به گزارش «ایسنا» محمدجواد ظریف در پایان دیدار خود با رئیس مجلس خودمختار نخجوان در اظهاراتی در جمع خبرنگاران تاکید کرد: خوشحال هستم که سفر منطقه‌ای خود را از آذربایجان شروع کرده‌ایم و در نخجوان تمام می‌کنم. جمهوری خودمختار نخجوان برای آینده منطقه صلح‌دار قفقاز بسیار حیاتی و مرکزی خواهد بود.

ظریف اظهار کرد: ما باید کاری کنیم که خاطره تلخ جنگ دیگر در این منطقه تکرار نشود و تنها راه آن همکاری مفید کشورهای منطقه با یکدیگر است و در این فرآیند نخجوان و جاده‌های مواصلاتی آن نقش مهمی را ایفا می‌کند.

وزیر امورخارجه ادامه داد: براساس گفت‌وگوهایی که با مقامات پنج کشور آذربایجان، روسیه، ارمنستان، گرجستان و ترکیه داشته‌ایم امیدواریم بتوانیم یک همکاری همه‌جانبه برای اتصال در این منطقه چه از طریق کریدور شمال جنوب و چه از طریق کریدور جنوب به غرب ایجاد کنیم و از این طریق خلیج‌فارس را به روسیه و دریای سیاه وصل کنیم. ظریف اضافه کرد: در همه این کریدورها جمهوری خودمختار نخجوان نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران که در ادامه سفر به منطقه، دیروز شنبه وارد جمهوری خودمختار نخجوان شد در بدو ورود در گفت‌وگویی عنوان کرده بود: در پایان سفر به پنج کشور منطقه و در قسمت آخر سفر به نخجوان آمدیم تا یک بررسی درباره امکانات ترانزیتی و همکاری در منطقه بعد از پایان جنگ قره‌باغ داشته باشیم. ان‌شاءالله با همکاری کشورهای منطقه این امکان برای جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای منطقه فراهم شود که در مسیر همکاری و هماهنگی بیشتر ترانزیتی بعد از جنگ تاسف‌بار (درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان) با هم همکاری کرده و زمینه یک صلح پایدار را در منطقه فراهم کنند.

ظریف پس از آن با واصف طالب‌اف، رئیس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار رئیس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان آمادگی نخجوان را برای پذیرش کالاهای ترانزیتی با هدف توسعه همکاری‌ها در منطقه اعلام کرد.

ابراز خرسندی ایران از آزادسازی اراضی اشغالی

ظریف همچنین با ابراز خرسندی از آغاز سفر منطقه‌ای خود از باکو و پایان آن در جمهوری خودمختار نخجوان، از آزادسازی اراضی اشغالی به‌عنوان تحولی یاد کرد که اگرچه انسان‌هایی در این ارتباط جان خود را از دست دادند، اما آزادسازی آن موجب خرسندی جمهوری اسلامی ایران است و در عین حال لازم است با استفاده از فرصت پیش آمده برای همکاری‌های منطقه‌ای، از وقوع مجدد چنین در‌گیری‌هایی در آینده پیشگیری کرد.

وی با تشریح سفر منطقه‌ای خود و گفت‌وگوهای انجام شده و همچنین دیدگاه‌های مقامات کشورهای مذکور، از استقبال عمومی از همکاری منطقه‌ای سخن گفت و اهمیت آن خصوصا در حوزه برقراری اتصالات حمل‌ونقل در منطقه و مسیرهای ترانزیتی به‌ویژه نقش مهم نخجوان در این ارتباط را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امورخارجه در این دیدار با اشاره به ریاست گروه دوستی پارلمانی ایران و نخجوان از سوی واصف طالب‌اف همکاری‌های پارلمانی فی‌مابین را مورد تاکید قرار داد.

رئیس مجلس عالی نخجوان نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از وضعیت همکاری‌های نخجوان با کشورمان در حوزه تبادلات تجاری و برق و در موضوعات فرهنگی به‌ویژه زبان فارسی، آمادگی نخجوان در حوزه‌های راه‌آهن و ترانزیت، راه‌ها، گمرکات و امکانات فراهم شده برای پذیرش کالاهای ترانزیتی با هدف توسعه همکاری‌های منطقه را مورد تاکید قرار داد.

مسائل محیط‌زیست ارس، رسیدگی به امور ایرانیان مقیم و کرسی زبان فارسی در دانشگاه دولتی نخجوان از دیگر موضوعات مورد گفت‌وگو در این دیدار بود. ظریف در این دیدار از واصف طالب‌اف رئیس مجلس عالی نخجوان به‌دلیل ترجمه کتاب «دیپلماسی چندجانبه» وی به زبان آذری و تدریس آن در دانشگاه دولتی نخجوان تشکر و قدردانی کرد.

محمدجواد ظریف از یکشنبه شب (پنجم بهمن ماه) سفری را از باکو آغاز کرد و در مدت حضورش در جمهوری آذربایجان با رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و معاون نخست‌وزیر دیدار و گفت‌وگو کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی پس از آن به مسکو رفت و با سرگئی لاوروف همتای روس خود دیدار و درباره مناسبات دوجانبه، اوضاع منطقه به‌خصوص تحولات سوریه، افغانستان و یمن و برجام به رایزنی پرداخت.

او در ادامه و در مقصد سوم این سفر وارد ایروان شد و ضمن رایزنی با نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان با همتای ارمنستانی خود نیز دیدار و گفت‌وگو کرد و پس از آن در تفلیس با مقامات گرجستان دیدار کرد.

ظریف پس از آن راهی استانبول شد و با همتای ترکیه‌ای خود و رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور این کشور دیدار و درخصوص مناسبات دوجانبه و همکاری‌های ۶ جانبه منطقه‌ای به گفت‌وگو نشست.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند