ترامپ پیش‌تر بارها از به توافق رسیدن با ایران پس از پیروزی احتمالی‌اش در انتخابات سخن گفته بود؛ یک بار مدعی شده که ظرف یک هفته، یک بار گفته سه هفته و بار دیگر گفته که ظرف ۴ هفته با ایران به توافق دست خواهد یافت! رئیس‌جمهور آمریکا همچنین در سخنرانی خود در میامی و فلوریدا که اوایل مهرماه انجام شد، ضمن تاکید بر این موضوع که برای توافق صبر خواهد کرد تا انتخابات برگزار شود، مدعی شد شرایط را برای توافق «سخت‌تر» می‌کند. اظهارات ترامپ در این باره درحالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان بارها تاکید کرده‌اند پیش از خروج آمریکا از برجام در این چارچوب با این کشور مذاکره کرده‌اند و تنها در صورت بازگشت آمریکا به برجام و پایبندی کامل به تعهداتش با این کشور مذاکراتی را انجام خواهند داد.

ادعاهای تکراری

رئیس‌جمهور آمریکا اخیرا بار دیگر در نخستین حضور در گردهمایی انتخاباتی بعد از ابتلایش به کرونا درباره ایران اظهارنظر کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، او در این تجمع انتخاباتی که در شهر سنفورد ایالت فلوریدا برگزار شد، گفت: «من از توافق هسته‌ای فاجعه‌بار دولت قبل با ایران که فاجعه بود، خارج شدم.» ترامپ بار دیگر مدعی شد دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا ۸/ ۱ میلیارد دلار پول نقد به ایران داده است. ترامپ گفت: «[ایرانی‌ها می‌گویند] رئیس‌جمهور اوباما به ما ۸/ ۱ میلیارد دلار پول نقد داد. [من می‌گویم] من به شما هیچ چیز نمی‌دهم.» وی اضافه کرد: «اینجا بود که فهمیدم وقتی این کار را بتوان انجام داد ریاست‌جمهوری چقدر قدرت دارد. چه توافق وحشتناکی. اما ما این توافق را در هم شکستیم. ولی به شما بگویم احتمالا اولین تماسی که من بعد از پیروزی در انتخابات دریافت کنم از جانب ایران خواهد بود که بدجور تشنه توافق هستند چون تولید ناخالص داخلی آنها ۲۸ درصد افت پیدا کرده است. هیچ‌کس تا حالا چنین چیزی نشنیده است. این اولین تماسی خواهد بود که دریافت خواهم کرد. آنها صاحب سلاح هسته‌ای نخواهند شد.» دولت آمریکا بعد از خروج از «برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفته و به سیاست‌هایی تحریک‌آمیز علیه ایران، از جمله ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روی آورده است. ترامپ وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری» ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به «توافقی بهتر» -به زعم او- مجاب خواهد کرد. در حالی که بیش از ۲ سال از این وعده می‌گذرد دولت آمریکا در تحقق این هدف ناکام مانده و به همین دلیل ترامپ به خصوص در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر از سوی گروه‌های مختلف در آمریکا آماج انتقادات قرار گرفته است. منتقدان ترامپ، او را به نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی‌مورد تنش‌ها با این کشور و جدا کردن مسیر آمریکا از متحدانش متهم کرده‌اند.

توافق فوق‌العاده ترامپ

از سوی دیگر رئیس‌جمهور آمریکا در یک برنامه رادیویی که اخیرا ضبط شده مدعی شده که اقدامات او موجب «ورشکستگی» ایران شده و چنانچه در انتخابات پیروز شود به «توافق فوق‌العاده‌ای» با ایران دست پیدا خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، برنامه رادیویی «راش لیمبو» (یکی از مجری‌های محافظه‌کار برنامه‌های رادیویی) متن کامل مصاحبه چند روز پیش با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را روی وب‌سایت خود قرار داده است. چند روز پیش بخش‌ کوتاهی از این مصاحبه که در آن ترامپ با الفاظی رکیک درباره ایران صحبت کرد مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.  با این حال ترامپ در این مصاحبه ادعاهای بیشتری درباره ایران مطرح کرده و از جمله گفته ایران به‌خاطر اقدامات او ورشکست شده و در صورت پیروزی‌اش در انتخابات، ظرف یک ماه «توافق فوق‌العاده‌ای» میان دو کشور شکل خواهد گرفت. ترامپ در این مصاحبه گفت: «اگر من برنده شوم، ظرف یک ماه توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهیم کرد. بدجور دلشان می‌خواهد من ببازم، ولی اگر برنده شوم...» راش لیمبو با قطع سخنان ترامپ از او پرسید منظورش از توافق فوق‌العاده با ایران در چه زمینه‌ای است؟ ترامپ پاسخ داد: «[توافق بر سر] نداشتن سلاح هسته‌ای.» رئیس‌جمهور آمریکا سپس مدعی شد: «فراموش نکنید در حوزه تروریسم چه اتفاقی افتاده. ایران کشور بسیار ثروتمندی بود که اوباما ۱۵۰ میلیارد دلار به علاوه ۸/ ۱ میلیارد دلار پول نقد در اختیارش قرار داده بود. کشور بسیار ثروتمندی بود و حالا آنها کشور بسیار فقیری هستند.» ترامپ در ادامه ادعاهای بی‌پایه و اساسش گفت: «و بزنم به تخته، سازمان‌های تروریستی مثل سابق نمی‌جنگند. می‌دانی چرا؟ چون پول ندارند، چون ایران ورشکست شده. ایران به‌خاطر من، به‌خاطر تحریم‌ها و مسائل دیگر ورشکست شده.»

پاسخ ۱۰۰۰ برابری!

رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تهدید خود مبنی بر اینکه اگر ایران اقدامی علیه آمریکا انجام دهد با پاسخ «۱۰۰۰ برابری» آمریکا روبه‌رو خواهد شد، تکرار کرد. او گفت: «آنها [ایرانی‌ها] می‌دانند اگر کاری علیه ما انجام دهند بهای آن را با یک مشکل ۱۰۰۰ برابری خواهند پرداخت. آنها با تفاوت ۱۰۰۰ برابری روبه‌رو خواهند شد، چون می‌دانند ما چیزهایی داریم که قبلا هرگز نداشتیم. اوضاعمان هیچ‌وقت مثل الان نبوده و ایران این را می‌داند.» رئیس‌جمهور آمریکا اضافه کرد: «به آنها اخطار داده‌ایم که اگر کار بدی با ما انجام دهید بلایی سرتان می‌آوریم که سابقه نداشته و آنها این را می‌دانند. ولی در اینجا یک مساله وجود دارد؛ آنها دیگر ثروتمند نیستند و نمی‌توانند صدها میلیون دلار به حماس و تمامی گروه‌های دیگری که این مشکلات را ایجاد کرده‌اند بدهند.» ترامپ اواخر شهریورماه نیز دوبار این تهدیدات را علیه ایران بیان کرده بود؛ به گزارش «ایسنا» شبکه فاکس‌نیوز ۲۸ شهریور ماه ویدئویی از سخنرانی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در جمع هوادارانش در ایالت ویسکانسین منتشر کرده است که در آن ترامپ بار دیگر براساس گزارش‌ها و ادعاهای بی‌اساس اخیر مبنی‌بر وجود طرحی انتقام‌جویانه از سوی ایران برای ترور سفیر واشنگتن در آفریقای جنوبی به‌خاطر اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار شهید قاسم سلیمانی، اظهاراتی تهدیدآمیز علیه ایران مطرح کرد.

این مطلب برایم مفید است
20 نفر این پست را پسندیده اند