کولبا در ادامه گفت: اما این را هم می‌گویم که اوکراین در این ماجرا به‌تنهایی عمل نمی‌کند؛ در حال همکاری و شراکت با کشورهای آسیب‌دیده هستیم. ما به نیابت از آنها با موضعی مشترک که باید درباره‌اش هماهنگی انجام شود، حرف می‌زنیم. او تاکید کرد که این کشور برای «ناگزیر» کردن عدالت در ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی هر کاری انجام خواهد داد.

اظهارات وزیر امورخارجه اوکراین در حالی مطرح می‌شود که مقامات ایرانی تا‌کنون بر آمادگی برای انجام‌دادن همکاری‌های لازم در روند مذاکرات چندجانبه درباره سقوط هواپیمای اوکراینی و پرداخت غرامت به کشورها و خانواده جان‌باختگان تاکید داشته‌اند. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت‌خارجه ایران روز دوشنبه در نشست خبری در پاسخ به این سوال که سازمان هواپیمایی کشوری خبر از ارسال گزارش نهایی سقوط هواپیمای اوکراینی برای کشورهای درگیر این موضوع داده ولی دولت اوکراین مدعی شده است که هنوز چیزی در این زمینه دریافت نکرده است، گفت: سازمان هواپیمایی کشوری به‌عنوان نهاد مسوول به مسوولیت خود در این زمینه عمل و گزارش را آماده کرده است. این گزارش هفته گذشته به‌صورت ویدئوکنفرانس در اختیار اوکراین و دیگر طرف‌ها قرار داده شد و بخش‌های مختلف آن خوانده شد.

او با بیان اینکه گزارش فنی کامل شده است و ظرف روزهای آینده این گزارش به‌صورت رسمی با ترجمه رسمی در اختیار کشورهای درگیر موضوع قرار می‌گیرد، تاکید کرد: اینها موضوعاتی نیست که سیاسی کنیم. او بار دیگر با ابراز همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان این اتفاق گفت: ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که مسوولیت خود را به‌عنوان دولت مسوول در این زمینه انجام دهیم. هواپیمای اوکراینی در دی ماه سال گذشته به اشتباه در آسمان ایران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد که به جان‌باختن تمام ۱۷۶ تن سرنشین آن از جمله هم‌وطنانمان و شهروندان چند کشور دیگر منجر شد.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند