روحانی همچنین روز گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا،  با اشاره به سخنان روز جمعه مقام معظم رهبری در مورد برگزاری مراسم محرم گفت: نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب روز گذشته (روز جمعه) فرمودند کلام آخر و فصل‌الخطاب بود و برای همه روشن کردند چگونه باید عمل کنند و ما باید چگونه در ماه محرم امسال عزاداری و سوگواری را انجام دهیم.

به گزارش« ایرنا» ، رئیس جمهوردرادامه اظهار کرد: متولیان برگزاری مراسم عزاداری که سال‌های گذشته وظیفه آماده‌سازی محافل را داشتند، از مداحان دعوت می‌کردند و میهمانان را احترام و پذیرایی می‌کردند، امسال وظیفه مهمتری بر دوش دارند، آن هم مراعات برای تضمین سلامت همه عزاداران حسینی است. روحانی تصریح کرد: عده‌ای که به این مجالس وارد می‌شوند، عزاداری می‌کنند  و خارج می‌شوند، باید سلامت وارد شوند و سلامت هم بروند.روحانی همچنین گفت: مقرراتی که برای ماه محرم می‌گذاریم باید مسوولان مساجد و تکایا مسوولیت بپذیرند و کسی که مسوول می‌شود، باید آن را بپذیرد. اگر فردی خدای نکرده دقت نکرد، باید با او برخورد شود و قرار شد وزارت کشور و وزارت بهداشت نحوه برخورد با متخلفان را تدوین کنند.روحانی درادامه سخنانش در مورد مراسم محرم گفت: سلامت عزاداران حسینی به عنوان یک وظیفه بر دوش متولیان برگزاری مراسم است و همه جوامع مدنی دینی اعم از هیات‌ها، حسینیه‌ها و مساجد این مسوولیت را امسال بر دوش دارند و همه با هم باید همکاری کنیم، به گونه ای که بهانه به دست دشمن نیفتد که عزاداری در فلان شهر در خیابان و اجتماع بود مردم گرفتار بیماری شدند، نباید اجازه بدهیم چنین بهانه‌ای دست دشمنان دین بیفتد.

رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: عدل، آزادی و حیات و سلامتی مردم هدف و آرمان عاشورا است که باید زنده نگه داشته شود. قیام بزرگ عاشورا برای حیات جامعه بر پا شد، همان‌طور که عاشورا را زنده نگه می‌داریم، باید آرمان عاشورا را نیز زنده نگه داریم. وی تصریح کرد: باید امسال به نکات بهداشتی در ماه محرم توجه کنیم تا عزاداری‌های شکوهمندی داشته باشیم.

تشکر ازرهبر انقلاب

رئیس‌جمهوری درادامه سخنانش با تشکر از سخنان حکیمانه رهبر معظم انقلاب، به نکته مهمی‌در بیانات ایشان اشاره کرد و گفت: ایشان در بیانات خود تاکید کردند که مرجع نهایی که متولی امر سلامت جامعه است، ‌ستاد ملی مبارزه با کرونا است. این به این معنا است که آدرس را عوض نکرده و مسیر را اشتباه نرویم و از این خانه به آن خانه نگردیم، بلکه فقط یک خانه است که مرجعیت دارد و آن ستاد ملی مبارزه با کرونا است.روحانی ادامه داد: مقرراتی که این ستاد وضع می‌کند برای همه لازم‌الاجرا است؛ حتی رهبر معظم انقلاب متواضعانه فرمودند که خود من هم به آنچه که ستاد می‌گوید عمل کرده و آن را اجرا می‌کنم و  این مساله بسیار مهمی‌است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت ماه محرم برای همه مسلمانان ایران و جهان اشاره کرد و گفت: ‌مگر می‌شود کسی مسلمان، شیعه و ایرانی باشد ولی محرم برای او مهم نباشد؟ ملتی که در طول قرن‌ها با عشق به امام حسین(ع) روزهای بسیار سختی را پشت سر گذرانده و با روحیه قوی در برابر انواع فشارها ایستادگی کرده، ‌ مگر می‌تواند امام حسین(ع) را فراموش کند؟

روحانی، محرم امسال را به‌رغم وجود کرونا محرمی‌توصیف کرد که بوی آن به مشام همه خواهد رسید و تصریح کرد: وقتی پرچم‌های سیاه، ‌علائم و شعارهایی که در ماه محرم در خیابان‌ها نصب می‌شود، ‌بلافاصله می‌توان هلال ماه محرم را بویید، ‌ دید و احساس کرد.

رئیس جمهوری ادامه داد: البته در ماه محرم به تعبیر آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر باید مالکیت خصوصی افراد رعایت شود و قرار نیست بدون اجازه پرچم یا علامتی روی دیوار یا خانه مردم نصب شود. بلکه طبق وظایف شرعی باید فضا، ‌کوچه‌ها و خیابان‌ها را حسینی و سوگوارانه کنیم.روحانی با اشاره به خاطره‌ای در زمان حضور در آفریقا گفت: در ایام محرم در آفریقا، ‌صبح اول محرم ظاهر بعضی از خیابان‌ها و کوچه‌ها در این کشور کاملا فرق کرده و بالای سر هر خانه یک پرچم سیاه  نصب می‌شد. وی با ذکر مثال دیگری از هند افزود: هندوستان بالغ بر ۲۵۰ میلیون جمعیت مسلمان دارد و حتی آنهایی هم که مسلمان نیستند به احترام امام حسین(ع) در ایام محرم و روز تاسوعا و عاشورا سیاه پوش می‌شوند و فضا را با نصب پرچم و علامت حسینی با شکوه و سوگوارانه می‌کنند.

تفاوت عزاداری امسال

روحانی با تاکید بر اینکه به دلیل کرونا نحوه عزاداری ممکن است با سال‌های پیش متفاوت باشد، افزود:  این تفاوت به این دلیل است که باید پروتکل‌ها بهداشتی را با ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی مراعات کنیم. همچنین نباید در یک مکان به خصوص فضای سر پوشیده تجمع صورت گرفته و تمام دستورالعمل‌هایی که تا پایان هفته آینده مشخص و به همه دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود، ‌ مراعات و اجرا کنیم.رئیس دولت دوازدهم تاکید کرد: امسال فضای ماه محرم باید کاملا فضای حسینی، با شور و سوگوارانه بشود، اما ممکن است نحوه عزاداری با سال‌های پیش متفاوت باشد، زیرا باید پروتکل‌های بهداشتی مراعات شود، همه از ماسک استفاده کنند، در یک مکان تجمع وجود نداشته باشد و اصول بهداشتی در اماکن سرپوشیده بیشتر مراعات شود.

عبور ۱۰استان از پیک بیماری

رئیس‌جمهور دربخش دیگری از سخنانش  در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن قدردانی از همکاری مردم با ستاد ملی کرونا و مسیر سلامت جامعه، اظهار کرد: امروز جزو روزهایی بود که گزارش آمار و ارقام استان‌ها امیدوار کننده بود، حدود ۱۰ استان نام برده شد که در هفته‌های قبل در شرایط سخت بودند، اما امروز از پیک بیماری عبور کردند و  مسیر کمتر دشواری پیش روی آنان است که با مراعات آنان به خط ثبات و آرامش خواهیم رسید.رئیس‌جمهوری افزود: چند استان دیگر به همکاری و همدلی مردم نیاز دارد که از پیک در این استان‌ها عبور کنیم. بحمدالله هر استانی که یک بار وارد پیک این بیماری شده است شاهد پیک دوم نبوده و امیدواریم در آینده هم این چنین باشد.روحانی خاطرنشان کرد: روندی که امروز مردم مراعات می‌کنند اگر به همین‌شکل ادامه یابد حتما خبرهای خوشی را در هفته‌های آینده شاهد خواهیم بود.وی ادامه داد: ادارات و بانک‌ها به خوبی مقررات را مراعات می‌کنند رفت و آمد در مراکز عمومی‌و مراعات مردم قابل قبول است. البته ممکن است جاهایی به مراقبت بیشتر نیاز باشد اگر کسی تخلف می‌کند با فرد متخلف برخورد می‌شود.

مقررات کرونا با قوت باقی است

رئیس جمهوری افزود: تمام مقرراتی که از روز اول تا به حال توسط وزارت بهداشت اعلام شده همچنان به قوت خود باقی است تا روزی که وزارت بهداشت اعلام کند واکسن قابل قبول در اختیار است - مسوول این اعلام وزارت بهداشت خواهد بود- تا آن روز باید همه مقررات را رعایت کنیم و  اقدامات سخت گیرانه خود را ادامه دهیم.روحانی با تاکید بر اینکه راهبرد ما در مقابله با کرونا تغییر نکرده است، اظهار کرد: نخستین قدم آگاهی، آموزش و توضیح دادن به مردم است. مردم باید نسبت به این ویروس، خطرات، نحوه شیوع و علائم آن، آموزش داده شوند. هنوز با همه کارهایی که در رسانه‌های عمومی‌و  صداوسیما شده، کم است و باید به مردم توضیح داده شود.  

ممنوعیت اجتماعات درسراسر کشور   

وی با بیان اینکه مردم باید مسائل بهداشتی را مقدم بر همه چیز الزامی ‌بدانند، تصریح کرد: ما در شرایطی هستیم که ماسک الزامی ‌شده است. همه باید رعایت کنند و وارد هر جایی که می‌شوند، وارد وسایل حمل و نقل، اماکن اداری و... می‌شوند، باید ماسک بزنند. رئیس‌جمهوری با تاکید بر ممنوع بودن اجتماعات، خاطرنشان کرد: در ستاد ملی این را فرااستانی دانسته و گفته‌ایم در کل کشور اجتماعات چه عزا، چه عروسی، چه سمینار و... ممنوع است. این استانی نیست، بلکه سراسری است و تاکید کردیم اگر شرایط عادی شود، ممکن است برخی اجتماعات آزاد شود.

ضرورت برخورد با متخلفان

روحانی با اشاره به ضرورت برخورد با متخلفان ابراز کرد: باید با متخلف برخورد شود. همان‌طور که گفته‌ایم پروتکل‌های بهداشتی در ۸۰ درصد ادارات رعایت می‌شوند. اگر فردی رعایت نکرد، باید تنبیه شود. اعلام کنیم ۱۰۰ نفر در کشور و ۱۰ نفر در استان از اداره اخراج شده، غیبت برای آنها زده شده و مسوول متخلف توبیخ شده است.  وی ادامه داد: همان‌طور که پلمب را اعلام می‌کنیم، بگوییم فلان بانک، پاساژ و مسوول متخلف هستند. مردم باید بدانند این مجازات مورد تاکید نظام است. اگر کسی از خدمت محروم می‌شود، ادارات اعلام کنند ۲۰۰ نفر مراجعه کرده و ۱۰ نفر چون پروتکل‌ها را رعایت نکرده بودند، از خدمت محروم شوند.

امکان شناسایی مبتلایان با موبایل  

رئیس‌جمهوری با تاکید بر ادامه تست و شناسایی مبتلایان اظهار کرد: کشورهایی هستند که سیستم مونیتورینگ را دارند. ما این سیستم را نداریم، اما از طریق موبایل قابل بررسی است که ببینیم افراد کجا بوده و رفته‌اند. اگر وزارت بهداشت این راه را مطلوب بداند، اجرای آن دشوار نیست.  وی با بیان اینکه سرعت انتشار در برخی جاها فوق‌العاده است و یک مرتبه تعداد مبتلایان زیاد می‌شود، یادآور شد: بیشتر آنها کسانی هستند که در اجتماعات شرکت کرده‌اند. به استان‌ها اختیار دادیم تا ستادهای استانی دستورالعمل‌هایی را برای محدودیت‌های سختگیرانه برای یک هفته وضع کنند.

آماده‌کردن ۸ هزار تخت جدید بیمارستانی

روحانی با بیان اینکه دولت آماده است  ۸ هزار تخت بیمارستانی را در اختیار بیمارستان‌ها  قرار دهد، اظهار کرد: پیش از این هم وزیر بهداشت اعلام کرد که امسال بیشترین تخت‌های بیمارستانی و حتی تخت‌های آی‌سی‌یو و تخت‌های ویژه  را ان‌شاءالله آماده می‌کنیم زیرا  تقویت بخش درمان جزو وظیفه ما است تا  فشار از روی بخش درمان کاهش پیدا کند و به آرامش نسبی برسیم.

مصوبات جدید ستاد

رئیس‌جمهوری همچنین به مذاکرات و مصوبات جلسه ستاد ملی کرونا اشاره کرد و افزود: در جلسه امروز(دیروز) تصمیمات خوبی درباره مستاجرانی که در تنگنا هستند، تصویب کردیم که در زمینه ودیعه مسکن به آنها کمک شود؛ همچنین در زمینه استخدام برای واحدهایی که در دوران کرونا فعال بودند، امتیازاتی در نظر گرفتیم. روحانی گفت: درباره چارچوب‌های اصولی شروع به‌کار مدارس در نیمه شهریورماه ۹۹ در جلسه امروز (دیروز) ستاد تصمیم‌گیری کردیم و بر همین مبنا قرار شد بقیه موارد را وزارتخانه‌های مربوطه تدوین کنند تا به تایید و تصویب نهایی در ستاد برسد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند