او افزود: اگر شما به شکلی ساده، تنها تحریم‌ها را در طول دوره بحران تعلیق کنید، به‌طور بالقوه فقط انواع دردسرها و موانع قبلی را که پیش‌تر نیز وجود داشت، ایجاد می‌کنید. وضعیتی که در آن شرکت‌ها نمی‌دانند تکلیف آنها چیست. نفیو در ادامه خواستار یک «رویکرد مدون» شد که طبق آن، آمریکا با شرکت‌ها و ایران برای تسهیل تراکنش‌های خاص و الگوهای معاملاتی ویژه از طریق «نامه‌های اعطای مجوز» و دیگر تضمین‌ها همکاری کند.

در هفته‌های گذشته تعداد زیادی از اعضای کنگره آمریکا به علاوه نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری، شامل جو بایدن، معاون سابق رئیس‌جمهوری آمریکا از دولت ترامپ خواسته‌اند تا دست از کارزار فشار حداکثری علیه ایران بردارد و به این کشور اجازه دهد که با اپیدمی ویروس کرونا به درستی مقابله کند. اما دولت آمریکا مدعی است که تحریم‌های کنونی علیه ایران شامل دستورالعمل‌های متعددی است که اجازه فروش دارو، غذا، تجهیزات کشاورزی و پزشکی را به تهران می‌دهد.

این عضو پیشین شورای امنیت ملی آمریکا همچنین اظهار کرد: در یک شرایط نرمال، وقتی شما از زنجیره تامین عادی (کالا)، فعالیت‌های اقتصادی عادی، بانکداری عادی و تولید عادی و انواع دیگر آن برخوردار باشید، چنین چیزی (مستثنی بودن کالاهای بشردوستانه از تحریم‌ها) کافی خواهد بود اما در شرایط این اپیدمی حتی وضعیت و مشکلات ناشی از تحریم‌ها تشدید شده است.

ریچارد نفیو با اشاره به موانع شرکت‌هایی که خواهان تجارت منظم با ایران هستند، خاطرنشان کرد: انتشار اطلاعیه جدید وزارت امورخارجه که سوءاستفاده از کاهش تحریم‌های ایران را محکوم می‌کند، حتی شرکت‌ها را برای وارد شدن به تجارت با ایران بیش از گذشته ترساند. او ادامه داد: تحریم‌ها در واقع تلاش می‌کنند که در تجارت عادی مداخله کنند. هدف آنها این است که یک تجارت عادی و فعالیت اقتصادی نرمال را تا حد امکان و هرچه بیشتر سخت و پیچیده کنند. این بخشی از چگونگی موثر بودن تحریم‌ها است.

مقام پیشین کاخ سفید با اشاره به سازوکار اینستکس بیان کرد: مشکل بزرگ‌تر احتمال ایجاد خطر برای آمریکا و ظهور سازوکارهای جایگزین برای انجام تراکنش‌ها و معاملات است. بخشی از دلیل کارساز بودن تحریم این است که مردم خواهان تجارت هستند و اگر آنها راه‌هایی برای محافظت از خود در برابر خطرات پیش رویشان بیابند، به‌طور قطع روی استفاده از این ابزارها (تحریم) و توانایی ما برای بهره‌گیری از موقعیت اقتصادی‌مان تاثیرگذار خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند