به گزارش «ایرنا» در این بیانیه‌ که روز دوشنبه یک نسخه آن در تارنمای اندیشکده شورای روابط خارجی منتشر شده آمده است: «پیروزی جو بایدن زمینه تقویت روابط فراآتلانتیک را درخصوص مسائل حیاتی امنیتی، از جمله ایران فراهم می‌کند.» با توجه به تلاش‌های سختی که در رابطه با حفظ توافق هسته‌ای ایران در چهار سال گذشته صورت گرفته، دولت‌های اروپایی و اتحادیه اروپا باید از دولت بایدن و ایران بخواهند تا بدون فوت وقت به اجرای کامل این توافق بازگردند. همچنین بازیگران اروپایی باید به‌صورت فعالانه و هماهنگ نقشه راه معتبری را برای حمایت از این تلاش‌ها ترسیم کنند.

شکست سیاست فشار حداکثری

این بیانیه خاطرنشان می‌کند: «سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران شکست خورده و تحریم‌های بی‌سابقه بر زندگی مردم عادی تاثیر منفی گذاشته است. ایران در واکنش به اعمال مجدد تحریم‌ها در سال ۲۰۱۸، فعالیت‌های هسته‌ای خود را افزایش داده و گام‌هایی را خارج از توافق برجام برداشته است. این درحالی است که احتمالا مدت زمان باقی‌مانده ترامپ بر مسند قدرت، با اقداماتی که کار را برای بازگشت بایدن به برجام دشوار می‌کند، پر فراز و نشیب خواهد بود. گزارش‌های اخیر بیانگر افزایش خطر تنش‌های نظامی میان ایران و ایالات‌متحده است و دولت بایدن ممکن است درحالی سکان قدرت را به‌دست بگیرد که با تنش‌های تازه‌ای روبه‌رو باشد.»

لزوم کاهش تنش‌ها میان ایران و آمریکا

بیانیه یاد شده می‌افزاید: «کاهش فوری تنش‌ها میان ایران و ایالات‌متحده برای ثبات خاورمیانه و احیای تعاملات دیپلماتیک درخصوص طیف گسترده‌ای از مسائل حیاتی است. از این رو، نقطه آغاز باید احیای برجام باشد که در زمینه پیمان جهانی منع گسترش تسلیحات هسته‌ای، توافقی حیاتی محسوب می‌شود. دولت بایدن با حمایت اروپایی‌ها می‌تواند از سیگنال‌های مثبت دولت حسن روحانی استفاده کند. طرف‌های اروپایی نیز باید از اعلام بایدن برای بازگشت به برجام استقبال کرده و آماده باشند تا با ایران در مسیر دیپلماسی گام بردارد.»

اولویت‌ها

دولت‌های اروپایی و اتحادیه اروپا اینک باید گام‌های زیر را در اولویت قرار دهند.

۱- در هفته‌های پیش رو، فرانسه، آلمان و انگلیس (تروئیکای اروپایی) باید با صدور بیانیه‌ای مشترک از دولت بایدن بخواهند تا پس از مراسم تحلیف رسما تمایل خود را برای بازگشت به برجام اعلام کند. همچنین از ایالات‌متحده و ایران بخواهد تا برای پایبندی متقابل توافق کنند. دولت‌های اروپایی و اتحادیه اروپا به‌طور همزمان باید رایزنی‌های خود را با کنگره‌ آمریکا برای بازگشت بایدن به برجام سرعت بخشند.

۲- سه کشور اروپایی همچنین باید برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام پیش از ۲۰ ژانویه پافشاری کنند. جوزپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا به‌عنوان مسوول هماهنگ‌کننده برجام باید اعضای باقی‌مانده در این توافق را تشویق کند تا از ایالات‌متحده بخواهند که به برجام بازگشته و از قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد حمایت کند.

۳- از اکنون تا ۲۰ ژانویه تروئیکای اروپایی و اتحادیه اروپا باید نشست مشترک برجام را با حضور ایران در سطح مدیران سیاسی تشکیل داده تا مسیر روشنی را برای عقب برگرداندن فعالیت‌های هسته‌ای ایران ترسیم کنند. اروپایی‌ها باید به ایران تاکید کنند که این اقدامات عنصر مهمی برای بازگشت ایالات‌متحده به برجام در دولت بایدن است. آنها همچنین باید از کانال‌های دیپلماتیک با ایران نسبت به هرگونه تشدید اوضاع با ایالات‌متحده هشدار دهند. چراکه هرگونه تنش پیش از مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری در آمریکا تلاش‌های دیپلماتیک را به‌شدت دشوار می‌کند.

۴- به موازات، کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا باید نقشه راهی را در زمینه همکاری‌های فراآتلانتیک و کاهش تنش‌ها در خاورمیانه برای دولت بایدن و سیاست‌های گسترده‌تر آمریکا در منطقه مد نظر قرار دهند. به این ترتیب، پیش از مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری در آمریکا، دولت‌های اروپایی باید روابط خود را با سایر بازیگران منطقه از جمله عربستان سعودی، امارات و [رژیم] اسرائیل با هدف جلوگیری از تشدید تنش‌ها و زمینه‌سازی برای پیگیری فرآیندهای مطابق با تلاش‌های دبیر کل سازمان ملل متحد درخصوص امنیت منطقه افزایش دهند. این اقدام همچنین برای اطمینان بخشی و تسکین مخالفت‌ها با احیای تعاملات با ایران از سوی برخی شرکای اروپا در منطقه لازم است. این بیانیه از سوی نخست‌وزیر پیشین سوئد، معاون اسبق وزیر امورخارجه انگلیس، رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ، سفیر پیشین فرانسه در ایالات‌متحده، وزیر امورخارجه پیشین لهستان و مسوول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا به امضا رسیده است.

فرصت جدید برای تعامل

پیش‌تر نیز هایکو ماس وزیر امورخارجه آلمان پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا را فرصتی جدید برای تعامل بیشتر اروپا و آمریکا در قبال برجام دانست.  به گزارش «ایسنا» به نقل از دویچه وله، وزیر امورخارجه آلمان در پی پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا گفت که سیاست‌های جداگانه کشورهای اروپایی و آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای و موشکی ایران کارآمد نیست و این کشورها باید رویکردی هم سو در پیش بگیرند.

نشست کمیسیون مشترک برجام، ۲۶ آذر در وین

از سوی دیگر اتحادیه اروپا از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در روز ۲۶ آذرماه در وین و همچنین احتمال برگزاری نشست این کمیسیون در سطح وزرا خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه اروپا اعلام کرد که نشست کمیسیون مشترک برجام روز ۱۶ دسامبر ۲۰۲۰(۲۶ آذرماه) در وین پایتخت اتریش برگزار خواهد شد. این نشست قرار است به ریاست «هلگا اشمید» معاون «جوزپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور نمایندگان کشورهای روسیه، انگلیس، آلمان، فرانسه، چین و ایران برگزار شود.  براساس این گزارش، دستور کار این نشست تلاش‌های جاری برای حفظ برجام و روش‌های موثر برای اجرای کامل این توافق از سوی همه طرفین و آمادگی تبادل‌نظر در سطح وزرا است.  آخرین دور مذاکرات کمیسیون مشترک برجام روز ۱۱ شهریور ماه گذشته در هتل پله بورگ وین برگزار شده بود.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند