باید اینها را ببینیم. من از دیگر کشورهایی که کمک کردند از جمله کشورهایی که در حاشیه جنوبی خلیج فارس با ما رابطه خیلی شیرینی ندارند، ولی وقتی کمک کردند ما متقابلا قدردانی کردیم.  موسوی درباره تحولات دو سال اخیر گفت: روند تحولات بین‌المللی شتابی گرفته است که دارای دلایل زیادی است و باعث شده این تحولات سریع‌تر به چشم بیاید. سخنگوی وزارت خارجه زندگی یک دیپلمات را جذاب و همراه با آداب خاص خود خواند. او همچنین گفت: من قبل از اینکه وارد این حوزه شوم ایده‌آل‌هایی داشتم و الان که در این سمت دستم بازتر است در حال محقق کردن آنها هستم و یکی از آنها حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی و تنوع دادن به کارهاست.

موسوی درباره پاسخگویی به سوالات خبرنگاران تاکید کرد: چون کار ما حساسیت دارد و هر حرفی را نباید بزنیم، سوالاتی مطرح می‌شود که تشخیص می‌دهیم مقطع خوبی برای پاسخ دادن به آن سوال نیست. سخنگوی وزارت خارجه درباره ارتباطش با سخنگویان پیشین وزارت خارجه نیز گفت: بیشترین ارتباط و رفاقت را با آقای عراقچی دارم. دکتر عراقچی فردی بسیار صبور، متین، دقیق، دیپلماتی برجسته و خیلی آگاه هستند.

رهبر انقلاب یک استراتژیست فوق‌العاده هستند

سخنگوی وزارت خارجه رهبر معظم انقلاب را از دیپلمات‌های برجسته دنیا و یک استراتژیست فوق‌العاده خواند که دنیا نیز به آن اذعان دارد و گفت: ایشان دیپلماتی مبرز و فوق‌العاده‌ هستند. این دیپلمات ارشد ایران درباره فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه من دیپلمات نیستم و انقلابی هستم، یادآور شد: موضع‌گیری رهبر انقلاب بسیار دقیق بود. به نظر بنده ایشان چون رهبر انقلاب هستند و اعتقاد دارم ایشان یکی از دیپلمات‌های برجسته دنیا و یک استراتژیست فوق‌العاده هستند که دنیا هم به آن اذعان دارد. همه این موضوع را قبول دارند که ایشان دنیا، مناسبات، قدرت‌ها و نقاط ضعف کشورها و افراد را می‌شناسند و تصمیم‌گیری می‌کنند.

او بیان کرد: زمانی که ایشان فرمایشی را مطرح می‌‌کنند و می‌خواهند صراحت و دقت را بگویند و از این رو فرمودند که من دیپلمات نیستم و انقلابی هستم. منظور ایشان این نبود که دیپلمات‌ها انقلابی نیستند یا بلد نیستند حرف‌های انقلابی بزنند. چون ما دیپلمات‌ها کمی در بیان مواضع، رفتار، گفتار و نوشتار خود ملاحظاتی داریم و گاهی ایجاب کند که ما این ملاحظات را داشته باشیم، ولی برای رهبر انقلاب این ملاحظات وجود ندارد. ضمن اینکه ایشان دیپلماتی مبرز و فوق‌العاده‌ هستند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره روبه‌رو شدن با ترامپ تاکید کرد: باید به او گفت که راجع به ایران خیلی اشتباه فکر می‌کند، نه ما و نه مردم ما را اصلا نمی‌شناسد و فکر می‌کند زرنگ است و باید اجازه داد فکر کند، زرنگ است. موسوی نقطه ضعف ترامپ را خودشیفتگی خواند و گوش ندادن به نظرات کارشناسی و تصمیمات غریزی، هیجانی و زود گرفتن را از دیگر نقاط ضعف رئیس‌جمهور کنونی آمریکا برشمرد.

این مطلب برایم مفید است
41 نفر این پست را پسندیده اند