مدارس و دانشگاه‌های کشور از ۱۵ اسفندماه سال گذشته به‌دنبال شیوع بیماری کرونا در کشور تعطیل شدند. هرچند قرار بود این تعطیلی تنها تا پایان سال اعمال شود، اما وضعیت شیوع کرونا در کشور این تعطیلات را ادامه‌دار کرد. آن‌طور که حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز گذشته اعلام کرد برای دانشگاه‌ها هم تصمیمات خاصی اتخاذشده است. ظرف روزهای گذشته برخی خبرها حاکی از احتمال بازگشایی دانشگاه‌ها بعد از ماه مبارک رمضان بود. ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت نیز روز شنبه درهمین ارتباط گفت که بازگشایی دانشگاه‌ها بعد از ماه مبارک رمضان در ستاد کرونا مورد بررسی قرار می‌گیرد. به هر حال روز گذشته حسن روحانی رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، اعضای ستاد ملی و حضور ویدئو کنفرانسی استانداران سراسر کشور تشکیل شد دراین خصوص گفت: امروز تصمیم گرفتیم از هفته آینده مدارس صرفا برای دانش‌آموزانی که مایلند بروند اشکالات‌شان را از معلمان عزیزشان سوال کنند، گشوده شود و البته الزامی نیست و برای دانشگاه‌ها هم تصمیمات خاصی را اتخاذ کردیم.

آمار کرونا در کشور قابل قبول است

رئیس‌جمهور در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از روند شیوع ویروس کرونا در کشور و اقدامات و برنامه‌های انجام گرفته تاکنون در راستای کنترل و جلوگیری از شیوع این بیماری و ارائه خدمات درمانی به مبتلایان گفت: از ۲۵ فروردین و گذشت دوره پیک بیماری، آمار فوت‌شدگان کشور عملا همانند قبل از ۲۵ اسفند یعنی شروع پیک این بیماری از ۳ رقمی به دو رقمی رسید. به گزارش «ایرنا» وی گفت: در دوره مبارزه با کرونا نگذاشتیم در کشور ما برخلاف بسیاری از کشور‌ها از جمله آمریکا اولویت نان یا جان به راه بیفتد و خیلی حساب‌شده هم حفظ سلامت مردم و هم توجه ویژه به نان و اقتصاد مردم در اولویت قرار گرفتند. او در ادامه به رفع برخی محدودیت‌ها از ۲۳ فروردین در استان‌ها اشاره کرد و گفت: از سی‌ام فروردین نیز در تهران مغازه‌هایی که خطر فعالیتشان بسیار کم و متوسط بود باز شدند و هفته آینده ممکن است موارد دیگری را خیلی حساب شده و براساس آمار و ارقام روزانه وزارت بهداشت بازگشایی کنیم. رئیس‌جمهور اظهار کرد: با وجود فشار تحریم‌ها، کار بزرگی انجام گرفت و همه آمار و ارقام از جمله آمار مبتلایان، بهبودیافتگان و متوفی‌ها، قابل قبول است و اکنون در بسیاری از تجهیزات و ملزومات بهداشتی و درمانی می‌توانیم صادرکننده باشیم. رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش خطاب به مقام معظم رهبری تصریح کرد: تقریبا می‌توانم محضر جناب‌عالی عرض کنم از ابتدای دی‌ماه یعنی قبل از این حوادث تا امروز، تقریبا هیچ‌کس در مسوولان رده بالا که من می‌شناسم یک روز تعطیلی نداشتند و حتی می‌توانم بگویم ساعتی آرامش نداشتند.  روحانی همچنین با قدردانی از اقدامات بانک مرکزی گفت: تمام اقدامات اقتصادی انجام شده از جمله تسهیلات ۷۵ هزار میلیارد تومانی و وام‌های قرض الحسنه، کار اصلی‌اش بر دوش بانک مرکزی بوده است.  رئیس‌جمهور تصریح کرد: حضرتعالی همیشه ما را راهنمایی کردید گاهی هم که لازم بوده با دست خط مبارک‌تان باز هم بنده را راهنمایی کردید.

حضور در مدارس الزامی نیست

در همین حال روز گذشته وزیر آموزش و پرورش از بازگشایی محدود مدارس در هفته آینده (۲۷ اردیبهشت) خبر داد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محسن حاجی میرزایی در جلسه ویدئو کنفرانس ستاد ملی مقابله با کرونا همچون رئیس جمهوری تاکید کرد که حضور دانش‌آموزان اجبار نیست و تنها برای رفع مشکلات و سوالات از معلمان می‌توانند به مدرسه مراجعه کنند. انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران نیز در حاشیه این جلسه با اشاره به بازگشایی مدارس از ۲۷ اردیبهشت‌ماه اظهار کرد: طبق تصمیم ستاد ملی کرونا مدارسی که مشکلی به لحاظ رعایت پروتکل‌های بهداشتی ندارند، می‌توانند شروع به فعالیت و دانش‌آموزان برای رفع ایراد و اشکالات درسی به مدارس مراجعه کنند، منتهی هیچ اجباری برای حضور دانش‌آموزان وجود ندارد.

شیفت‌بندی معلمان

همزمان مدیرکل آموزش و پرورش البرز هم اعلام کرد که مدارس البرز از هفته آینده با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی می‌شود. به گزارش «ایسنا» سالار قاسمی در پاسخ به وضعیت حضور معلمان در مدارس توضیح داد: چگونگی حضور معلمان در مدارس نیز به‌صورت شیفت‌بندی و با هماهنگی مدیر مدرسه و براساس تقاضای دانش‌آموزان خواهد بود. مدیرکل آموزش و پرورش البرز درخصوص زمان آغاز امتحانات گفت: امتحانات نیز از ۲۷ خرداد آغاز خواهد شد.

حضور و غیاب انجام نمی‌شود

درهمین ارتباط مهرزاد حمیدی، معاون تربیت‌ بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش هم با تاکید بر اینکه بازگشایی مدارس در سراسر کشور داوطلبانه است، افزود: حضور و غیاب برای دانش‌آموزان انجام نمی‌شود و این زمان بازگشایی برای رفع اشکال دانش‌آموزانی است که به اینترنت دسترسی نداشتند یا به هر طریقی امکان استفاده از آموزش‌های مجازی را ندارند.

آمادگی دانشگاه‌ها برای خدمات حضوری

ازسوی دیگر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از آمادگی دانشگاه‌ها برای ارائه خدمات حضوری به دانشجویان در صورت تشخیص ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد. منصور غلامی درباره بازگشایی دانشگاه‌ها بعد از ماه رمضان اظهار کرد: دانشگاه‌ها اکثرا آموزش‌های خود را به‌صورت مجازی ارائه می‌دهند. به گزارش «ایرنا» وی افزود: آنچه باقی مانده است، دروس عملی است که باید به‌صورت حضوری آموزش داده شود. وزیر علوم با اشاره به تصمیم‌گیری برای حضور دانشجویان در دانشگاه، تاکید کرد: در صورتی که متخصصان امر از نظر مدیریت بیماری کرونا شرایط را برای حضور دانشجویان در محیط‌های دانشگاهی مناسب تشخیص دهند، دانشگاه‌ها آمادگی لازم را دارند تمام یا بخشی از فعالیت‌های خود را در آموزش دانشجویان به‌صورت حضوری انجام دهند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند