طبق قانون جمهوری اسلامی، ایرانیان فارغ از محل اقامت، تابعیت خود را حفظ کرده و هرگونه تابعیت خارجی کان‌لم‌یکن تلقی می‌شود.  براساس کسب اطلاع خبرنگار قضایی «ایرنا» شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی صبح سه‌شنبه نازنین زاغری را به همراه وکیل تعیینی‌اش احضار و کیفرخواست پرونده جدیدی را به وی ابلاغ کرد. بنابراین گزارش، نازنین زاغری که با حکم محکومیت جاسوسی تحت‌نظر دستگاه قضایی و سازمان زندان‌ها است با اتهام جدیدی مواجه شده است. وکیل تعیینی وی روز گذشته پس از حضور زاغری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی و ابلاغ کیفرخواست پرونده جدید به او، درحال مطالعه پرونده جدید موکلش است.

به گزارش «ایرنا» زاغری تبعه ایرانی- انگلیسی است که ۱۵ فروردین سال ۱۳۹۵ توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه کرمان در فرودگاه امام خمینی(ره) دستگیر و به کرمان منتقل شد. سپاه ثارالله کرمان ۲۶ خرداد سال ۹۵ طی اطلاعیه‌ای از زاغری به‌عنوان «یکی از سرشبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان که ماموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام» انجام داده بود، یاد کرد و در این باره توضیح داد: «وی با عضویت در شرکت‌ها و موسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی مشارکت داشته است. نامبرده یکی از سرشبکه‌های اصلی موسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه فعالیت‌های مجرمانه خود را طی سال‌های گذشته انجام داده است.» پرونده زاغری برای ادامه رسیدگی‌ها به دادستانی تهران انتقال یافت و پس از انجام تحقیقات با صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب ارسال شد و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، زاغری را به پنج سال حبس محکوم کرد که این محکومیت در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

۲۵ مهر سال ۹۶ عباس جعفری دولت آبادی دادستان وقت تهران درخصوص نازنین زاغری گفته بود: «شوهر وی تبعه انگلیس و خود وی نیز دارای تابعیت مضاعف از انگلیس بوده و در سیستم آن کشور فعالیت می‌کرده است. وی مسوول آموزش خبرنگاری آنلاین بی‌بی‌سی فارسی بوده که با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران اقدام کرده است. چگونگی استفاده از ایمیل‌ مستعار، پسوردهای پیچیده و طولانی، ذخیره‌سازی پسوردها و استفاده از نرم‌افزارهای رمزنگاری مطالب و اطلاعات، از جمله مواردی است که در این آموزش‌ها لحاظ می‌شده است و استادان این دوره، افرادی همچون مهدی یحیی‌نژاد (مدیر سایت بالاترین)، اردوان روزبه (رادیو کوچه) و محمود عنایت (مدیر گروه اسمال مدیا) هستند.» جعفری دولت‌آبادی ارسال نامه از سوی دیوید کامرون، نخست‌وزیر سابق انگلیس برای نازنین زاغری را موید ارتباط وی با دولت انگلیس و اهمیت این متهم برای آن کشور دانست. خرداد سال ۹۷، مسوولان قضایی از مفتوح بودن بخش دوم پرونده زاغری خبر دادند. موضوع تبادل نازنین زاغری هم در رسانه‌ها مطرح شده بود که غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل وقت دادگستری استان تهران دی سال ۹۶ گفت: «ادعاهای مطرح‌شده درخصوص تبادل این متهم مورد تایید مراجع قضایی نیست.» نازنین زاغری اواخر اسفند سال ۹۸ به‌دنبال بخشنامه رئیس قوه قضائیه مبنی‌بر اعطای مرخصی به زندانیان، به مرخصی آمد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند