به گزارش «ایسنا» مجید تخت‌روانچی، سفیر و نماینده دائم کشورمان در نیویورک در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در موضوع گزارش دیوان بین‌المللی دادگستری به مجمع عمومی سخنرانی کرد. تخت‌روانچی با اشاره به استفاده آمریکا از اقدامات قهرآمیز به‌عنوان ابزار سیاست خارجی خود به تحریم‌های آمریکا در سال‌های گذشته علیه کشورمان اشاره کرد که با خروج این کشور از برجام نیز تشدید شده است. وی گفت که این تحریم‌ها به‌طور مستقیم و غیرمستقیم شرکت‌های ایرانی و مردم ایران را هدف گرفته و توانایی ایران در تجارت آزاد را متاثر کرده است.

این درحالی است که رئیس‌جمهور آمریکا نیز به‌صورت بی‌شرمانه‌ای اعلام کرده است که سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران اجرایی خواهند شد و مشکلات ایران بیشتر از گذشته خواهد بود. وی ادامه داد: «در پاسخ به این اقدامات غیرقانونی و متخلفانه که مغایر با اصول منشور سازمان ملل، حقوق بین‌الملل و موافقت‌نامه دوجانبه ایران با آمریکا در سال ۱۹۵۵ است، جمهوری اسلامی ایران نزد دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد و همچنین خواستار صدور قرار موقت از سوی دیوان بین‌المللی دادگستری برای توقف اقدامات غیرقانونی آمریکا شد.» نماینده دائم کشورمان درخصوص پاسخ دیوان به این شکایت گفت: «دیوان  بین‌المللی دادگستری در سوم اکتبر ۲۰۱۸ با اجماع، قرار موقت الزام‌آوری را صادر و آمریکا را ملزم کرد که براساس تعهدات این کشور به موجب عهدنامه مودت از اقدامات محدودکننده خودداری کند و تضمین کند که مجوزهای لازم برای پرداخت‌ها و انتقال پول در زمینه‌های تصریح‌شده در قرار دیوان مشمول محدودیت نخواهند بود.»

وی افزود: «متاسفانه آمریکا تاکنون وقعی به قرار موقت دیوان ننهاده و حتی تحریم‌های بیشتری وضع کرده و اقدامات قهر آمیز خود را تشدید کرده است؛ به‌طوری‌که اخیرا و همزمان با گسترش کرونا تعداد بیشتری از بانک‌های ایرانی تحریم شده‌اند. این موضوع در دسترسی ایران به دارو و وسایلی که برای مبارزه با ویروس کرونا ضروری است، خلل ایجاد کرده است.»

تخت‌روانچی افزود: «تصمیم اجماعی دیوان بر غیرقانونی بودن تحریم‌های آمریکا ضد مردم و کشور گواهی می‌دهد. دیوان در قرار الزام‌آور خود تصریح کرده است که این قرار موجد تعهدات حقوقی بین‌المللی برای طرف‌های دعوا خواهد بود. آمریکا ملزم به پایبندی به قرار دیوان بوده و هرگونه عدم پایبندی آن کشور مستوجب مسوولیت بین‌المللی است. دیوان از طرفین دعوا خواسته است از اقداماتی که موجب وخامت یا گسترش دعوا شود، اجتناب کنند. مشخص است که اقدامات متخلفانه آمریکا موجد مسوولیت بین‌المللی این کشور است.» نماینده ایران در پایان به دعوای دوم ایران علیه آمریکا در قضیه مصادره اموال و دارایی‌های کشورمان از جمله مصادره دارایی‌های بانک مرکزی نزد دیوان اشاره کرده که در این قضیه نیز دیوان با رد اشکال صلاحیتی آمریکا، رای به بررسی ماهوی موضوع داده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند