رئیس‌جمهور روز پنج‌شنبه در جلسه روسای کمیته‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به موضوع اهمیت تداوم روند آموزش دانش‌آموزان و دانشجویان کشور اظهار کرد: اصل نخست در مورد حضور دانشجویان و دانش‌آموزان در محیط‌های آموزشی این است که مراکز آموزشی باز بماند و آموزش جریان داشته باشد. به گزارش «ایسنا» روحانی افزود: اصل دوم که باید موردتوجه قرار گیرد موضوع پرورشی و تربیتی است که باید در کنار آموزش به آن پرداخته شود اما تداوم روند جریان آموزش کشور باید با اجرای دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی در محیط‌های آموزشی توام باشد.

برنامه‌ریزی ویژه برای تامین واکسن آنفلوآنزا

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به موضوع نگرانی‌هایی که از سوی برخی متخصصان درخصوص همزمانی گسترش آنفلوآنزا و کرونا در فصل پاییز ابراز شده است، به روسای کمیته‌های درمان، تبلیغات و امنیتی و اجتماعی دستور داد با انجام برنامه‌ریزی‌های ویژه، تامین واکسن و اجرای برنامه‌های آموزشی و تبلیغاتی موثر را برای مقابله با آنفلوآنزا عملیاتی کنند. روحانی افزود: بی‌تردید مراقبت‌های بهداشتی از سوی عموم مردم از یکسو و استفاده از واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های خاص و آسیب‌پذیر، می‌تواند در روند مدیریت این بیماری بسیار تاثیرگذار باشد. روحانی تامین ارز دارو و واکسن و کسری منابع ریالی در وزارت بهداشت و پرداخت معوقات پرسنل مراکز بهداشتی- درمانی را مورد تاکید قرار داد و سازمان برنامه و بودجه و بانک‌مرکزی را مکلف کرد در اسرع وقت مشکل را حل کنند.

برگزاری مراسم اربعین به شکل نمادین

رئیس‌جمهور برگزاری مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) با رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی را به یاد ماندنی خواند و تاکید کرد که تمامی این دستورالعمل‌ها تا پایان مراسم عزاداری‌های ماه صفر به‌طور دقیق از سوی مردم و بانیان برگزاری مراسم و مجالس عزاداری رعایت خواهد شد. رئیس‌جمهور تاکید کرد: با توجه به نظر و تصمیم مسوولان عراقی که در آخرین گفت وگوی تلفنی وزیر بهداشت عراق با وزیر بهداشت کشورمان مورد تاکید قرار گرفته برگزاری مراسم راهپیمایی امسال امکان‌پذیر نیست و آنها از مردم عراق نیز خواسته‌اند از هرگونه راهپیمایی خودداری کنند، بنابراین باید مراسم امسال را به گونه‌ای نمادین و با ابتکارات جدید از سوی صداوسیما و گردانندگان شبکه‌های مجازی برگزار کنیم.

کاهش ابتلا به کرونا در برخی مناطق

همچنین رئیس‌جمهور روز پنج‌شنبه در بیست و سومین هفته افتتاح طرح‌های ملی و توسعه‌ای در مناطق مختلف کشور، ۱۲ طرح در منطقه آزاد ارس، ۱۱ طرح در منطقه آزاد کیش، ۱۴ طرح در منطقه آزاد قشم و ۲۱ طرح در مناطق ویژه اقتصادی پیام، سرخس، شیراز، کاوه و یزد را افتتاح کرد. روحانی دراین مراسم گفت: عده‌ای فکر می‌کردند اگر اجازه عزاداری دهیم یا اگر مدارس باز شوند کرونا از کنترل ما خارج می‌شود اما می‌بینیم که چون پروتکل‌ها رعایت می‌شود، آمار ابتلا هم در برخی مناطق کاهشی است. به گزارش «ایسنا» وی تاکید کرد: ما حتی در شرایطی که اگر در ماه‌های آینده واکسن کرونا بیاید نیز باید همین اصول بهداشتی را رعایت کنیم چرا که مشخص نیست این واکسن برای چندماه سلامتی افراد را تامین می‌کند.

رئیس‌جمهوری دربخش دیگری از سخنانش گفت: مناطق آزاد در سراسر کشور و نیز مناطق ویژه ما چهره دیگری از آغاز دولت تدبیر و امید به خود گرفته است. تاکید ما از همان سال ۹۲ بر این بود که این مناطق از واردکننده‌ بودن به صادرکننده‌ بودن بدل شود و گردشگران خارجی و داخلی را جذب کنند به‌ویژه که در شرایط تحریم‌ها می‌توانند در زمینه بانکداری، بیمه و انبارداری نقش خاصی را ایفا کنند.

روحانی با بیان اینکه مناطق آزاد از حالت تجارت‌محور به حالت تولیدمحور بدل شده‌اند، اظهار کرد: در مناطق آزاد و ویژه ما از سال ۹۲ تا ۹۸معادل ۱۳۴ میلیارد دلار صادرات انجام شده که البته تنها بیش از ۳۰ میلیارد آن به داخل صادر شده و مابقی صادرات خارجی بوده است و این مناطق جایگاه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است و سرمایه‌گذاران ما می‌توانند به‌دلیل معافیت‌هایی که برای این مناطق در نظر گرفته شده، راحت‌تر کار خود را پیش ببرند. وی همچنین با اشاره به افتتاح چند هتل در مناطق آزاد گردشگری در میان طرح‌های ملی گفت: ما از شرایط کرونا که عبور کنیم مناطق آزاد امکان جذب گردشگر بسیار بیشتری دارد.  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری روحانی افزود: همه استانداران و همه مدیران مناطق آزاد و مناطق ویژه این آمادگی را دارند که سرمایه را جذب کنند که سرمایه داخلی در اولویت اول است و سرمایه خارجی، فرق نمی‌کند که سرمایه باید جذب شود و به کالا یا خدمات تبدیل شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند