محمد جواد ظریف روز گذشته در نشستی با اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در پاسخ به سوالی درباره بازگشت آمریکا به برجام گفت: این آمریکا است که باید نشان دهد به این توافق احترام می‌گذارد، ما همچنان عضو برجام هستیم. ایران امروز به‌دلیل عدم مجوزهای آمریکا نمی‌تواند حتی واکسن آنفلوآنزا را سفارش دهد. خریدی که با پول خودمان انجام می‌شود نه آنها. رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: ایران هرگز تردیدی برای مذاکره ندارد؛ اما برای آنچه که مذاکره شده است، دوباره گفت‌وگو نخواهد کرد.

حمله سایبری آمریکا

ظریف در پاسخ به سوالی درباره ادعای آمریکا مبنی بر حملات سایبری ایران علیه این کشور گفت: این آمریکا است که آگاهانه علیه ایران حمله سایبری انجام داد تا تجهیزات بسیار حساس هسته‌ای را از کار بیندازد. این کار باعث به خطر انداختن جان هزاران نفر می‌شد، در این باره مقالات و مستندات وجود دارد. ظریف در پاسخ به این سوال که شما ترجیح می‌دهید بایدن یا ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شوند، گفت: هیچ ارتباطی به ما ندارد، برای ما اهمیت ندارد که چه کسی در کاخ سفید بنشیند. وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا برجام مرده است، گفت: خیر، برجام زنده است، شورای امنیت نشان داد که برجام زنده است و آمریکا در جهان منزوی است. اگر آمریکا می‌خواهد با قلدری به برجام بازگردد، باید گفت که قلدری مرده است.

پرونده ترور سردار سلیمانی مختومه نیست

ظریف درباره ترور سردار سلیمانی هم اظهار کرد: آمریکا دچار اشتباه اساسی شد. ترامپ دستور ترور یک قهرمان ملی و منطقه‌ای را صادر کرد و این پرونده مختومه نشده است.من نمی‌خواهم کسی را تهدید کنم؛ اما پرونده مختومه نشده است. وزیر امور خارجه ایران درباره تحریم‌ها گفت: تحریم‌هایی که آمریکا بر ایران اعمال می‌کند، مساله جدیدی نیست. فکر نمی‌کنم این تحریم‌ها تاثیر جدیدی بر ایران داشته باشند. آنها می‌خواهند با اعمال این تحریم‌ها، مردم ما را به زانو درآورند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند