به گزارش «ایسنا» به نقل از یورو پرس، دفتر بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای هشدار داد که این رژیم با هرگونه تلاش برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که میان ایران و قدرت‌های جهانی حاصل شد به شدت مخالف است.

همچنین به گزارش «ایلنا» به نقل از خبرگزاری آلمان، دفتر نخست‌وزیر اسرائیل در این بیانیه‌ درخصوص برجام مدعی شد: «این توافق از بنیان غلط است و به ایران مسیری سنگفرش‌شده با طلا برای رسیدن به ابزار لازم برای یک زرادخانه کامل بمب‌های هسته‌ای می‌دهد. برجام همچنین منابع لازم برای «تجاوزگری» در خاورمیانه را برای ایران فراهم کرده است؛ بنابراین به هیچ وجه نباید به این توافق بد بازگشت.»

این بیانیه درحالی صادر شده است که جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا بارها گفته است قصد بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران را دارد که واشنگتن پیش‌تر در سال ۲۰۱۸، با وجود مخالفت جامعه بین‌الملل به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد.

در این بیانیه با ادعای اینکه توافق هسته‌ای با ایران غلط است، آمده است: «اسرائیل صریحا و قاطعانه بر این باور است که تحت هیچ شرایطی نباید به این توافق بد بازگشت.»

این بیانیه کمتر از یک ماه پیش از آغاز به ‌کار دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن صادر شده است.

این درحالی است که کشورهای اروپایی طرف توافق هسته‌ای با استقبال از تصمیم بایدن برای بازگشت به این توافق، ابراز امیدواری کرده‌اند که به‌دنبال این تمایل دولت بایدن، روح تازه‌ای به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) داده شود.

همچنین ۱۵۰ عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در روزهای اخیر طی نامه‌ای به جو بایدن از رویکرد او برای بازگشت بدون قید و شرط به برجام پشتیبانی کرده‌اند.

به گزارش «ایسنا» نگرانی نتانیاهو از بازگشت احتمالی بایدن به برجام درحالی مطرح می‌شود که براساس گزارش روزنامه فایننشال تایمز، قدرت‌های اروپایی از پیشنهاد جو بایدن‌(رئیس‌جمهور منتخب آمریکا) درخصوص بازگشت ایالات‌متحده به توافق هسته‌ای با ایران به شکل فعلی، پشتیبانی کرده و درحال‌حاضر از اصرار بحث‌برانگیز خود برای گسترش این توافق به موضوعات سیاست‌های منطقه‌ای و موشکی ایران دست کشیده‌اند.

آلمان، فرانسه و انگلیس همراه با سایر امضا‌کنندگان توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ یعنی چین، روسیه و ایران متعهد شدند که بازگشت مجدد و احتمالی واشنگتن به این توافق را به شکل مثبت برداشت کنند. این رویکرد که احتمالا متحدان خاورمیانه‌ای ایالات‌متحده را نا‌امید می‌کند، زمینه را برای دولت آینده آمریکا به ریاست جو بایدن فراهم می‌سازد تا پس از روی کار آمدن در ماه آینده‌(میلادی) استراتژی خود را‌(در این زمینه) ارائه دهد.

این روزنامه در ادامه نوشت: «در بیانیه وزیران امور خارجه کشورهای عضو برنامه جامع اقدام مشترک‌(برجام) پس از جلسه مجازی اخیر آمده است که وزیران دورنمای بازگشت محتمل ایالات‌متحده به برجام را مورد توجه قرار دادند و بر آمادگی خود برای پرداختن به این موضوع با نگاهی مثبت و در یک تلاش مشترک تاکید داشتند.»

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند