روحانی با اشاره به طرح لوله‌گذاری از بوشهر به جاسک توضیح داد: از زمان دولت یازدهم به فکر این طرح بودیم اما همیشه این دغدغه را داشتیم که این دولت به اتمام برسد، ولی این طرح کامل نشود. قرار بود کارخانه لوله‌سازی برای نفت و گاز ترش به‌وسیله یک شرکت خارجی ایجاد شود، اما به‌خاطر تحریم‌های سال ۱۳۹۷ این طرح متوقف شد. روحانی افزود: ما دچار تردید شدیم که این کار را می‌توانیم با صنعت داخلی خود انجام دهیم یا نه اما ورق و لوله این طرح توسط شرکت‌های ایرانی تولید شد و اکنون دشمن به خوبی شاهد است که نمی‌تواند مانع حرکت ملت ایران در جهش تولید و فناوری شود.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه فولادمبارکه، شرکت اکسین و بخش لوله‌سازی با هم توانستند لوله‌های موردنیاز را تولید کنند، گفت: ما برای این طرح به هزار کیلومتر لوله نیاز داریم که اکنون ۴۴۰ کیلومتر تولید شده است و ما در مرحله‌ لوله‌گذاری هستیم. پمپ‌ها هم در ایران درحال تولید است. وی در ادامه تاکید کرد: درست است که تحریم‌ها برای ما مشکلاتی داشته است، اما فرصتی هم برای ما ایجاد کرد و ما را وادار کرد که این طرح را با دست خودمان به ثمر برسانیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت طرح لوله‌گذاری به جاسک گفت: بسیاری از کشورهای منطقه برای صادرات نفت خود راه دومی ایجاد کرده‌اند تا اگر روزی خطری برای تنگه هرمز ایجاد شد بتوانند نفت خود را صادر کنند و ایران تنها کشوری بود که اگر تنگه هرمز بسته می‌شد صادرات نفت‌اش کامل متوقف می‌شد. ما شعار می‌دادیم که تنگه هرمز در اختیار ماست که شعار درستی هم بود اما در روز مبادا مشکل بزرگی برای خودمان درست می‌شد، اما اکنون با افتتاح این طرح از این مشکل عبور کردیم. رهبری فرمودند استراتژیک‌ترین طرح دولت همین طرح است به لحاظ امنیت ملی و اقتصادی و امنیت انرژی، این یک طرح استراتژیک است و می‌تواند مشتری نفت ما را مطمئن کند که در هر شرایطی می‌تواند از ما نفت بخرد.

روحانی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحریم هم قادر است طرح لوله‌گذاری را از استان بوشهر تا جاسک ادامه دهد. این کار، کار بسیار مهمی است؛ از سویی سواحل مکران هم برای ما مهم است و آبادسازی این سواحل جزو توصیه‌های رهبری است و من در اولین سفر خود به بندرعباس، در جمع مردم جاسک حاضر شدم و به آنها اعلام کردم جاسک آینده درخشانی خواهد داشت و به یک پایگاه مهم صادرات نفت ایران تبدیل می‌شود. آبادانی مکران برای ما مهم است.

او در ادامه با اشاره به افتتاح مجتمع پتروشیمی میاندوآب اظهار کرد: علاوه بر خط لوله جنوب خط لوله‌ای از جنوب به شمال غرب کشور کشیده شده و تا پایان سال ۱۷ طرح مهم پتروشیمی افتتاح خواهد شد که صادرات پتروشیمی ایران را از ۱۲ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۲ به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رساند. در جهش سوم پتروشیمی صادرات ما به ۳۷ میلیارد دلار می‌رسد، البته در پتروشیمی ما به جهش بخش پایین‌دستی هم نیاز داریم، زیرا در این بخش‌ها اشتغال زیاد و خودکفایی ایجاد می‌شود و من از بخش خصوصی دعوت می‌کنم در این حوزه پایین‌دستی پتروشیمی سرمایه‌‌گذاری کند.

روحانی همچنین تصریح کرد: آبادانی سواحل مکران و همچنین مناطق غرب و شمال غربی کشور به لحاظ امنیت ملی و اقتصادی مهم است. با پایان طرح لوله‌گذاری از منطقه گوره به جاسک می‌توانیم یک میلیون بشکه نفت از جاسک صادر کنیم. البته هم اسکله خارک فعال خواهد بود و هم جاسک.

رئیس‌جمهوری تاکید کرد: امروز پیام مهمی برای آمریکاست که بداند راه او به‌جایی نرسیده است. هرچند فشار به مردم وارد می‌شود و مردم در رنج به‌سر می‌برند ولی ما اهداف مهم خود را بدون یک دقیقه توقف ادامه می‌دهیم.

این مطلب برایم مفید است
24 نفر این پست را پسندیده اند