خبرنگار تلویزیون دولتی چین پرسید: «هایکو ماس، وزیر امورخارجه آلمان در مصاحبه‌ای در تاریخ ۴ دسامبر (پنج روز پیش) گفت که برای مهار برنامه موشکی بالستیک تهران باید به توافق هسته‌ای گسترده‌تری با ایران (ورای برجام) دست یافت. دولت چین در این باره چه نظری دارد؟»

«هوا چونینگ» سخنگوی وزارت‌خارجه چین در پاسخ به این سوال گفت: «وضعیت هسته‌ای کنونی ایران بسیار پیچیده و حساس شده است. چین معتقد است که صرف‌نظر از اینکه در چه شرایطی قرار داریم حمایت از اجرای کامل برجام باید پیش‌شرط هرگونه راه‌حل سیاسی و دیپلماتیک مساله هسته‌ای ایران باشد. او در ادامه افزود: «ما از همه اعضای برجام می‌خواهیم با توجه به وضعیت منطقه و با خویشتن‌داری براساس حفظ منافع مشترک عمل کنند و برای بازگشت بی‌قید و شرط و در اسرع وقت دولت ایالات‌متحده به برجام و لغو کلیه تحریم‌های مربوطه در اسرع وقت، تلاش کنند.

او در ادامه افزود: «بدیهی است که برجام قادر به حل همه مسائل امنیتی در منطقه نخواهد بود. چین پیشنهاد کرده است که یک بستر گفت‌وگوی چندجانبه برای خاورمیانه و منطقه خلیج‌فارس ایجاد شود تا نگرانی‌های مربوطه از طریق رایزنی برطرف شود و صلح و ثبات منطقه‌ای با رسیدن به توافقی جدید حفظ شود.»

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند