او خاطرنشان کرد: تداوم محدودیت و جنگ علیه محور مقاومت همبستگی میان کشورهای این محور را قوی‌تر می‌کند. مشاور بشار اسد تاکید کرد: گزینه‌های زیادی برای شکست قانون سزار داریم و امضای توافق ایرانی اولین گام در این راستا است. ما همکاری خود با کشورهای محور مقاومت را گسترش خواهیم داد و به سوی شرق مانند چین و روسیه نیز روی خواهیم آورد. بثینه شعبان گفت: همان‌گونه که محدودیت و تحریم جمهوری اسلامی ایران را قوی‌تر کرد، ما نیز قادر هستیم که این تحریم را به فرصتی برای قوی‌تر شدن خود تبدیل کنیم.

واکنش پنتاگون

همزمان سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در واکنش به امضای توافق‌نامه در زمینه گسترش همکاری میان ایران و سوریه در زمینه نظامی گفت که نظامیان آمریکایی تغییری در برنامه ماموریت‌شان در سوریه نخواهند داشت. به گزارش «ایسنا» به نقل از نشریه نیوزویک، جسیکا مک نالتی، فرمانده نیروی دریایی آمریکا و سخنگوی پنتاگون در واکنش به توافق نظامی جدید میان ایران و سوریه به این نشریه گفت که به‌رغم این توافق همکاری جدید میان ایران و سوریه در زمینه دفاعی، «ماموریت نیروهای آمریکا امروز در سوریه همان طوری است که در سال ۲۰۱۴ شروع کردند و آن امکان‌پذیر کردن شکست پایدار داعش بود».

این سخنگوی پنتاگون ادامه داد: کارکنان نظامی آمریکا به اجرای عملیات شکست داعش در سوریه همراه با نیروهای کهنه‌سرباز بومی در شمال شرقی سوریه و حوالی مقر نظامی التنف ادامه خواهند داد. بر اساس این گزارش، واکنش پنتاگون به این همکاری در پی آن مطرح می‌شود که سردار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در سفر به سوریه با علی ایوب، وزیر دفاع این کشور دیدار و طرفین در زمینه گسترش‌ همکاری‌های نظامی توافق‌نامه امضا کردند. توافق‌نامه همکاری ایران و سوریه بر گسترش همکاری‌های نظامی و امنیتی در زمینه‌ فعالیت نیروهای مسلح و ادامه هماهنگی‌ها تاکید دارد. در گفت‌وگوی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با وزیر دفاع سوریه دو طرف اوضاع سوریه را مورد بررسی قرار دادند و بر ضرورت خروج نیروهای بیگانه‌ای که به‌صورت غیرقانونی وارد این کشور شدند تاکید کردند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همچنین تاکید کرد:‌ مردم و کشورهای منطقه از حضور آمریکا استقبال نمی‌کنند و پاسخ ما به یاوه‌گویی‌های آمریکا ادامه دارد. سرلشکر باقری تاکید کرد: توافق امضا شده اراده ما را برای همکاری مشترک در زمینه مقابله با فشارهای آمریکا بالا می‌برد.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند