در ادامه این گزارش آمده است: خبرگزاری رسمی امارات(وام) روز شنبه اعلام کرد که این کشور هواپیمایی حامل ۱۶ تن کمک‌های پزشکی به ایران ارسال کرده است و این چهارمین هواپیمای اماراتی است که از مارس گذشته تا به امروز به ایران کمک‌های پزشکی می‌فرستد. ابوظبی پیش از این در ۱۶ مارس دو هواپیمای حامل ۳۳ تن کمک‌های پزشکی به ایران ارسال کرده بود و قبل از آن نیز در ۳ مارس با همکاری سازمان بهداشت جهانی یک هواپیما حامل ۵/ ۷ تن کمک‌های پزشکی به تهران ارسال کرد. این پایگاه عربی فرامنطقه‌ای در ادامه نوشت: مساله قابل‌توجه این است که خبرگزاری رسمی امارات اظهارات سیف‌الزعابی در رابطه با این کمک‌ها را به‌عنوان سفیر امارات در جمهوری اسلامی ایران نقل کرده است، این درحالی است که ابوظبی در ژانویه ۲۰۱۶ و بعد از تعرض به سفارت و کنسولگری سعودی در تهران و مشهد به منظور حمایت از ریاض، سفیر خود را از تهران فراخواند و این مساله پرسش‌های زیادی را مطرح می‌کند که آیا امارات طی ماه‌های گذشته و بعد از بهبود روابطش با تهران سطح حضور دیپلماتیک خود را از کاردار به سفیر افزایش داده است؟

در ادامه این گزارش آمده است: سیف الزعابی تاکید کرد که تلاش دولت امارات در ارسال هواپیماهای حامل کمک‌های پزشکی به ایران نشان‌دهنده خط‌مشی انسانی و همبستگی در سیاست امارات است که همواره دولت و ملت آن بدون توجه به مسائل دیگر در شرایط سخت در کنار دولت‌ها و ملت‌های منطقه ایستاده و به آنها کمک کرده است. دولت امارات امیدوار است که این کمک‌ها در تقویت توانایی پرسنل‌ پزشکی در ایران سهیم باشد و امکانات بیشتری برای پیشگیری فراهم کند.

در این گزارش همچنین آمده است: از سوی دیگر سردار حسین دهقان، مشاور مقام معظم رهبری در امور دفاعی هفته گذشته در گفت‌وگو با شبکه الجزیره قطر خاطرنشان کرد که مواضع امارات اخیرا در قبال ایران تغییر یافته و روابط ایران با امارات در ماه‌های اخیر رو به بهبودی بوده است.

براساس این گزارش، شبکه آمریکایی ای‌بی‌سی‌نیوز نیز در ماه فوریه گذشته ادعا کرد که مذاکرات سری میان ایران و امارات درحال برگزاری است و حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در شانزدهم همان ماه در یک نشست خبری بدون اشاره به مضمون این مذاکرات گفت که مذاکرات میان ایران و امارات همواره بوده و هست و روابط تهران و ابوظبی دائما مستمر بوده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند