در همین خصوص سیدرسول موسوی دستیار وزیرخارجه و مدیرکل آسیای غربی وزارت امورخارجه روز شنبه در گفت‌وگویی به تشریح اهداف این سفر پرداخت و گفت: هیات ۴۵ نفره از جمله وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان و تعدادی از معاونان و مدیران کل از دستگاه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اطلاعاتی، امنیتی، مرزی و کنسولی آقای اتمر را در این سفر همراهی می‌کنند.

او این سفر را یک سفر سیاسی و به منظور طراحی آینده روابط دو کشور و بررسی مسائل بین دو کشور برشمرد و افزود: بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری در افغانستان، برخی از مسائل سیاسی درون افغانستان، تشکیل دولت در این کشور را یک مقدار با تاخیر مواجه کرد که خوشبختانه پس از حل مسائل سیاسی، دولت جدید افغانستان تشکیل شد. موسوی به تماس‌ تلفنی روحانی و اشرف غنی اشاره کرد و گفت: بعد از این تماس‌ها، اتمر به ایران سفر می‌کند و مجموعه‌ای از مباحث موجود بین دو کشور که در رأس آن سند جامع همکاری‌های دو کشور است که برای مدتی متوقف شده بود، مجددا آغاز می‌‌شود. مدیرکل آسیای غربی وزارت‌خارجه همچنین افزود: مجموعه مسائلی دیگر از جمله کمیسیون مشترک اقتصادی، کمیسیون مرزی و موارد مختلف در این سفر مورد بحث و گفت‌وگو بین دو طرف قرار می‌گیرد.

سفر دو روزه اتمر به ایران

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران نیز روز شنبه از سفر حنیف اتمر، سرپرست وزارت‌خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در راس یک هیات بلندپایه سیاسی، اقتصادی، امنیتی در روز یکشنبه اول تیرماه خبر داد. به گفته سخنگوی وزارت امورخارجه این هیات در طول دو روز حضور خود ضمن ملاقات با محمدجواد ظریف و سایر مقامات کشورمان در موضوعات مختلف و در چارچوب کارگروه‌های سند همکاری‌های جامع ایران و افغانستان، همکاری‌های اقتصادی، همکاری‌های مرزی، همکاری‌های مربوط به اتباع افغانستان، همکاری‌های رسانه‌ای، همکاری‌های امنیتی، همکاری‌های بهداشتی و کارگروه همکاری‌های آب و انرژی دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.

این اولین سفر اتمر به ایران در این سمت است. او پیش از این به‌عنوان مشاور امنیت ملی افغانستان به ایران سفر کرده بود. دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان پیش از این از سفر «محمد حنیف اتمر» سرپرست وزارت امورخارجه افغانستان به تهران خبر داده بود.

سند همکاری‌های جامع ایران و افغانستان

سخنگوی وزارت امورخارجه اعلام کرد یک هیات بلندپایه افغانستان طی امروز و فردا در قالب ۸ کمیته توافقات وزرای امورخارجه دو کشور را بررسی و پیگیری خواهند کرد. در این دیدار که در سه دور برگزار شد درباره آخرین تحولات روابط دوجانبه از جمله همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی فرهنگی، مرزی، اتباع و پناهجویان، حمل‌ونقل و دیگر موضوعات موردعلاقه گفت‌وگو و تبادل‌نظر شد. سند همکاری‌های جامع دو کشور از جمله محورهای این گفت‌وگو بود که مقرر شد حداکثر تا سه ماه آینده نهایی شود. عباس موسوی، سخنگوی وزارت‌خارجه ایران پیش از این گفته بود: احتمال می‌دهم در آینده نزدیک نیز یک هیاتی نه برای موضوع حوادث پیش آمده در هریرود و یزد، بلکه برای بحث روابط دوجانبه، توسعه و تعمیق روابط و به‌خصوص در حوزه اقتصادی به ایران سفر کند که احتمال دارد در حاشیه این سفر این مباحث مطرح شود که اطلاع‌رسانی خواهد شد. در پی اختلافات سیاسی پیش آمده در افغانستان که در نهایت به توافق منجر شد، ایران تلاش‌های زیادی صورت داد. از اعزام هیاتی به سرپرستی محمدابراهیم طاهریان‌فرد نماینده ویژه وزیرخارجه ایران و گفت‌وگوهای تلفنی محمدجواد ظریف با حنیف اتمر، اشرف غنی و عبدالله عبدالله. اخیرا و در پی حوادث پیش آمده در هریرود و یزد که به جان باختن تعدادی از اتباع افغانستان منجر شد، محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت‌خارجه ایران سفری به کابل داشت و با مقامات افغانستان در این خصوص رایزنی کرد. اتمر همچنین عصر دیروز با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ایران دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند