به گزارش «ایرنا» سیدحسین موسویان در این مقاله که در روزنامه میدل‌ایست‌آی انتشار یافت، نوشته که در روزهای اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با پیشنهاد سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان و براساس اتهامات اسرائیل به‌عنوان دشمن بزرگ ایران، قطعنامه‌ای غیرالزام‌آور علیه ایران تصویب کرد که به موجب آن، از جمهوری اسلامی خواسته شده که به آژانس امکان دسترسی به دو سایت مشکوک به داشتن برنامه هسته‌ای در دو دهه قبل را بدهد که محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران نیز در این‌باره گفت: «آنهایی که از ابتدا به‌دنبال نابودی برجام بودند، اکنون دستور کار خود را با این شیوه به پیش می‌برند.»؛ اشاره او به سوءاستفاده آمریکا و اسرائیل از آژانس برای تخریب برجام است. ترامپ در ماه می ‌۲۰۱۸ از برجام خارج شد تا میراث سلف خود، اوباما را نابود کرده و با اتخاذ سیاست فشار حداکثری، به باور خود نظام حکومتی ایران را ساقط کند. او روند تخاصمات در روابط ایران و آمریکا را با تحریم رهبر عالی ایران و ترور سردار سلیمانی به حداکثر رساند. در ‌ادامه این مقاله آمده است: «در عین حال، جدول زمان‌بندی شده اقدامات آمریکا در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد ترامپ قصد دارد به نحوی آخرین میخ را به تابوت برجام بزند تا نه تنها هیچ شانسی برای رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا در احیای مجدد آن باقی نماند بلکه اصولا نتواند هیچ قدمی در مسیر تعامل و ایجاد روابط حسنه با ایران بردارد.» به نوشته موسویان، ماه گذشته مایک پمپئو با لغو معافیت‌های همکاری صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران، باقی‌مانده تحریم‌های معلق در چارچوب برجام را منتفی کرد. اقدام او به ایران بهانه مشروع داد تا بتواند محدودیت غنی‌سازی زیر ۲۰ درصد را منتفی و تعهدی به غنی‌سازی زیر ۵ درصد نداشته باشد؛ ضمن آنکه دست ایران را برای بازگشت به طراحی قبلی آب سنگین اراک باز کرد. «کلسی داونپورت» مدیر انجمن خلع سلاح کنترل تسلیحات آمریکا گفت که «پایان دادن به معافیت‌های همکاری صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران، به تهران این امکان را داده که غنی‌سازی ۲۰ درصد را آغاز کند. این سطح غنی‌سازی پایین‌تر از سطح مورد‌نیاز ساخت بمب است، اما ریسک فعالیت‌های غنی‌سازی ایران را افزایش خواهد داد.» موسویان در ادامه آورده است: «چند هفته قبل نشریه «واشنگتن فری بیکن» آمریکا فاش کرد که جمهوری‌خواهان کنگره، طرحی در دست دارند که به موجب آن، با بیش از ۱۴۰ مورد، گسترده‌ترین تحریم‌های تاریخ علیه ایران اعمال شود. در صورت تصویب چنین لایحه‌ای از سوی کنگره، دولت آمریکا بعد از آن برای برداشتن تحریم‌ها علیه ایران، نیاز به موافقت کنگره خواهد داشت.»

برقراری مجدد تحریم‌ها

این مقاله می‌افزاید: «آمریکا همچنین به‌دنبال صدور قطعنامه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران است که به موجب برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ در ماه اکتبر امسال برطرف می‌شود. اما این یک اقدام پوششی برای استفاده از مکانیزم ماشه با هدف بازگرداندن تمامی تحریم‌های اجتماعی بین‌المللی قبل (در دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد) است؛ چون واشنگتن احتمال جدی می‌دهد که چین و روسیه با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران مخالفت خواهند کرد.»

موسویان در ادامه نوشته است: «دولت ترامپ تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای با هدف فروپاشی اقتصاد ایران اعمال کرده است. درآمد اصلی دولت ایران از صادرات نفت است که به موجب تحریم‌های ترامپ از ۵/ ۲ میلیون بشکه در روز، تقریبا به صفر رسیده است. با این وجود، ترامپ نتوانسته از طریق تحریم‌ها به اهداف سیاسی خود برسد. روحانی رئیس‌جمهوری ایران قبلا به سران سایر کشورهای امضا‌کننده برجام، اطلاع داده است که در صورت ارجاع مجدد پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل، ممکن است ایران از معاهده ان‌پی‌تی خارج شود. براساس گزارش موسسه مطالعات بین‌المللی صلح سوئد، ۹ کشور دارنده سلاح‌های هسته‌ای (شامل آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، اسرائیل، چین، هند، پاکستان و کره‌شمالی) ۱۳ هزار و ۴۰۰ بمب هسته‌ای دارند که از این تعداد، سه هزار و ۷۲۰ بمب در وضع عملیاتی برای پرتاب و یکهزار و ۸۰۰ بمب در وضع آماده‌باش برای پرتاب است.» در این مقاله آمده است: «طنز ماجرای بمب هسته‌ای این است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که وظیفه اصلی‌اش امحای بمب‌های موجود هسته‌ای است، به خاطر فشارهای آمریکا تمام هم و غم خود را مصروف ایران کرده که بمب هسته‌ای ندارد و در دو دهه گذشته تحت بیشترین بازرسی‌های تاریخ آژانس در سطح جهان بوده است. ۲۱درصد کل بازرسی‌های آژانس در سال ۲۰۱۹ به ایران اختصاص داشته و در این سال بیش از ۹۰ درصد بازرسی‌های انجام شده آژانس از کشورهای عضو پادمان و پروتکل الحاقی، به ایران اختصاص داده شد.»

تشدید بی‌ثباتی

به نوشته موسویان، طبق گفته اوباما، برجام شامل جامع‌ترین سیستم بازرسی و شفافیت است که در تاریخ مذاکرات عدم اشاعه بمب هسته‌ای صورت گرفته است. این به آن معناست که ترامپ با خروج از برجام، جامع‌ترین مکانیزم بازرسی تاریخ معاهده عدم اشاعه را نابود کرده است. برجام توافقی است که با اجرای آن، رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا و ترامپ در صورت انتخاب مجدد، می‌تواند از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران اطمینان حاصل کند. برجام یک مدل عملیاتی و کارآمد است که در صورت اجرای آن در سطح کل خاورمیانه، می‌تواند به نگرانی‌ها از بمب هسته‌ای در سطح کل این منطقه، خاتمه دهد. برجام یک اعتبار برای معاهده ان‌پی‌تی است که با اجرای آن در سطح منطقه، می‌توان مصوبات سازمان ملل در مورد عاری‌سازی خاورمیانه از سلاح‌های هسته‌ای را تحقق بخشید. موسویان اعتقاد دارد: «با این وجود و متاسفانه، جدول اقدامات زمان‌بندی شده کاخ سفید و اسرائیل در چند ماه گذشته، نشان می‌دهد آنها به‌دنبال تشدید بی‌ثباتی در خاورمیانه هستند. خروج ترامپ از برجام، غیرقانونی و بدسیرتی بین‌المللی بود. فشارهای اخیر به شورای امنیت سازمان ملل برای بازگرداندن تحریم‌های اجماعی گذشته علیه ایران، در حقیقت اقدامی در راستای لکه‌دار ساختن حیثیت این نهاد، تضعیف چندجانبه‌گرایی و بی‌اعتبار کردن شورای امنیت به‌عنوان نهاد مسوول تامین صلح و امنیت بین‌الملل است.» وی در پایان این مقاله تاکید کرده است: «استراتژی فشار حداکثری کاخ سفید تاکنون نتیجه باخت- باخت برای آمریکا، ایران، جامعه بین‌الملل و کل خاورمیانه داشته است. این سیکل شرورانه باید خاتمه یابد و بنابراین زمان آن رسیده که ترامپ به ادامه بی‌خردی محض پایان دهد.»

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند