به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت امورخارجه‌ افغانستان اعلام کرد قرار است افغانستان سه نشست مهم منطقه‌ای، فرامنطقه‌ای و سه‌جانبه در رابطه با صلح و مذاکرات بین‌الافغانی را در جریان هفته‌ جاری میزبانی کند. «گران هیواد»، سخنگوی وزارت‌خارجه افغانستان دیروز (شنبه ۱۴ تیر) در یک پیام ویدئویی گفت که نشست نخست قرار است دوشنبه‌ پیش‌‌رو از طریق ویدئوکنفرانس بین کشورهای منطقه، همکاران و شرکای استراتژیک منطقه‌ای دولت افغانستان برگزار شود.

جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.  به گفته مقامات وزارت امورخارجه افغانستان، قرار است محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در این نشست حضور پیدا کند. به گفته‌ سخنگوی وزارت امورخارجه افغانستان نشست بعدی با شرکت پاکستان و چین به میزبانی افغانستان سه‌شنبه آینده برگزار می‌شود. در این نشست سه‌جانبه، روی همکاری‌های امنیتی، اقتصادی و مذاکرات صلح گفت‌وگو خواهد شد.

 هیواد همچنین گفت که سومین نشست میان کشورهای فرامنطقه به‌منظور ایجاد اجماع بین‌المللی پیرامون مذاکرات بین‌الافغانی و روند صلح افغانستان، با شرکت شرکای عمده‌ بین‌المللی افغانستان و کشورهایی که در ۱۹ سال گذشته افغانستان را در زمینه امنیت و اقتصاد حمایت کرده‌اند، روز پنج‌شنبه هفته‌ جاری برگزار خواهد شد. این نشست با سخنان اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان آغاز و به رهبری محمدحنیف اتمر، وزیر امورخارجه این کشور ادامه خواهد یافت. وزارت امورخارجه افغانستان برگزاری این نشست‌ها را جهت تقویت اجماع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در رابطه با صلح افغانستان و مذاکرات بین‌الافغانی مهم عنوان کرده است. این نشست‌ها در رابطه با ایجاد اجماع منطقه‌ای و جهانی در مورد صلح و مذاکرات بین‌الافغانی درحالی برگزار می‌شوند که تاکنون تاریخ مشخص برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی اعلام نشده است.

در سفر دو روزه سرپرست وزارت‌خارجه افغانستان به ایران که در تاریخ دوم تیرماه صورت گرفت، طرفین ایرانی و افغانستانی، توافق کردند که سند جامع همکاری‌ها را تا سه ماه آینده آماده کنند و ایران هم اعلام کرد آماده است میزبان مذاکرات بین‌الافغانی باشد. همچنین در پایان این سفر، ایران در بیانیه‌ ۱۵ بندی ظریف و اتمر اعلام کرد که آماده است در صورت درخواست افغانستان، ظرفیت و امکانات خود را برای تسهیل روند مذاکرات بین‌الافغانی و میزبانی از این مذاکرات به‌کار گیرد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند