تفکر ترامپی در جامعه ‌آمریکا طرفدار دارد

عراقچی افزود: ترامپ چه برود چه نرود ولی تفکر ترامپیست و فکری که خود را برتر از همه دنیا می‌داند و قائل به هیچ همکاری نیست و همه توافقات و تعاملات بین‌المللی را کنار می‌گذارد و خود را اول می‌داند و هر چیز را قربانی می‌کند، در جامعه آمریکا ۵۰ درصد طرفدار دارد و این نشان می‌دهد که رهبران آمریکا غیر از خودشان جامعه آمریکا را هم به سمت انحطاط سیاسی پیش بردند و اینها چیزهایی است که دنیا به آن توجه می‌کند.

معاون سیاسی وزیر امورخارجه در پاسخ به سوالی درباره رفتارهای دو ماه آینده ترامپ گفت: این روزها حدس و گمان‌هایی زده می‌شود و شایعاتی وجود دارد مبنی براینکه در دو ماه آینده ترامپ در سطح بین‌المللی و به‌خصوص در رابطه با ایران چه می‌خواهد بکند.

او تاکید کرد: ترامپ نشان داد که به چیزی پایبند نیست و هر کاری ممکن است انجام دهد بنابراین ما باید این را بدانیم ولی نکته دوم که از نکته اول مهم‌تر است، اینکه هر کاری هم انجام دهد نتیجه‌ای نخواهد گرفت. ترامپ چهار سال هر کاری خواسته کرده است و خودشان دو سه هفته پیش گفتند دیگر تحریمی نمانده که بخواهیم اضافه کنیم بعد دوباره از سیلاب تحریم‌های جدید نام می‌برند. مشخص است که می‌خواهند با فضای روانی ما بازی کنند و نسبت به آینده نا امید کنند.

عراقچی این فضاسازی‌ها را در ادامه سیاست فشار حداکثری ذکر کرد و افزود: سیاست فشار حداکثری آمریکا غیر از تحریم‌هایی که در عرصه میدانی تحمیل کرد و فشارهایی که در فضای بین‌المللی وارد آورد، به لحاظ ذهنی و فکری هم خیلی کار کرد و سعی کرد مقاومت مردم ایران را بشکند ولی ناموفق بود. این دیپلمات عالی‌رتبه گفت: الان یکی از نکاتی که همه دنیا در مورد آن صحبت می‌کنند و همه دنیا پذیرفته‌اند این است که سیاست فشار حداکثری سیاست شکست خورده است و به هیچ یک از اهداف خود نرسیده البته نمی‌گویم برای ما هزینه و سختی نداشته است ولی سیاست ما مقاومت بوده و این مقاومت را به احسن وجه تا آخر جلو بردیم و ایستادگی کردیم.

او تاکید کرد: در دو ماه آینده ممکن است ابعاد جدیدی به این فشار اضافه کنند بعضی‌ها می‌گویند می‌خواهد زمین سوخته تحویل دولت بعدی بدهد. به نظر من کاری بیشتر از این تا الان انجام داده نمی‌تواند انجام دهد مگر یکسری تلاش‌هایی که روی روان مردم تاثیرات منفی بگذارد که باید مراقب باشیم. عراقچی تصریح کرد: مردم ما تا الان در برابر این سیاست به‌خوبی ایستادگی کردند و در آینده هم ایستادگی خواهند کرد.

سیاست بایدن در قبال برجام

معاون سیاسی وزیر امورخارجه در پاسخ به سوالی درباره سیاست احتمالی بایدن درخصوص برجام گفت: درخصوص برجام باید بگویم ما نه از ماندن ترامپ وحشت زده و نه از آمدن بایدن ذوق زده می‌شویم ما براساس منافع خودمان تصمیم می‌گیریم و رفتار می‌کنیم. او ادامه داد: آقای بایدن و حزب دموکرات در مانیفست سیاسی خود قبل از انتخابات اعلام کردند که می‌خواهند به برجام برگردند که البته راه برای بازگشت به برجام بسته نیست. میز مذاکرات برجام و میز ۱+۵ را ما ترک نکردیم آنها ترک کردند و می‌توانند دوباره برگردند ولی چالش‌هایی هم وجود دارد.

عراقچی ادامه داد: باید بپذیریم در چهار سال گذشته واقعیاتی اتفاق افتاده و تحولاتی در عرصه میدانی و سیاسی رخ داده که باید مد نظر قرار بگیرد و در مورد آن صحبت و تفاهم شود. این‌طور نیست که برجام دروازه‌ای باشد که هرکس هر وقت خواست برود و هر وقت خواست برگردد به هر حال قواعد و شرایطی دارد که باید مذاکره کرد ولی راه بازگشت باز است. این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان گفت: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب هم فرمودند ما با آمریکا هیچ مذاکره‌ای نداریم جز سر میز مذاکره ۱+۵. اگر می‌خواهند مذاکره کنند در چارچوب ۱+۵ و نه دوجانبه برای منافع خودمان مذاکره خواهیم کرد.

او یادآورشد: ما منتظر می‌مانیم که اولا ببینیم بایدن سرکار می‌آید و ثانیا لابی‌های صهیونیستی و غیرصهیونیستی آیا اجازه می‌دهند که آمریکا سیاست خود را عوض کند و ثالثا با چه رویکردی می‌خواهد بیاید که ما براساس منافع خودمان تصمیم خواهیم گرفت که آیا با تقاضای آمریکا برای ورود مجدد به برجام چگونه برخورد کنیم. معاون سیاسی وزیر امورخارجه اظهار کرد: طبیعتا نیاز به یکسری مقدمات و گفت‌وگوها و صحبت‌هایی وجود دارد که به تفاهمی برای چگونگی بازگشت به برجام داشته باشیم.

او درباره جبران خسارت‌ها هم گفت: اگر آمریکا برگردد تمامی تحریم‌هایی که گذاشته‌اند، باید برداشته شود یعنی این نه شرط برجام و بلکه خود برجام است. حضور آمریکا در برجام یعنی برداشتن همه تحریم‌هایی که به‌خاطر موضوع هسته‌ای به مردم ایران تحمیل کردند بنابراین به‌طور طبیعی باید این اتفاق بیفتد که البته چالش‌های دیگری هم هست که باید درباره آنها صحبت کنیم و شرایط بازگشت آمریکا به برجام را به‌گونه‌ای که منافع مردم ایران تامین شود فراهم کنیم.

او در این گفت‌وگو درباره آخرین وضعیت پول‌های بلوکه شده هم گفت: در این زمینه رایزنی‌هایی با کشورهای موردنظر داریم و هر روز به‌طور خاص رایزنی با عراق، کره‌جنوبی و ژاپن داریم به‌خاطر اینکه مبالغی که در این کشورها هست بیشتر از کشورهای دیگر است. عراقچی اظهار کرد: رایزنی‌های ما به‌طور مستمر وجود دارد. در قالب مکانیزم‌های خلاقانه‌ای که توانستیم ابداع کنیم بخشی از این پول‌ها برگشته است. بقیه هم درحال کار است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند