موضوع برگزاری آزمون‌های سراسری برای سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای یکی از پر‌مناقشه‌ترین موضوعاتی بود که ستاد ملی مقابله با کرونا، وزارت علوم و همچنین سازمان سنجش از اسفندماه ۹۸ با آن روبه‌رو بوده‌اند؛ آزمون‌هایی که موعد برگزاری آنها چند بار به دلیل شیوع کرونا در ایران به تعویق افتاد تا اینکه در نهایت، روز پنج‌شنبه آزمون دکتری ۹۹ برگزار و داوطلبان این مقطع تحصیلی، در این آزمون به رقابت پرداختند.  بنابر اعلام سازمان سنجش داوطلبان کارشناسی ارشد و همچنین داوطلبان کارشناسی در هفته‌های آتی قرار است در آزمون‌های مربوط به خود شرکت کنند. در این میان همچنان مطالباتی برای تعویق یا لغو این امتحانات وجود دارد. با این همه اما سازمان سنجش هنوز خبری در زمینه تعویق یا لغو این دو آزمون اعلام نکرده است. همچنین روز گذشته آخرین فرصت برای داوطلبان آزمون‌ کارشناسی‌ ارشد سال‌ ۱۳۹۹ بود که نسبت به تکمیل فرم خوداظهاری بیماری کرونا اقدام کنند. بنابر آخرین اعلام سازمان سنجش، آزمون ورودی مقطع کارشناسی‌ ارشد ناپیوسته‌ سال ۱۳۹۹ کشور در نوبت صبح روزهای پنج‌شنبه ۱۶ مرداد ماه، جمعه ۱۷ مرداد ماه و شنبه ۱۸ مرداد ماه سال ۱۳۹۹ و براساس اطلاعات مندرج روی کارت شرکت در آزمون رشته امتحانی مربوط برگزار خواهد شد.

آغاز توزیع کارت آزمون ارشد از دوشنبه

از سوی دیگر، کارت شرکت در آزمون حاوی اطلاعات ثبت‌نامی، تاریخ و محل برگزاری آزمون داوطلبان از روز دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹ روی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت.

برگزاری کنکور سراسری ساده‌تر از دکتری است

با وجود تداوم انتقادات به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا و سازمان سنجش درباره برگزاری آزمون کارشناسی ارشد و نیز کنکور سراسری، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: من برگزاری کنکور سراسری را ساده‌تر از آزمون دکتری می‌دانم؛ چرا که در حال حاضر متوسط تعداد داوطلبان هر حوزه ۴۰۰ نفر است اما در کنکور ما این آزمون را در ۴۰۰ شهر و در ۳هزار نقطه برگزار می‌کنیم اما آزمون دکتری در ۱۴۳ نقطه برگزار می‌شود. به گزارش «ایسنا» ابراهیم خدایی با تاکید بر اینکه این سازمان سنجش درخصوص برگزاری کنکور تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا است، از برخی اظهارنظرها درباره ضرورت تعویق آزمون‌های سراسری انتقاد کرد و گفت: متاسفانه وضعیت به گونه‌ای شده که تمامی افراد مرتبط، غیر مرتبط، مسوول و غیر مسوول درخصوص آزمون‌ها اظهار نظر می‌کنند و حتی برخی از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا نیز با مصوبات این ستاد مخالفت می‌کنند. خدایی ادامه داد: طبیعتا سازمان سنجش بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برنامه‌های خود را درخصوص آزمون‌ها پیش خواهد برد. نمی‌شود یک فردی خود عضو ستاد باشد اما مصوبه ستاد را زیر سوال ببرد و انتظار داشته باشد که سازمان سنجش به آن پاسخ بدهد. طبیعتا اگر قرار باشد تاریخ برگزاری آزمون‌ها تغییر کند، ستاد در این باره تصمیم می‌گیرد و ما نیز به آن عمل خواهیم کرد؛ ضمن اینکه تا کنون نیز تمامی تاریخ‌های برگزاری آزمون‌ها بر اساس تصمیمات ستاد برگزار شده است.

رئیس سازمان سنجش همچنین تاکید کرد: از نظر اجرایی برای برگزاری آزمون مشکلی نداریم و تحت هیچ عنوان نیز مسافرتی برای شرکت در کنکور شهری دیگر، اتفاق نخواهد افتاد. به گفته خدایی اگر قرار باشد تاریخ برگزاری آزمون‌های سراسری از جمله ارشد و کنکور تغییر کند، تنها مرجع مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا است.

این مطلب برایم مفید است
183 نفر این پست را پسندیده اند