به گزارش خبرگزاری فارس، در پی شیوع این ویروس در ایران، برخی کشورها از جمله چین و چند کشور شامل همسایگان و دیگر کشورها اقدام به ارسال کمک‌های پزشکی و بهداشتی به ایران برای مقابله با این ویروس کردند. در همین خصوص محمد کشاورززاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین در تشریح کمک‌های مردمی و دولت چین به ایران در پی شیوع ویروس کرونا عنوان کرد تاکنون ۳۰ محموله کمک بهداشتی و درمانی از چین به ایران ارسال شده است. از جمله کشورهای همسایه که در پی شیوع این بیماری اقدام به ارسال کمک به ایران کردند، چند کشور حوزه جنوبی خلیج‌فارس بودند، قطر، امارات‌متحده‌عربی، کویت و اخیرا نیز عمان.

قطر: براساس این گزارش، سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوحه ۲۶ اسفند از ارسال نخستین محموله کمک‌های بهداشتی کشور قطر به میزان بیش از پنج و نیم تن اقلام بهداشتی و درمانی به ایران خبر داد. صندوق توسعه قطر (QFFD) در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که قطر برای حمایت از مقابله ایران با ویروس جدید کرونا «کووید-۱۹» به این کشور حدود ۶ تن بسته حاوی تجهیزات و لوازم پزشکی ارسال و تاکید کرد که قطر به حمایت از تلاش‌های بین‌المللی به منظور مقابله با کرونا ادامه خواهد داد. سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوحه همچنین اول فروردین ماه از ارسال دومین محموله کمک‌های قطر خبر داد و اعلام کرد: «هواپیمای حامل کمک‌های دولت قطر شامل هفت تن تجهیزات پزشکی و بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا از دوحه به تهران خبر داد.»

امارات‌متحده‌عربی: سفارت جمهوری اسلامی ایران در ابوظبی نیز ۱۲ اسفند ماه اعلام کرد: با همکاری وزارت امورخارجه امارات‌عربی‌متحده، وزارت امورخارجه ایران و سفارت جمهوری اسلامی ایران در ابوظبی، یک تیم از سازمان جهانی بهداشت با 5/ 7 تن تجهیزات پزشکی شامل کیت‌های تشخیص ویروس کرونا، ماسک و دستگاه‌های تنفسی و تجهیزاتی به ارزش ۳۰۰هزار دلار با یک هواپیمای نظامی اماراتی راهی ایران شد.

خبرگزاری رسمی امارات‌متحده‌عربی نیز روز دوشنبه ۲۶ اسفند گزارش داد که این کشور دومین محموله کمک‌های پزشکی و امدادی را به ایران ارسال کرده است.بر همین اساس هم اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران نیز همان روز (دوشنبه) ۲۶ اسفند اعلام کرد: بعدازظهر امروز (دوشنبه) کمک‌های انسان‌دوستانه امارات‌عربی‌متحده شامل ۳۲ تن تجهیزات پزشکی و بهداشتی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا توسط دو فروند هواپیمای اماراتی از مبدا ابوظبی به ایران ارسال و تحویل کشورمان شد. همچنین روز شنبه «شیخ‌عبدالله بن‌زاید آل‌نهیان» وزیرخارجه و همکاری بین‌المللی امارات‌متحده‌عربی در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران بر همبستگی با دولت و ملت ایران در مبارزه با شیوع کرونا تاکید کرد.

کویت: «شیخ احمدناصر الجابرالصباح» وزیر امورخارجه کویت نیز سه‌شنبه ۲۷ اسفند در گفت‌وگوی تلفنی با محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام همبستگی با دولت و ملت ایران در مبارزه با شیوع کرونا از کمک انسان دوستانه ۱۰ میلیون دلاری کویت به ایران برای مقابله با کرونا خبر داد.

عمان: عمان نیز در روزهای اخیر اقدام به ارسال کمک به ایران کرد. در همین خصوص محسن اسدی‌لاری، مدیرکل همکاری‌های بین‌المللی وزارت بهداشت با اشاره به ارسال اولین محموله کمک‌های اهدایی از کشور عمان به ایران، گفت: «اولین محموله اهدایی کشور عمان چهارشنبه شب ۲۰ فروردین وارد ایران و تحویل انبار جمعیت هلال احمر شده است و پس از شمارش و نظارت کمیته نظارت بر کمک‌های بین‌المللی، تحویل دانشگاه‌های علوم‌ پزشکی کشور خواهد شد.» همچنین «محمد توتونچی» معاون سفیر جمهوری ایران در مسقط نیز اعلام کرد که اولین محموله کمک‌های دولت عمان با یک پرواز کارگوی اختصاصی شامل ملزومات پزشکی بهداشتی به وزن ۳۰ تن برای مبارزه با ویروس کرونا تحویل مقامات وزارت بهداشت ایران شد. گفتنی است پس از شیوع ویروس کرونا، تعدادی از کشورهای دیگر اعم از همسایه و غیرهمسایه از جمله ترکیه، ازبکستان، ترکمنستان،گرجستان، روسیه، ژاپن، کره‌جنوبی، اتریش، انگلیس، فرانسه، آلمان و... اقدام به ارسال کمک‌هایی به ایران کرده یا اعلام کرده‌اند که این کمک‌ها به ایران ارسال خواهد شد.

در همین خصوص نیز سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتی عنوان کرد که حدود ۳۰ کشور و سازمان‌های بین‌المللی و سازمان‌های مردم نهاد و حتی ایرانیان مقیم خارج از کشور در این مدت اقدام به ارسال کمک به ایران کرده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند