روحانی همچنین تصریح کرد: ان‌شاءالله دادگاه ما در یک بررسی دقیق و در یک دادگاه پرشکوه این پرونده را بررسی می‌کند؛ چه‌بسا نتیجه نهایی این دادگاه می‌تواند آرامش‌بخش واقعی خانواده‌ها و جبران‌کننده لطمه‌ای باشد که جایگاه هوانوردی در جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرد.

پرونده به دادگاه نظامی تهران ارسال می‌شود

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین با شماره پرواز ۷۵۲ با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز، ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه صبح چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه سال گذشته از فرودگاه امام (ره) به مقصد کی‌یف پرواز کرد؛ اما دقایقی پس از پرواز با شلیک غیرعمد دو موشک ازسوی پدافند هوایی کشور، حوالی صباشهر از توابع استان تهران سقوط کرد و تمام سرنشینان آن جان باختند. درهمین راستا روز پنج‌شنبه دادستان نظامی تهران در سالگرد این واقعه تلخ درگزارشی ابعاد جدیدی از رسیدگی به این پرونده را تشریح کرد.

دادستان نظامی تهران با بیان اینکه تحقیقات دادسرا به اتمام رسیده است، اعلام کرد: به‌زودی پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه نظامی تهران ارسال می‌شود و مرحله رسیدگی در دادگاه، مستقل از دادسرا صورت خواهد گرفت. غلامعباس ترکی همچنین از نهایی شدن گزارش گروه‌های کارشناسی این پرونده خبر داد و افزود: گزارش سازمان هواپیمایی کشوری برای کشورهای ذی‌ربط ارسال شده است.به گزارش «ایسنا» ترکی تصریح کرد: ۷ گروه‌ کارشناسی در حوزه سامانه تور ام یک، مراقبت پرواز، پدافند هوایی، جنگال و سایبر الکترونیک، مواد منفجره و محترقه و مسائل امنیتی به تحقیق در ابعاد مختلف پرداختند. وی افزود: همچنین این سانحه با حضور ۴۰ متخصص با انجام دو پرواز و رعایت کلیه مختصات پرواز سانحه دیده، شبیه‌سازی شد که در نوع خود در بررسی سوانح هوایی منحصر به فرد بود و اطلاعات جعبه‌های سیاه نیز در آزمایشگاه BEA پاریس با حضور بازپرس پرونده و نمایندگان تمام کشورهای ذی‌ربط به‌طور شفاف با رعایت استانداردهای بین‌المللی پیاده‌سازی شد.این مقام قضایی درباره استدلال‌های مطرح قضایی درباره خطای انسانی گفت: مطابق دستورالعمل‌ها، سامانه پدافندی به‌دلیل آنکه از نظر دستور آتش، در شرایط آتش محدود قرار داشت، به هیچ وجه بدون دستور شبکه پدافندی و پست فرماندهی مربوط، مجاز به شلیک نبوده و با توجه به محدودیت‌های سامانه در تشخیص نوع اهداف و دوست از دشمن، شناسایی اهداف متخاصم و دستور شلیک تنها برعهده شبکه پدافندی بوده است. وی اشتباه در تعیین سمت شمال را خطای انسانی فاحش دیگر فرمانده سامانه برشمرد و افزود: کاربران سامانه در واقع هواپیمای اوکراینی را به‌عنوان جسم پرنده در خارج از مسیر باند پروازی می‌دیدند و چون رادار آن قادر به تشخیص هواپیما از سایر اجسام پرنده نبوده، وضعیت برای آنها این‌گونه تداعی می‌شود که هدف متخاصمی به سمت تهران در حال حرکت است و هنگامی هم که درصدد کسب تکلیف از شبکه پدافندی برمی‌آیند، به‌دلیل عدم برقراری ارتباط و مبادله پیام، فرمانده با اعتقاد به کمی زمان مقابله با خطر، شخصا تصمیم به شلیک می‌گیرد.به گفته دادستان نظامی تهران فرضیه‌هایی که درباره حمله سایبری، هک سامانه پدافندی، اختلال در سامانه‌های هواپیما و شبکه پدافندی مطرح شد، با دلایل متقن به اثبات نرسید.

دادستان نظامی تهران همچنین درباره پرداخت غرامات به خانواده جان‌باختگان این سانحه هوایی گفت: با توجه به اینکه پرواز بین‌المللی بوده و اتباع سایر کشورها هم در هواپیما حضور داشتند، سازمان قضایی نیروهای مسلح مطابق با مقررات بین‌المللی به این تصمیم رسید که خسارات و غرامات به‌صورت یکسان بر اساس کنوانسیون‌هایی که ایران عضو آن است، همچنین عرف بین‌المللی پرداخت شود.

وی افزود: با پیگیری‌های مستمر سازمان قضایی نیروهای مسلح و مساعدت دولت و نیروهای مسلح، مبلغ ۱۵۰ هزار دلار بابت غرامات و خسارات هر جان‌باخته تامین شد و غرامات جان‌باختگان و خساراتی که به اموال آنها وارد شده در قالب سازوکار و چارچوب حقوقی مشخص، پرداخت می‌شود و بعد از یک سال از وقوع این سانحه غمناک می‌توانیم اعلام کنیم که آماده پرداخت غرامات و خسارات هستیم و تفاوتی هم بین اتباع ایرانی و غیرایرانی وجود ندارد.ترکی ادامه داد: علاوه‌بر آن تاکنون خانواده گرانقدر بیش از ۱۳۰ شهید سانحه تحت پوشش بنیاد شهید قرار گرفته‌اند و مراحل اداری مربوط در حال انجام است.

بازداشت یک متهم

دادستان نظامی تهران درباره برخورد با مقصران وقوع این سانحه گفت: در فرآیند تحقیق، افرادی به‌عنوان مقصر از جهت بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی و عدم رعایت نظامات و مقررات، متهم شناخته شدند و در حال حاضر تنها یک متهم در بازداشت است و سایرین با تودیع وثیقه و سایر قرارهای مناسب آزاد شده‌اند. به گفته این مقام قضایی، همکاری‌های فنی و قضایی دوجانبه ایران و اوکراین در چارچوب موافقت‌نامه همکاری‌های قضایی بین دو کشور با حسن نیت و شفافیت ادامه دارد.

کاشت نهال به یاد کشته‌شدگان هواپیما

در همین حال روز پنج‌شنبه با هدف بزرگداشت سالروز جان باختن مسافران پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین، ۱۷۶ نهال به یاد جان‌باختگان این حادثه در بلوار مشاهیر سازمان بهشت زهرا(س) غرس شد.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند