این کشورها همچنین در بیانیه خود از جمهوری اسلامی ایران خواستند تا به‌طور کامل و دقیق درباره این حادثه توضیح دهد و اقدامات مشخصی اتخاذ کند که اطمینان دهد چنین حادثه‌ای هرگز تکرار نخواهد شد.رئیس‌جمهور اوکراین نیز در این بیانیه آورده است: هیچ تردیدی وجود ندارد که تمام ۱۷۶ سرنشین این پرواز در نتیجه اصابت دو موشک جان خود را از دست داده‌اند. سال گذشته یک هواپیمای مسافربری متعلق به خطوط هوایی اوکراین در نتیجه خطای انسانی در ایران سقوط کرد که در پی آن، تمام سرنشینان متاسفانه جان خود را از دست دادند.محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران همزمان با سالگرد این حادثه روز چهارشنبه در توییتی نوشت: با قلب داغدار یاد و خاطره قربانیان PS۷۵۲ را گرامی می‌داریم. هیچ چیزی نمی‌تواند جای عزیزان از دست رفته را پر کند. ما تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که مطابق با هنجارهای بین‌المللی غرامت پرداخت و مسوولان این حادثه را بازخواست کنیم.

عدالت برقرار خواهد شد

همچنین با پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس‌جمهور و تصویب هیات وزیران تعیین مبانی حقوقی و میزان خسارات و فراهم شدن زمینه پرداخت خسارات جان‌باختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی صورت گرفت. روابط‌عمومی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری اخیرا اعلام کرد: باتوجه به اینکه از زمان وقوع سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در آسمان تهران در دی‌ماه سال ۱۳۹۸، معاونت حقوقی رئیس‌جمهور همواره بر ضرورت احترام به قربانیان و احقاق همه‌جانبه حقوق خانواده‌ها و بازماندگان ایشان تاکید داشته است، در ادامه پیگیری‌های مستمر و موثر معاونت درباره تعیین مبانی حقوقی و قانونی لازم و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و ارائه پیشنهادهای اجرایی برای پرداخت این خسارات و دلجویی از این خانواده‌ها و تاکید بر ضرورت تامین فوری اعتبار لازم برای پرداخت این خسارات، نهایتا، با پیگیری معاونت حقوقی، اعتبار لازم در آغازین روزهای دی‌ماه سال‌جاری، تامین شد.

پس از تامین اعتبار، پیش از فرارسیدن سالگرد حادثه، معاونت حقوقی رئیس‌جمهور با جلب‌نظر دستگاه‌های اجرایی مرتبط، مبانی و میزان پرداخت خسارات را با رعایت عرف و رویه بین‌المللی تعیین و پرداخت بدون تبعیض مبلغ خسارت به بازماندگان جان‌باختگان را به هیات دولت پیشنهاد کرد.

هیات دولت نیز با توجه به این پیشنهاد در جلسه روز چهارشنبه ۱۰/ ۱۰/ ۹۹ خود تصویب کرده است که خسارات مربوط به جان‌باختگان، بدون هیچ‌گونه تبعیض ناشی از ملیت و تابعیت براساس قوانین متبوع و قابل اعمال کشورهای جان‌باختگان، به ورثه و بازماندگان آنها پرداخت شود. در این مصوبه، وزارتخانه‌ راه و شهرسازی موظف شده‌ است با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط ترتیب پرداخت مبلغ ۱۵۰ هزار دلار یا معادل یورویی آن به خانواده و بازماندگان هریک از قربانیان را در اسرع وقت فراهم و مبالغ را براساس مستندات به ذی‌نفعان پرداخت کند.

همچنین در مصوبه پیشنهادی آمده است که این جبران مانع از پیگیری جنبه کیفری موضوع در مرجع قضایی صلاحیت‌دار نیست. معاونت حقوقی رئیس‌جمهور ضمن ابراز تسلیت و همدردی دوباره با این خانواده‌ها، امیدوار است اگرچه خسارات پرداختی همه درد و رنج ناشی از حادثه را از بین نمی‌برد، ولی تعهد به پاسداری از حقوق همه آحاد ملت و احترام و تکریم انسان‌ها را یادآور شده و ضرورت حفظ پیوندهای اجتماعی و سرمایه‌های انسانی به ویژه در کشور عزیزمان را به همراه داشته باشد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه نیز در پی این اقدام در پاسخ به سوالی در ارتباط با آخرین روند پیگیری موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی با توجه به نزدیک شدن به سالگرد وقوع این حادثه گفت: تصمیمی که هیات دولت در ارتباط با پرداخت دیه گرفت ناظر بر پرداخت یکسان این دیه به همه قربانیان این هواپیما است. وی ادامه داد: نکته مهم این است که این موضوع دیه و پرداخت آن جایگزین پرونده کیفری که در این زمینه ایجاد شده و در حال پیگیری است، نمی‌شود.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند