر «جنین پلاسخارت» نماینده ویژه سازمان ملل در امور عراق به تهران انجام می‌شود. نماینده ویژه سازمان ملل در عراق روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری سفری دوروزه به تهران داشت. دفتر سازمان ملل در عراق (یونامی) سفر نماینده ویژه سازمان ملل در عراق به تهران را در راستای حمایت از ثبات این کشور توصیف کرد. فواد حسین، وزیر خارجه عراق مهر ماه سال جاری نیز در سفری از قبل اعلام‌نشده و دو ماه پس از سفر «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق به منظور انجام دیداری دوروزه و گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران آمد و به گفته وزارت امور خارجه عراق در آن زمان، پیام شفاهی نخست‌وزیر کشورش درباره تحولات منطقه را به «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری منتقل کرد.

دیدار وزیر خارجه عراق  با روحانی

رئیس‌جمهوری ایران نیز در دیدار با وزیر خارجه عراق با استقبال از تعمیق روابط تهران-بغداد تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، از مشترکات مستحکمی برخوردارند و این مشترکات دو کشور را آن‌چنان به یکدیگر پیوند می‌دهند که نتایج و ثمرات این پیوند برادرانه و استراتژیک از دو کشور فراتر رفته و امنیت و ثبات کل منطقه را تضمین می‌کند. حسن روحانی عصر چهارشنبه در دیدار فواد حسین، وزیر خارجه عراق گفت: ایران و عراق با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی که دارند، می‌توانند به‌عنوان دو اقتصاد، مکمل یکدیگر را پوشش دهند و باید با برداشتن گام‌هایی حجم مبادلات تجاری به چشم‌انداز ۲۰ میلیارد دلار در سال برسد. روحانی با اشاره به حل مشکلات اجرایی راه‌آهن شلمچه – بصره گفت: ما معتقدیم این پروژه کاملا اقتصادی، تجاری و در راستای متنوع‌سازی راه‌های مواصلاتی میان ایران و عراق است. وزیر خارجه عراق نیز در این دیدار گفت بغداد مصرانه خروج نیروهای خارجی از عراق را دنبال می‌کند و با مذاکرات و اقداماتی که انجام گرفته این موضوع در حال انجام است.

دیدار شمخانی با فواد حسین

همزمان با این تحولات، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران نیز در دیدار با وزیر خارجه عراق از اقدام دستگاه قضایی عراق برای صدور حکم بازداشت «دونالد ترامپ» و «مایک پمپئو» قدردانی کرد و گفت: نباید اجازه دهیم خون شهیدان «ابومهدی مهندس» و «قاسم سلیمانی» پایمال شود و باید آمران و مرتکبان این جنایت تروریستی به اشد مجازات برسند. به گزارش «ایرنا» از دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی، «علی شمخانی» در دیدار «فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق با اشاره به روابط خوب دو کشور در حوزه‌های مختلف بر ضرورت تسریع در اجرای کامل توافق‌نامه‌های مشترک در حوزه‌های مختلف تاکید کرد. دبیر شورای‌عالی امنیت با اشاره به درهم تنیدگی امنیت، ثبات و آرامش در عراق و ایران گفت: افزایش و تثبیت اقتدار و حاکمیت دولت عراق در برقراری نظم و اجرای قانون لازمه عبور از مشکلات سیاسی، اقتصادی و امنیتی در این کشور است.

شمخانی ادامه داد: عامل اصلی بی‌ثباتی و بحران در منطقه، حضور شرارت‌بار نیروهای بیگانه به ویژه نیروهای آمریکایی است. وی با اشاره به مصوبه مجلس عراق مبنی بر خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور اظهار کرد: اجرای هرچه سریع‌تر مصوبه مجلس عراق برای خروج نظامیان بیگانه از عراق مقدمه خوبی برای خروج آنان از کل منطقه است. شمخانی با قدردانی از اقدام دستگاه قضایی عراق برای صدور حکم جلب «دونالد ترامپ» و «مایک پمپئو» تصریح کرد: نباید اجازه دهیم خون شهیدان «ابومهدی مهندس» و «قاسم سلیمانی» پایمال شود و باید آمران و مرتکبان این جنایت تروریستی تحت پیگرد حقوقی قرار بگیرند و به اشد مجازات برسند. دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با تاکید بر ضرورت احیای موقعیت سیاسی و تاریخی عراق در جهان اسلام و کشورهای عربی خاطرنشان کرد: شکل‌گیری این مهم فرصتی برای ایفای نقش فعال بغداد در مسیر رفع اختلافات و پشتیبانی از ثبات پایدار در کشورهای عربی و اسلامی خواهد بود.

اولویت‌های اصلی سیاست خارجی عراق

در این دیدار، فواد حسین نیز با اشاره به نقش ممتاز جمهوری اسلامی ایران در حفظ ثبات و امنیت منطقه ابراز کرد: گسترش همکاری در همه زمینه‌ها به‌ویژه تسریع در اجرای پروژه‌های اقتصادی مشترک با ایران از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی عراق به شمار می‌رود. او افزود: ملت و دولت عراق هیچ‌گاه حمایت و کمک‌های حیاتی و نجات‌بخش برادران ایرانی در دفع فتنه تروریستی داعش در عراق را فراموش نخواهند کرد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند