براساس اطلاعات ارائه شده در سایت ترافیک دریایی در مورد کشتی فاکسون، این کشتی نفتکش در تاریخ هفتم آگوست (۱۶ مرداد سال ۹۸) عسلویه ایران را به سوی آب‌های غربی ترک کرده است.  پنج کشتی نفتکش «فورچون»، «فارست»، «فاکسون»، «پتونیا» و «کلاول» حامل سوخت ایران تاکنون راهی ونزوئلا شده‌اند. همچنین به گزارش خبرگزاری رویترز سه نفتکش دیگر ایران که از قبل در بنادر ونزوئلا پهلو گرفته‌اند آماده تخلیه بار و تحویل محموله بنزین خود به این کشور هستند. 

   تهدید واشنگتن به تحریم نفتکش‌های ایران

این در حالی است که همزمان با اعزام نفتکش‌های حامل سوخت ایران به سمت ونزوئلا، وال استریت ژورنال از تهدید ایالات متحده درخصوص تحریم نفتکش‌های ایران خبر داده است. به گزارش «ایسنا» وال‌استریت ژورنال روز پنج‌شنبه در گزارشی نوشته است که ایالات متحده در صدد است نفتکش‌ها و مالکان آنها را در لیست تحریم‌های خود قرار دهد. مقام ارشد دولت آمریکا در این‌باره به روزنامه واشنگتن پست گفته است: «ما با مالکان کشتی‌ها وارد گفت‌وگو شده‌ایم و تحریم‌ آنها را تهدید می‌کند.» به گزارش خبرگزاری فارس، رسانه انگلیسی رویترز مدعی شده اقدام ایران در ارسال این نفتکش‌ها با 53/ 1 میلیون بشکه بنزین و قطعات پالایشگاهی اعتراض واشنگتن را به همراه داشته است.  رویترز نوشته داده‌های استخراج‌شده از وب‌سایت‌های مربوط به رصد اطلاعات دریانوردی نشان می‌دهد نفتکش «فاکسون» در ساعت ۲۳:۴۹ چهارشنبه شب به وقت محلی در حال عبور از شمال ایالت «سکره» در ونزوئلا بوده است. این نفتکش از آن زمان به بعد اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی‌اش را به‌روزرسانی نکرده است.  آمریکا مدعی است این اقدام ناقض قوانین تحریم‌های یکجانبه خود علیه ایران و ونزوئلا است و گفته در حال بررسی گزینه‌های خود برای پاسخ به آن است.  ارتش ونزوئلا نفتکش‌های اعزامی از ایران را پس از ورود به منطقه انحصاری ویژه این کشور آمریکای لاتین اسکورت کرده است. 

   توقف دو نفتکش تحت مالکیت یونان

همزمان روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکایی مدعی شد: «در پی تهدید به تحریم دو نفتکش تحت مالکیت یونان که با پرچم لیبریا حرکت می‌کردند، این کشتی‌ها انتقال نفت ایران به ونزوئلا را متوقف کرده‌اند.» براساس این گزارش انتظار می‌رفت این دو نفتکش به نام‌های «برینگ» و «بلا» بعد از ورود سه نفتکش دیگر ایران که حامل بنزین بودند در بنادر ونزوئلا پهلو گیرند. بنابه گزارش‌ها دو تانکر دیگر متعلق به ایران هم درحال حرکت به طرف ونزوئلا هستند.

   پاسخ احتمالی به تهدیدات یا تحریم‌های آمریکا

به دنبال مطرح شدن احتمال تحریم نفتکش‌های حامل سوخت ایرانی یا واکنش عملی آمریکا علیه نفتکش‌های ایران که به سمت ونزوئلا اعزام شده‌اند، یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: «اگر آمریکا بی‌محاباتر به منافع کشورها و تعاملات بین‌المللی حمله کند، جهان به این فکر خواهد کرد که گروه‌ها و کلوپ‌هایی را در برابر آمریکا شکل دهد تا آسیب‌پذیری‌شان را در برابر آمریکا کاهش دهند.»

امیرعلی ابوالفتح در گفت‌وگو با «ایسنا» تاکید کرد: «شاهدیم که در دوره ترامپ فشارهای آمریکا به کشورها علاوه بر تحریم‌های یک‌جانبه به وضع تعرفه‌های تجاری هم رسیده است که بسیاری از هم‌پیمانان آمریکا از جمله کشورهای اروپایی را شامل می‌شود.»

وی با اشاره به صادرات نفت ایران به ونزوئلا در شرایط تهدید و تحریم آمریکا که متوجه هر دو کشور است با بیان اینکه هیچ یک از مقامات رسمی آمریکا تا کنون تهدیدی علیه ایران و صادرات نفت به ونزوئلا نداشته‌اند، گفت: «جان بولتون، مقام پیشین دولت ترامپ در توییتی به این مساله انتقاد کرد و مایک پمپئو نیز با دیکتاتور خواندن حکومت‌های ایران و ونزوئلا مدعی شد که این حکومت‌ها دارند اموال ملت‌هایشان را غارت می‌کنند، اما به‌طور رسمی تهدیدی در رابطه با اقدام حقوقی یا قهری در آب‌های آزاد علیه کشتی‌های ایرانی از سوی مقامات آمریکایی شاهد نبودیم.»

ابوالفتح گفت: «البته آمریکا اگر بخواهد کاری انجام دهد چنانچه توجیه منافع ملی‌ برایش داشته باشد، چندان مساله حقوق بین‌الملل برایش مطرح نیست. بارها شاهد بودیم که آمریکا در مسائل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی قوانین بین‌المللی را نادیده گرفته است. به‌طور کلی برای آمریکا این‌گونه است که هر چه منافعش را تامین کند حقوق بین‌الملل است و اگر تامین نکند حقوق بین‌الملل نیست و می‌تواند آن را نادیده بگیرد.»

این کارشناس مسائل آمریکا تصریح کرد: «در عین حال اگر برخی‌ها در داخل دولت ترامپ به دنبال اقدام قهری درباره کشتی ایرانی حامل نفت بوده باشند حتما واکنش ایران را مدنظر قرار خواهند داد، چرا که ایران به دفعات به ویژه در یک سال اخیر نشان داده است که هیچ عملی از سوی آمریکا علیه منافع ایران بدون عکس‌العمل متناسب باقی نمی‌ماند و هر گونه تهدید منافع ایران، به‌طور متقابل با تهدید منافع آمریکا مواجه می‌شود. از این رو قابل پیش‌بینی است که اگر آمریکا اقدامی علیه کشتی‌های ایرانی در آب‌های آزاد به سمت ونزوئلا انجام دهد حتما ایران در حوزه نفوذ خود به ویژه در خلیج فارس نسبت به کشتی‌های بازرگانی یا حتی نظامی آمریکا به آن پاسخ خواهد داد.» ابوالفتح درباره برخی پیشنهادها برای تشکیل کلوپ کشورهای مورد تحریم آمریکا برای مقابله با اقدامات این کشور در دنیا گفت: «این فرآیند از سال‌ها پیش شروع شده است و این طور نیست که با اعزام نفتکش‌ ایرانی، کشور یا کشورهایی به این فکر افتاده باشند. با توجه به تحریم‌های گسترده آمریکا به‌طور یک‌جانبه علیه ایران و بسیاری از کشورهای دیگر از جمله چین، روسیه و حتی کشورهای اروپایی در سال‌های اخیر این ذهنیت در رهبران کشورها شکل گرفت که باید قدم‌هایی را در برابر اقدامات آمریکا بردارند از این رو تعاملات مستقل میان ایران و چین، ایران و روسیه و سایر کشورهای مورد تحریم قرار گرفته است. این تعاملات در چارچوب روابط بانکی، کمک‌های فنی ـ مهندسی و... بوده است.»

وی ادامه داد: «بحث نفتکش‌ها و صادرات نفت و بنزین در شرایط تحریم آمریکا برای ایران بسیار مهم است اما در فضای ضد تحریمی آمریکا چندان موضوع خارق‌العاده‌ای نیست.»

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند