ایران گفته است که این کار تا ۲۰جولای انجام می‌شود. چند روز پیش ما از رضایت مقامات فرانسه برای پذیرش دو تن از کارشناسان ما برای مشارکت در روند[تحلیل اطلاعات جعبه‌های سیاه] به‌عنوان اعضای گروه تحقیقات فنی، مطلع شدیم.» معاون وزیرخارجه اوکراین در این راستا مطرح کرد: «کشورهایی که از این حادثه آسیب دیده‌اند، سرانجام بر سر موضع و رویکردشان درباره روند مذاکرات با طرف ایرانی درباره پرداخت غرامت به خانواده جان‌باختگان موافقت کردند. اوکراین نیز برنامه دارد که اطمینان حاصل کند سازمان هواپیمایی بین‌المللی اوکراین غرامت دریافت کند.»

پرداخت غرامت

علاوه بر این، ینین درباره اینکه چه زمانی درباره مساله پرداخت غرامت به خانواده‌های جان‌باختگان اوکراینی مذاکره خواهد شد، توضیح داد: «در این مرحله، تحقیقات فنی هنوز کامل نشده است. اگر [تحقیقات] مداخله غیرقانونی را تایید کند، ممکن است که روند به مرحله دوم مذاکرات کشیده شود و به‌طور ویژه درباره میزان غرامت بحث شود. هنوز خیلی زود است که درباره چیزی صحبت کنیم.»

اظهارات معاون وزیر امورخارجه اوکراین در پی این مطرح می‌شود که علی ربیعی، سخنگوی دولت در تاریخ ۲۶ خرداد اعلام کرد: «ایران تصمیم به ارسال جعبه سیاه به خارج از کشور گرفته‌ که جعبه سیاه با نمایندگان ایران در اسرع وقت به اوکراین فرستاده شود، اگر در اوکراین امکان بازخوانی جعبه سیاه فراهم باشد، این کار در اوکراین انجام خواهد شد و اگر این امکان وجود نداشته باشد، جعبه سیاه در فرانسه بازخوانی خواهد شد. کرونا این تعلل را ایجاد کرد؛ اما با بازگشایی پروازها، سریعا‌ این کار انجام خواهد شد؛ سازمان هواپیمایی و وزارت امورخارجه درحال انجام این امور هستند.» وی در همین راستا ادامه داد: «ما بارها اعلام کردیم که خواستار روشن شدن این موضوع و پرداخت غرامت‌ها هستیم، بر همین اساس این روند را ما از سر خواهیم گرفت.»

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند