در این گفت‌وگو، رئیس‌جمهور کوبا بر مواضع کشورش در ضدیت با تحریم‌ها و اقدامات آمریکا علیه ملت ایران و همچنین حق‌ایران در بهره‌‌برداری از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای تاکید کرد. ظریف نیز با تشکر از حمایت کوبا در مجمع‌عمومی سازمان‌ ملل‌متحد، دعوت حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان از همتای کوبایی برای دیدار از جمهوری اسلامی ایران را تجدید کرد.

 در این گفت‌و‌گوی ویدئوکنفرانسی همچنین روابط خوب سیاسی بین دو کشور مورد اشاره قرار گرفت و به ظرفیت‌های موجود برای گسترش روابط و همکاری‌های اقتصادی ایران و کوبا پرداخته شد.

دو‌طرف آمادگی خود را برای همکاری در زمینه تولید واکسن و از جمله واکسن ویروس‌کرونا اعلام کردند. موضوع انرژی و همکاری‌های نفتی بین دو کشور نیز از دیگر موضوعات مورد‌مذاکره ظریف با رئیس‌جمهور کوبا میگل دیاز‌کانل بود.

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در این سفر با همتای کوبایی دیدار و ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار داد. رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در این سفر از دو مرکز مطالعات پزشکی و دارویی در هاوانا بازدید کرد و در جریان پیشرفت‌های به‌دست آمده برای تولید انواع واکسن از جمله واکسن کووید-۱۹ قرار گرفت.

وزیر امورخارجه ایران پیش از این نیز سفری به کاراکاس داشت و با مقامات ونزوئلا دیدار و گفت‌وگو کرد و قرار است در سومین مقصد این سفر، به بولیوی برود تا در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید این کشور شرکت کند.

سعید خطیب‌‌زاده پیش از انجام این سفرها در گفت‌وگویی درباره دلایل سفر ظریف به دو کشور کوبا و ونزوئلا بیان کرده بود: کوبا و ونزوئلا از جمله شرکای سیاسی جمهوری اسلامی ایران در منطقه آمریکای‌لاتین هستند و از دیرباز همکاری‌های گسترده سیاسی در بخش‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر داشته‌اند. او کوبا و ونزوئلا را از کشورهای مهم و با مواضع مترقی در آمریکای‌لاتین برشمرد که به‌خاطر مقابله با مداخلات و سیاست‌های مخرب آمریکا در منطقه آمریکای‌لاتین همواره تحت‌فشارها و مداخلات ایالات‌متحده قرار داشته و به‌خوبی مقاومت کرده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند