به گزارش «ایسنا» محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با این شبکه درباره بیماری همه‌گیر کرونا گفت: «این بیماری فقیر و غنی و دشمنان را نمی‌شناسد و در حال تاثیر گذاشتن بر همه ماست. همه ما باید برای مبارزه با این ویروس متحد شویم. متاسفانه آمریکا حتی در خرید دارو و واکسن مانع ایران می‌شود.»

وزیر امور خارجه کشورمان درباره تاثیر تحریم‌های اقتصادی آمریکا بر شیوع کرونا در ایران گفت: «تحریم‌ها و فشار اقتصادی تاثیر چشمگیری در دو سطح داشته است. اول اینکه ما نمی‌توانستیم مانع سر کار رفتن مردم بشویم. ما نمی‌توانستیم مشوق‌ها و کمک‌های دولتی بلاعوض بیشتری برای ماندن مردم در خانه و کسب هزینه‌های زندگی انجام دهیم و خزانه دولت آن قدر پر نبود، بنابراین ما باید به آنها اجازه می‌دادیم که خودشان کسب درآمد کنند. این تصمیمی بود که باید می‌گرفتیم و تصمیم بسیار سختی بود. سطح دوم خرید دارو و واکسن است. آمریکا اول از همه منابع مالی ما را با ممانعت از فروش نفت محدود کرد و دوم اینکه از داشتن دسترسی به پول خودمان جلوگیری می‌کند.»

وی افزود: «ما در کشورهای خارجی مقداری پول بلوکه شده داریم و آن کشورها توسط آمریکا از اجازه دادن به ما برای خرید دارو با پول خودمان منع شده‌اند. هرچه آمریکایی‌ها درباره این می‌گویند که تحریم‌هایشان بر موارد بشردوستانه تاثیر نمی‌گذارد فقط یک دروغ است. ما در تلاش بوده‌ایم برای واکسن سازمان جهانی بهداشت و واکسن‌های معمولی پول انتقال دهیم که نتوانسته‌ایم. این از پایه و اساس تروریسم پزشکی است که آمریکا در آن دست دارد.»

ظریف درباره سفرش به مسکو به‌رغم وجود این بیماری همه‌گیر گفت: «این سومین سفر من به مسکو پس از کرونا است. برخی چیزها هستند که باید به‌صورت حضوری مورد بحث قرار بگیرند.»

   کاهش وابستگی کشورها به دلار

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان دیدگاهش درباره ادعای اخیر آمریکا مبنی بر اعمال یک جانبه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران که تحریم تسلیحاتی نیز بخشی از آن است، تشریح کرد و گفت: «آمریکا وقتی به ممانعت از کشورها در تعامل با یکدیگر اقدام می‌کند، حتما از توان مالی زیادی برخوردار است. به همین دلیل است که کشورها وابستگی‌شان به دلار را کمتر و کمتر می‌کنند. به‌دلیل اینکه می‌دانند تا زمانی که برای تبادلاتشان به دلار آمریکا وابسته هستند نمی‌توانند از خودشان در برابر آن محافظت کنند و آمریکایی‌ها می‌توانند به آنها سختگیری کنند. نکته دوم این است که یک اصل برای ما وجود دارد. ما مانند عربستان سعودی تسلیحات زیادی نمی‌خریم. آنها بیش از ۶۷ میلیارد دلار، مبلغی بیش از آنچه روسیه در ارتشش هزینه کرده است، برای خرید تسلیحات هزینه کرده‌اند. ما تا این اندازه پول هزینه نمی‌کنیم، تا این اندازه پول برای هزینه کردن نداریم. ما خودمان بیشتر تسلیحات مورد نیازمان را تولید می‌کنیم. بنابراین به بازارهای بین‌المللی نخواهیم رفت تا از اینجا و آنجا تسلیحات تهیه کنیم. هیچ یک از کشورهای اروپایی از زمان انقلاب به ما تسلیحات نفروخته‌اند. بنابراین هیچ خیال باطلی در سر نداریم.

   برای خرید و فروش تسلیحات از نیمه اکتبر محدودیتی نداریم

در ادامه ظریف با اشاره به اینکه بنابراین توافقی برای لغو محدودیت‌ها وجود داشت و همان طور که روسیه گفت تحریم تسلیحاتی‌ای در کار نبود تاکید کرد: «ما تحت محدودیتی بودیم که برای خرید و فروش تسلیحات باید از شورای امنیت سازمان ملل کسب اجازه می‌کردیم و این محدودیت در نیمه اکتبر لغو خواهد شد که مهم‌ترین چیز است. اگر نیاز به تهیه کردن تسلیحات از دوستانمان باشد، هیچ محدودیت قانونی‌ای وجود نخواهد داشت.»

ظریف سپس درباره اینکه انتظار چه واکنشی برای خرید احتمالی تسلیحات از این کشورها دارد، گفت: «چین و روسیه هدایت را به دست گرفته و به اقدامات آمریکا اعتراض کردند. اما کشورهای اروپایی، ۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت دو بار به رئیس شورا نامه نوشتند. یک بار در ۲۰ اوت بود که آمریکا اظهاریه‌اش را ارائه داد و یک بار هم در ۲۰ سپتامبر بود که آمریکا مدعی بازگردانی تحریم‌ها شد و آن را رد کردند. این چیزی است که اهمیت دارد. این یک شکست بزرگ دیپلماتیک برای آمریکا و انزوای آن است. ما در سطح نظامی با دوستانمان ارتباط داریم که ادامه خواهند یافت و معمولا اینها به‌صورت زنده از تلویزیون پخش نمی‌شوند.»

او در ادامه این گفت‌وگو درباره تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا بر رویکرد این کشور درباره ایران و اینکه آیا با انتخاب هر یک از کاندیدا‌ها تاثیری بر روابط با ایران خواهد گذاشت، گفت: «مشخصا میان رئیس‌جمهورهای متعدد و دیدگاه‌های متعدد تفاوت‌هایی وجود خواهد داشت. تردید دارم که کسی چنین دیدگاه افراطی‌ای مانند رئیس‌جمهور ترامپ داشته باشد، اما سرانجام ما باید به سیاست کاخ سفید و نه کسی که در آن است توجه داشته باشیم.»

ظریف همچنین در پی اشاره خبرنگار راشا تودی به تمایل بایدن برای بازگشت به برجام و اینکه آیا ایران خواهان دوام این توافق است، توضیح داد که ایران می‌خواهد که این توافق پابرجا بماند و تنها خواستار منافع تعهد شده در قبال ایران در این توافق است که پیش از این بر سر آن مذاکره شده است و دیگر قابل مذاکره نیست.

او در آخر در پاسخ به این سوال خبرنگار راشاتودی مبنی بر اینکه چرا ایران نمی‌خواهد با شروط خودش توافقی با ترامپ داشته باشد در حالی که او بسیار مشتاق یک توافق با ایران است، با اشاره به اینکه توافق هسته‌ای پیش از این وجود دارد و توافقی چندین صفحه‌ای است، گفت که در این توافق همه چیز به نفع ایران یا به نفع آمریکا نبوده است که در این صورت شکل تسلیم می‌بود و نمی‌توان نه از آمریکا نه از ایران انتظار تسلیم را داشت.

ظریف در این راستا افزود: «رئیس‌جمهور آمریکا آنچه می‌خواهد را در اختیار دارد و اگر می‌خواهد آن را «توافق ترامپ» بنامد، این کار را بکند اما این بهترین توافقی است که می‌توان به آن دست پیدا کرد. من توافقی را که به سختی بر سر آن مذاکره شده است به خطر نمی‌اندازم و به‌خاطر رضایت شخصی کسی بر باد نمی‌دهم.»

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند