به گزارش پایگاه خبری «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: «بایدن قبلا مواضع بسیار متفاوتی نسبت به رئیس‌جمهور دونالد ترامپ در مورد موضوعات سیاست خارجی مثل روابط آمریکا و عربستان سعودی و بازگشت مجدد به توافق هسته‌ای ایران گرفته است. او همچنین بارها با الحاق کرانه باختری به اسرائیل نیز مخالفت کرده است. با این وجود مثل همیشه، نکات اصلی در جزئیات نهفته است.»

آیا بایدن به طور کامل به همکاری‌های چندین ساله امنیتی آمریکا و سعودی پایان می‌دهد؟ در مورد اتحاد آشفته آمریکا و ترکیه چه می‌توان گفت؟ او تا چه اندازه و با چه سرعتی حاضر است برای رفع تحریم‌های ایران گام بردارد؟ او چگونه بدون استفاده از محدودیت‌های کمک نظامی اسرائیل را از الحاق کرانه باختری به خود منصرف می‌کند؟

مردی که وظیفه تنظیم پاسخ به این سؤالات را بر عهده دارد، کسی نیست جز تونی بلینکن، مشاور امنیت ملی بایدن که مدت ۱۸ سال با جو همکاری داشته است. اکنون بلینکن نظارت بر چهره‌های آشنا از مرکز چپ سیاست خارجی واشنگتن را بر عهده دارد؛ گروهی که وظیفه دارند به طور رسمی و غیر رسمی در مورد کارزار انتخاباتی مشاوره ارائه دهند.

این شبکه شامل تعدادی دیگر از مشاوران امنیت ملی بایدن در دوره تصدی سمت معاون اولی در کاخ سفید می‌شود. جیک سالیوان که نظارت بر مذاکرات هسته‌ای ایران در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما را بر عهده داشت، حالا در نقش مشاور بایدن فعالیت می‌کند، او همچنین سابقه همکاری با هیلاری کلینتون را هم دارا است.

یکی دیگر از مشاوران امنیت ملی سابق، کالین کاهل نیز به شخصیتی تاثیرگذار برای فعالیت‌های بایدن در مورد موضوعات مرتبط با ایران بدل شده است. برایان مک کیون، جفری پرسکات و جولیان اسمیت سه مشاور امنیت ملی دیگر بایدن در دوره معاونت هستند که اکنون نیز تحت نظارت بلینکن به وی مشاوره می‌دهند. پرسکات پس از کار برای بایدن مدتی هم به‌عنوان مشاور ارشد اوباما در امور ایران، عراق، سوریه و کشورهای حوزه خلیج‌فارس فعالیت کرد.

الی راتنر که به‌عنوان معاون مشاور بایدن تحت رهبری کاهل مشغول به کار بود و در حال حاضر معاون رئیس‌جمهور در مرکز امنیت جدید آمریکا (CNAS) است، نیز مشاوره غیررسمی به بایدن ارائه می‌دهد. الیزابت روزنبرگ، همکار ارشد برنامه انرژی، اقتصاد و امنیت نیز که درگیر موضوعات مربوط به ایران بوده یکی دیگر از مشاوران این کمپین است. روزنبرگ به‌عنوان یک مشاور ارشد وزارت خزانه‌داری در زمان اوباما در اجرای تحریم‌های سوریه و لیبی و تقویت تحریم‌ها علیه ایران در راستای مذاکرات توافق هسته‌ای کمک شایانی کرد.

تیم مشاوران اوباما و بایدن یک دست برجسته از کارشناسان سیاست خارجی دولت جورج دبلیو بوش را شامل می‌شوند: به‌عنوان مثال یکی از آنها نیکلاس برنز، افسر خدمات خارجی حرفه‌ای است که از جنگ عراق پشتیبانی می‌کرد، برنز در سال ۲۰۰۵ معاون وزیر امور خارجه در امور سیاسی شد. امکان مصاحبه با هیچ یک از فعالان کمپین بایدن و مشاوران وی وجود ندارد.

بسیاری از مشاوران سیاست خارجی بایدن در هیات‌های مشاوره برای سیاست خارجی آمریکا و اقدام امنیت ملی، در گروه مخالف سیاست‌های ترامپ عضویت داشته‌اند. بسیاری از آنها همچنین در مرکز دیپلماسی و تعامل جهانی که معاون رئیس‌جمهور پس از ترک مقام خود تاسیس کرد نیز فعالیت می‌کردند. چهارمین پناهگاه مهم برای مقامات دولت اوباما پس از برکناری از کار در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ، شرکت مشاوران جغرافیایی وست اکزس است که چندی پیش توسط بلینکن بنیانگذاری شد.

بلینکن برای اولین بار در شورای امنیت ملی رئیس‌جمهور بیل کلینتون قبل از سال ۲۰۰۲ به‌عنوان مشاور سیاست خارجی فعالیت کرد، او در سال ۲۰۰۸ نیز به‌عنوان رئیس ارشد کمیته روابط خارجی سنا مشغول خدمت بود. کاخ سفید، جایی بود که در نهایت، او معاون مشاور امنیت ملی اوباما و سپس معاون وزیر امور خارجه جان کری شد. حالا نیز بلینکن در نقش مشاور بایدن فعالیت می‌کند.

بلینکن مانند بسیاری از مشاوران تبلیغات کمپانی بایدن در پیشبرد توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران نقش مهمی ایفا کرد. معاون رئیس‌جمهور بارها قول داده که مجددا به این توافق نامه بازگردد، اقدامی که مستلزم برداشته شدن تحریم‌های گسترده کمپین فشار حداکثری ترامپ علیه ایران است. برنز نیز پس از خروج از دولت بوش در سال ۲۰۰۸ خواستار تلاش بسیار جدی برای مذاکره با ایران شده بود.

اما کاهل و روزنبرگ رویکرد احتیاط‌‌آمیز‌تری نسبت به بایدن و بلینکن اتخاذ کرده‌اند. پس از آنکه سناتور برنی سندرز، حریف اصلی سابق بایدن و ۳۳ قانونگذار دیگر از ترامپ خواستند که تمام مجازات‌های مالی علیه ایران را در طول همه‌گیری کووید-۱۹ تعلیق کند، جو بایدن نیز همزمان طی بیانیه‌ای خواستار رعایت مسائل حقوق بشری شد. روزنبرگ اما در هفته گذشته تا حد زیادی در مورد تحریم‌ها با احتیاط سخن گفت. اسمیت در نشستی که به میزبانی مجله سیاست خارجی و موسسه دویش کونسی در ماه فوریه برگزار شد هشدار داد: «عدم اطمینان فوق‌العاده‌ در مورد رویکرد رئیس‌جمهور بعدی و اینکه آیا وی می‌تواند همه را در برابر ایران به دور یک میز بنشاند، وجود دارد.»

اگرچه رویکرد آینده بایدن در قبال ترکیه نیز نامشخص است، اما او چند بار به وضوح قول داده که روابط آمریکا و سعودی را از نو سامان دهد. به طور خاص، وی قول داده که به حمایت آمریکا از جنگ ولیعهد محمد بن سلمان در یمن پایان دهد و گام‌های موثری هم جهت پاسخگو کردن بن سلمان به خاطر قتل جمال خاشقجی بردارد.

بلینکن نیز پیش از این در سال ۲۰۱۷ بارها از سیاست خارجی ترامپ در مورد خلیج‌فارس انتقاد کرده بود، از جمله اینکه به موضع رئیس‌جمهور در مورد تحریم قطر و جنگ یمن حمله کرد. نکته جالب اینکه این بلینکن و سایر مشاوران بایدن بودند که در ابتدا از اوباما خواستند برای فرو نشاندن خشم سعودی‌ها از برجام حداقل از حملات هوایی آنها علیه حوثی‌های تحت حمایت ایران حمایت شود.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند