وی تاکید کرد: «آمریکا با این اقدام قانون بین‌المللی حقوق بشر را نیز نقض کرده است و به نظر من ترور سردار سلیمانی یک قتل خودسرانه بود که مسوولیت آن برعهده آمریکاست.» کالامار تاکید کرد: «ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر اینکه ترور سردار سلیمانی در راستای «دفاع از خود» است، ثابت نمی‌کند که سردار سلیمانی در حال انجام عملیات یا برنامه‌ریزی برای عملیات یا آماده سازی برای انجام عملیات و حتی برنامه‌ریزی برای عملیات قریب‌الوقوع است بلکه آمریکایی‌ها در رابطه با برنامه یکساله صحبت می‌کنند بنابراین به نظر من آمریکا در اثبات اینکه ترور سردار سلیمانی شروط لازم برای تعریف دفاع از خود را دارا بوده است، شکست خورد.» گزارشگر ویژه سازمان ملل در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با این شبکه لبنانی گفت: «جامعه بین‌المللی با یک خطر جدی مواجه است و ترور سردار سلیمانی می‌تواند نقطه آغازی برای انجام عملیات دیگر علیه مسوولان کشورهای مختلف باشد.» وی گفت چنین اقداماتی می‌تواند منجر به جنگ‌های گسترده شود.

کالامار با اشاره به اینکه ترور سردار سلیمانی تحولی مهم در سطح قوانین بین‌المللی و همچنین روابط بین‌الملل به شمار می‌رود، ادامه داد:« اگر هر مسوول بلندپایه دیگری از کشورهای دموکرات غربی به این شکل مورد هدف قرار می‌گرفت، کشورش این اقدام را عملا تجاوز و اعلان جنگ تلقی می‌کرد.»

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با احتمال رسیدن  گزارش‌های سازمان ملل به نتایج واقعی گفت: «وظیفه من سخنگویی است و اینکه نباید از چیزی هراس داشته باشم، من باید شجاعت داشته باشم و مقامات را از حقایق مطلع کنم. وظیفه من این نیست که به رخدادها و اتفاقات پایان دهم و صلاحیت وضع تحریم علیه دولت‌ها را ندارم.»

گزارشگر ویژه سازمان ملل تاکید کرد: «چیزی که ما می‌توانیم انجام دهیم طرح پیشنهادها و توصیه‌ها به طرف‌های فعال است. ما به شدت با تبعیض نژادی در آمریکا و دیگر کشورها مخالفت کردیم و در نهایت جلسه ویژه‌ای در شورای حقوق بشر برگزار کردیم.»

پیشتر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر گزارش خود درباره ترور شهید سردار سلیمانی را به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، اگنس کالامار روز پنج‌شنبه (۱۹ تیر ۱۳۹۹) با ایراد سخنانی در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد عنوان کرد که آمریکا نتوانسته اسناد و شواهدی محکم درباره ضرورت حمله به کاروان حامل سردار سلیمانی ارائه کند. همچنین وی بامداد سه‌‌شنبه ۱۷ تیر ماه به وقت تهران اعلام کرد حمله پهپادی آمریکا در ماه ژانویه به نزدیکی فرودگاه بغداد که به شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان منجر شد، غیرقانونی و نقض قوانین بین‌المللی است. به گزارش رویترز وی افزود: «آمریکا در توجیه هدف قرار دادن خودروی حامل سردار سلیمانی و همراهانش در نزدیکی فرودگاه بغداد، دلایل و مدارک کافی مبنی بر اینکه منافع آن مورد حمله قرار گرفته یا در معرض حمله قرار دارد، ارائه نکرده است.»

همزمان سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه درباره گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی گفت: «تحول اخیری که اتفاق افتاد این بود که در یکی از مجامع بین‌المللی این ترور غیرقانونی تلقی شده است. هیچ وجدان بیدار و آگاهی این‌گونه اقدامات را تایید نمی‌کند، جز دو رژیم منفور که آن را تایید کردند که هر کدام به‌نوعی در آن دست داشتند. در این خصوص مرحله به مرحله اقدام خواهد شد.»

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند