وی از تمامی کارکنان ادارات و صاحبان مشاغل و اصناف نیز خواست تا به‌صورت جدی پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با کرونا را رعایت کنند و در عین حال ضمن تاکید بر پلمب کسب‌و‌کار متخلفان گفت: در تهران می‌خواهیم به‌صورتی شدیدتر این موارد مراعات شود.

رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره به مصوبات قبلی ستاد درباره مراسم اربعین با تاکید بر این که هیچ رفت‌وآمدی برای راهپیمایی در عراق وجود ندارد و مرزهای کشور با عراق به‌طور کامل بسته است، گفت: هیچ‌کس به سمت مرزهای (غربی) کشور حرکت نکند.

روحانی این کار را غیر‌قانونی توصیف کرد و گفت: نیروی انتظامی، بسیج، سپاه، نیروهای مرزدار، استاندارها و وزارت کشور همه در این زمینه باید احساس مسوولیت کنند که باید از جان مردم حفاظت کنیم و در خود ایران هم راهپیمایی در روز اربعین نداریم؛ در بعضی سال‌ها در داخل کشور راهپیمایی نمادین بود، آن را هم نداریم.  رئیس‌جمهوری به گزارش فرمانده نیروی انتظامی در جلسه ستاد مقابله با کرونا اشاره کرد و افزود: متاسفانه برخی توسط یکسری افراد اغفال شده‌اند که البته به «بلدچی» تعبیر می‌کنند که ما به آن «قاچاقچی» می‌گوییم؛ این قاچاقچیان پولی از افراد می‌گیرند و آنها را به آن طرف مرز می‌برند سپس آنها را وسط راه رها کرده و مشکلات و خطرات جانی برای بعضی از آنها ایجاد کرده‌اند.

قطع زنجیره انتقال با پیشگیری

به گزارش «ایرنا» روحانی روز گذشته در نشست ستاد ملی کرونا، با بیان اینکه واکسن بیماری کرونا فعلا وجود ندارد، اظهار کرد: پیشگیری یعنی اینکه باید مردم از خودشان در برابر این بیماری مراقبت و محافظت کنند؛ زیرا دارو و درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. پس راه درمان این است که با پیشگیری زنجیره انتقال را قطع کنیم و تا زمانی که این زنجیره باقی است، سبب ابتلا مردم و جامعه و بروز مشکلات می‌شود.  روحانی افزایش تعداد مبتلایان را دلیلی بر عدم‌رعایت مسائل بهداشتی دانست و تصریح کرد: در نمودارهایی که امروز و روزها و هفته‌های گذشته درباره این بیماری ترسیم شده، می‌بینیم هر وقت از رعایت مسائل بهداشتی کاسته شده است، به مدت دو تا سه هفته بعد شاهد افزایش رشد بیماری و مرگ‌و‌میر هستیم. البته در سایر کشورها و اروپا نیز پیک‌های جدید بیماری را می‌بینید که وقت آزادی عمل بیشتر می‌شود به همان اندازه مشکلات در روزها و هفته‌های بعد افزایش می‌یابد. وی با بیان اینکه این یک بیماری عادی نیست و فقیر و غنی یا سلطان و گدا نمی‌شناسد، گفت: این بیماری سبب ابتلای مسوولان، بالاترین مقام کشور و دانشمند می‌شود و حتی اگر یک ذره مراقبت‌های کادر درمان هم کاهش پیدا کند، سبب ابتلای آنها هم خواهد شد.

پنهان کردن بیماری بالاترین تخلف است

روحانی در ادامه سخنانش جزئیات تعیین مجازات برای متخلفان و نحوه تشدید نظارت‌ها را هم تشریح کرد. رئیس‌جمهوری گفت: اولین بحث این است فردی که احساس می‌کند بیمار شده یا برایش روشن می‌شود که بیمار شده، اولا باید بیماری را مخفی نکند. هر کسی می‌تواند بیماری شخصی خودش را مخفی ‌کند ولی این بیماری به‌دلیل اینکه اپیدمیک است اگر کسی آن را مخفی کرد تخلف کرده است و فرد بیمار باید بیماری خود را به خانواده، دوستان نزدیک و محل کارش اطلاع دهد.

وی یادآور شد: وزارت کشور و کمیته امنیتی - اجتماعی برای جلوگیری از تخلفات برای هفته آینده مقررات بیاورد. یک وقتی کسی در خیابان ماسک نزده و سالم است ولی تخلف کرده باید با وی هم برخورد شود اما ممکن است کسی بیمار است و می‌داند مبتلا شده این شخص باید حداقل ۱۴ روز به قرنطینه برود.

روحانی تصریح کرد: اگر این شخص بیرون آمد یا به اداره رفت، مخصوصا اگر صاحب مغازه یا خدمت بود و به مغازه، تاکسی یا اتوبوس رفت، دیگران را مبتلا خواهد کرد و ما نباید از این بگذریم و اینجا باید جریمه شدید برای کسی مقرر کنیم که فهمیده مبتلا به بیماری است و دستوری که به وی برای ۱۴ روز داده شده را مراعات نکرده است، قرنطینه را کنار گذاشته و حتی اعلام نکرده و با همان وضعیت به اداره یا محل کار خود آمده، بنابراین این مورد، بسیار مهم است که ما باید با افرادی که اینچنین رفتار می‌کنند برخورد کنیم.

رئیس‌جمهوری گفت: از طرفی اگر کسی مبتلا به بیماری شده باید افرادی که با او تماس نزدیک داشته‌اند هم وظیفه خاصی را احساس کنند. ممکن است این شخص بگوید من الان بیمار نیستم ولی می‌داند نزدیک کسی نشسته و نیم‌ساعت صحبت کرده و ماسک هم نداشته‌اند و امروز تست این شخص مثبت شده و بیمار است. این شخص هم باید احساس مسوولیت کند، خودش را قرنطینه کند یا آزمایش دهد.

وی افزود: این هم جزو مواردی است که با فرد عادی فرق می‌کند و ما باید با شدت‌عمل، نسبت به این مورد برخورد کنیم. کسی که مراعات نمی‌کند ممکن است به هر طریقی با جریمه هم مواجه شود. بنابراین کسی که به وی اعلام می‌شود که این بیماری را دارد و تست شما مثبت است باید احساس وظیفه شدیدی نسبت به خود، و خانواده، محل کسب‌و‌کار کند و اگر نکرد ما باید با وی برخورد کنیم؛ چراکه این مورد، مورد مهمی است که ما باید در این زمینه اقدام کنیم.

مجازات ارائه خدمت به متخلفان

وی درباره اقداماتی که درباره شهر تهران قرار است صورت گیرد، اظهار کرد: همه کادر اداری در کشور چه دولتی و چه آنهایی که خدمات عمومی غیر‌دولتی ارائه می‌دهند، تمام آنهایی که کسب‌و‌کار در اختیار دارند، خودشان اگر مراعات نکنند، باید به شدت با آنها برخورد کرد.

روحانی ادامه داد: قبلا مشخص شده با یک فرد اداری چگونه برخورد کنیم. از تذکر گرفته تا انفصال از خدمت که تا یک سال است. اصناف نیز باید خودشان رعایت کنند اما در این بخش هم از دادن تذکر تا پلمب به مدت یک روز تا یک ماه در نظر گرفته شده و در تهران مجازات‌ها شدیدتر است.  وی با اشاره به در نظر گرفتن مجازات برای افرادی که اصول بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، اما به آنها خدمت ارائه می‌شود، خاطرنشان کرد: خدمت دادن به کسانی که اصول بهداشتی را رعایت نمی‌کنند دارای مجازات است. کسی که خدمات می‌خواهد باید اصول بهداشتی را رعایت کرده و اگر فردی رعایت نکرده باشد، خدمات‌دهنده را مجازات خواهیم کرد، چراکه طرف مقابلش اصول بهداشتی را رعایت نکرده است.  رئیس‌جمهوری در ادامه باتاکید بر جریمه افرادی که ماسک نمی‌زنند، گفت: اولا با خود فرد نباید برخورد شود، ممکن است در شناسایی از او سوالاتی پرسیده شود، فقط باید مشخص شود که او کیست که این تخلف را انجام داده و به وی اخطار داده و اعلام شود.

دلایل اوج کرونا در استان‌ها

رئیس دولت دوازدهم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت کرونا در کشور با بیان اینکه شرایط کرونا در کل کشور را نمی‌توانیم یکپارچه در نظر بگیریم، گفت: برخی از شهرها دو نقطه اوج کرونا داشته‌اند. البته ممکن است فاصله میان این دو نقطه مانند یکدیگر باشد و در برخی از استان‌ها این فاصله قابل‌توجه است، اما در برخی جاهای دیگر بسیار کم است و نقطه اوج دوم، بلافاصله شروع شده است.

وی اظهار کرد: در برخی از استان‌های دیگر نقطه اوج دوم از نقطه اول بلندتر و شدیدتر بوده است، اما در برخی جاها مشابه یا مقداری پایین‌تر بوده است و وضعیت همه استان‌ها مانند یکدیگر نیستند.

روحانی گفت: برخی استان‌های کشور وارد نقطه اوج سوم کرونا شده‌اند، نقطه اول را گذرانده‌اند، بعد نقطه دوم ایجاد شده است و آن را نیز گذرانده‌اند، اکنون وارد سومین نقطه اوج بیماری شده‌اند که نشان می‌دهد شرایط استان‌ها مانند یکدیگر نیست که دلایل آن روشن است. رئیس‌جمهوری افزود: استان‌هایی که در عزاداری خوب مراعات کردند و در تابستان مبدا و مقصد نهایی سفرها نبوده‌اند، همچنین استان‌هایی که آیین‌ها و مراسم قبیله‌ای و طایفه‌ای و سنتی اجتماعات نداشته‌اند و پروتکل‌های بهداشتی و انضباط اجتماعی را به خوبی رعایت کرده‌اند شرایط بهتری داشته‌اند، البته در برخی استان‌ها هم که علاوه‌بر همه این مسایل، کادر درمانی تلاش مضاعف انجام داده‌اند وضعیت نسبی استان‌ها را مشخص می‌کنند که کدام بهتر و متوسط و کدام شرایط بدتری دارند.

حسن روحانی همچنین از زحمات کادر درمان و برخی از دستگاه‌ها تشکر کرد و گفت: در طول هفت ماه و چند هفته‌ای که کادر درمان با این بیماری روبه‌رو هستند، زحمات زیادی کشیده‌اند که از این افراد باید قدردانی کرد. البته برخی از قسمت‌ها تلاش و مراقبت بیشتری کرده‌اند که قرار است وزارت بهداشت آنها را تشویق کند.

به گزارش «ایرنا»، رئیس‌جمهوری با بیان اینکه از مردم ایران می‌خواهم از کادر درمان در عمل تشکر کنند، اظهار کرد: تشکر ما حداقل استفاده از ماسک است. اگر از ماسک استفاده، فاصله اجتماعی را رعایت و پروتکل‌ها را مراعات کنند، این تشکر عملی است. همه می‌دانند چه بار سختی بر دوش کادر درمان است.

رشد منفی اقتصاد آلمان

روحانی با تشکر از بخش اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: صبح امروز گفته شد، وضعیت اقتصادی آلمان منفی ۲/ ۵ است که اقتصادشان کوچک شده و رشد اقتصادی‌شان منفی است. آلمان یک کشور پیشرفته است که تحریم نیست. حتما اقتصاد ما وضعیت بهتری از این رقم داشته و رشد ما مثبت شده یا اگر منفی شد، وضعیت ما بهتر از وضعیت آلمان باشد. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه عده‌ای می‌خواهند به‌طور مداوم مردم و جامعه را ترسانده و در جامعه بی‌اعتمادی ایجاد کنند، ‌گفت: این افراد می‌خواهند بگویند آمار، روش درمان و دستورالعمل‌ها دقیق نیست تا مردم هم نگران و هم هراسناک و بی‌اعتماد شوند ولی در مقابل ما باید در کشور ایجاد همدلی، هماهنگی و هم‌افزایی کنیم.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند