به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در گفت‌و‌گویی با اشاره به شکست‌های متوالی دولت ترامپ در مواجهه با ایران، گفت: دولت ترامپ تمام توان خود را در سه سال اخیر برای ضربه زدن به ملت ایران به‌کار گرفت و از کنفرانس ورشو گرفته تا تلاش‌های اخیر این کشور در شورای امنیت، همه تلاش‌های‌شان با شکست مواجه شده است.

او بیان کرد: تحرکات خصمانه و ظالمانه آمریکایی‌ها اگرچه مردم کشورمان را به زحمت انداخته و سبب ایجاد فشار و دشواری برای آنها شده اما به هیچ یک از اهداف تعیین‌ شده نرسیده است. آنها با فشار اقتصادی سنگین به‌دنبال تسلیم ملت ایران بودند اما ناکام ماندند. تلاش‌های آنان برای فعال‌سازی مکانیزم ماشه و بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل نیز در پی مجموعه فعالیت‌های موثر دیپلماتیک ایران، با شکست مواجه شد و بیش از همیشه خود را در جامعه بین‌الملل تنها دیدند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد: این شکست‌های پی‌درپی اعتبار دولت ایالات متحده را به طرز بی‌سابقه‌ای خدشه‌دار کرده و تحریم‌های اخیر این کشور یک اقدام نمایشی، برای تحت‌الشعاع قرار دادن این بی‌اعتباری است. واعظی تحریم‌ بانک‌های ایرانی از سوی کاخ‌سفید را کاملا غیرقانونی، خلاف قواعد بین‌الملل و آشکارا ضدحقوق بشری دانست و تاکید کرد:‌ با این حال این تحریم‌ها خللی در عزم و اراده دولت و ملت بزرگ ایران ایجاد نخواهد کرد.

او ضمن مرتبط دانستن اقدامات ضدایرانی دولت آمریکا با صحنه انتخاباتی این کشور، گفت: عملکرد بسیار ضعیف دولت آمریکا در بحران کرونا و همچنین ماجراجویی‌های دولت این کشور در سیاست خارجی،‌ اقبال عمومی به ترامپ را به پایین‌ترین حد ممکن رسانده و بخشی از تحرکات ضدایرانی این کشور ریشه در این واقعیت دارد. اغلب نظرسنجی‌ها و برآوردهای افکار عمومی آمریکا از وضع نامناسب ترامپ نسبت به رقیبش حکایت دارد و همین باعث شده او تلاش کند، با اقدامات نمایشی در سیاست خارجی از جمله در مواجهه با ایران، روی این ناکامی بزرگ سرپوش بگذارد. رئیس دفتر رئیس‌جمهور تلاش‌های جدید آمریکا در دشمنی با ملت ایران را نیز محکوم به شکست خواند و اذعان کرد:‌ آمریکایی‌ها با اعمال تحریم به همه بانک‌های ایرانی به‌دنبال قطع ارتباطات بانکی ایران با جهان و تحمیل فشارهای اقتصادی و معیشتی بیشتر به مردم کشورمان هستند، با این وجود دولت جمهوری اسلامی‌ همچون گذشته از راه‌های مختلف نیازمندی‌های کشور را تامین خواهد کرد. او تاکید کرد:‌ تحریم‌های جدید آمریکا ضد مردم ایران نشانه آشکاری برای درک رویکرد غیرانسانی کاخ‌سفید است، ‌نشانه‌ای برای اینکه جامعه جهانی بفهمد، در گرماگرم مبارزه جهانی با پاندمی کرونا،‌ سران ریاکار آمریکا به هیچ‌یک از اصول اخلاقی و قواعد حقوقی بین‌المللی پایبند نیستند و حاضرند برای نمایش‌های سیاسی داخلی، حتی در برابر تهیه غذا و دارو برای ملت ایران نیز مانع ایجاد کنند. آنها البته به فضل الهی این بار هم به هدفشان نخواهند رسید و با تلاش‌های صورت گرفته و برنامه ریزی‌های انجام شده سعی در رفع موانع تجارت خارجی کشور داریم و همچون گذشته موفق خواهیم شد. پیش‌تر و در روز جمعه رئیس‌جمهوری ایران در واکنش به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ۱۸ بانک ایرانی تاکید کرد که تحریم‌های جدید آمریکا با هدف تبلیغاتی-سیاسی داخلی آمریکا اعلام شده است. وزیر امورخارجه نیز با محکومیت این اقدام جدید آمریکا، آن را تلاش برای انهدام کانال‌های باقی مانده پرداخت بهای غذا و دارو در بحبوحه شیوع کرونا توصیف کرد. دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه با هدف به زانو درآوردن مردم ایران، در بیانیه‌ای اعلام کرد: شرکت تامین سرمایه امین، بانک کشاورزی، بانک مسکن، بانک رفاه کارگران، بانک شهر، بانک اقتصاد نوین، بانک قرض‌الحسنه رسالت، بانک حکمت ایرانیان و بانک ایران زمین بخشی از تحریم‌شدگان توسط آمریکا هستند. براساس این بیانیه همچنین، بانک همکاری منطقه‌ای اسلامی، بانک کارآفرین، بانک خاورمیانه، موسسه اعتباری مهر ایران، بانک پاسارگاد، بانک سامان، بانک سرمایه، بانک توسعه تعاون و بانک گردشگری در این فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

لفاظی جدید ترامپ علیه ایران

این واکنش‌ها در شرایطی است که رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای که جمعه منتشر شده بار دیگر ایران را تهدید کرده و گفته است اگر ایران کاری علیه آمریکا انجام دهد، واشنگتن آن را پاسخ خواهد داد. به گزارش خبرگزاری فارس، دونالد ترامپ گفت: «ایران، این را می‌داند. آنها اخطار گرفته‌اند: اگر[...(استفاده از الفاظ رکیک)] و کار بدی علیه ما انجام دهید، بلایی سرتان می‌آوریم که تا حالا سابقه نداشته.» استفاده رئیس‌جمهور آمریکا از الفاظ رکیک در این بخش از مصاحبه، مورد انتقاد کاربران فضای مجازی قرار گرفته است. پایگاه روزنامه ایندیپندنت، در خبری فوری درباره این اظهارات ترامپ نوشت او هنگام صحبت کردن درباره ایران در برنامه رادیویی «راش لیمبو» (یکی از مجری‌های محافظه‌کار برنامه‌های رادیویی) از الفاظ رکیک استفاده کرده است. پایگاه روزنامه «مترو» هم برای پوشش این خبر، ترامپ را فردی «بددهن» توصیف کرده و نوشته استفاده او از دشنام فورا با انتقاد در فضای مجازی روبه‌رو شد و بسیاری از کاربران او را به‌دلیل استفاده از لحن نامتناسب با جایگاه ریاست‌جمهوری، مورد انتقاد قرار داده‌اند. دولت آمریکا بعد از خروج از «برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفته و به سیاست‌هایی تحریک‌آمیز علیه ایران، از جمله ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روی آورده است.

تحریم‌های آمریکا جنایت علیه بشریت است

همزمان سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: باید از تمامی ظرفیت‌های داخلی، سیاسی، بین‌المللی و حقوقی برای مقابله با اقدامات جنایت‌کارانه آمریکا استفاده کرد. به گزارش «ایسنا» کاظم غریب‌آبادی، با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود درخصوص تحریم ۱۸ بانک ایرانی توسط آمریکا، نوشت: اقدامات جنایتکارانه رژیم آمریکا در تهدید جان مردم عادی از طریق تروریسم اقتصادی، تمامی ندارد. این رژیم، در اقدامی دیگر، ۱۸ بانک ایرانی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. از یک طرف ادعا می‌کنند که واردات دارو و موادغذایی تحت تحریم قرار ندارند، اما از سوی دیگر کانال‌های موجود برای پرداخت هزینه‌های واردات این اقلام را کاملا مسدود می‌کنند. تا الان، دیگر این بازی کثیف و انحرافی آمریکایی باید برای همه مشخص شده باشد.

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند