به گزارش سایت «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: با ادامه جنگ جهانی علیه ویروس کرونا و نگرانی‌هایی که در مورد بدترین سناریوهای بهداشتی و اقتصادی وجود دارد، دشمن اسرائیلی از پیگیری تحولات غافل نیست؛ به‌ویژه آنکه این تحولات می‌تواند به تهدیداتی برای صهیونیست‌ها منجر شود. واضح است که موفقیت ایران در محدود کردن آثار شیوع ویروس کرونا، تا حد زیادی محاسبات اسرائیل و آمریکا را بر هم زده است؛ چراکه واشنگتن تلاش می‌کرد از شرایط موجود برای باجگیری از تهران و کشاندن آن به سمت تماس مستقیم با ایالات‌متحده استفاده کند. اما تل‌آویو نیز با نگرانی، مواضع اروپایی‌ها به‌ویژه فرانسه، بریتانیا و آلمان را در گذشتن از تحریم‌های آمریکا علیه ایران دنبال می‌کند.

در ادامه این نگرانی‌ها، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با وزیرخارجه آمریکا تماس گرفت و پمپئو به وی اطمینان داد که ایالات‌متحده همچنان به امنیت اسرائیل اهمیت داده و به آن پایبند است. طبق گزارش روزنامه ‌هاآرتص، به‌نظر می‌رسد منبع نگرانی اسرائیل، از این موضوع نیست که اقدام اروپا در مبارزه با کرونا به ایران کمک می‌کند؛ بلکه علت دغدغه اسرائیل آن است که معامله اروپا با ایران از طریق اینستکس، نقطه آغازی باشد برای فروپاشی تحریم‌ها علیه ایران به‌طور کلی. آنچه باعث تقویت ترس‌های تل‌آویو می‌شود، بیانیه سه کشور اروپایی است که دربردارنده شاخص‌هایی مبنی بر بازگشت بانک‌های آنها به تعامل با ایران، در آینده است. اسرائیل امیدوار بود ویروس کرونا به یک بار اضافی بر واقعیت شرایط سخت ایران تبدیل شده و با فروپاشی اوضاع اقتصادی این کشور، موجبات سقوط نظام آن را فراهم کند. اما تحولات ایران، در جهتی مغایر با تصور اسرائیل حرکت کرد. در همین رابطه، شموئیل مئیر، تحلیلگر اسرائیلی تصریح می‌کند که هدف نتانیاهو از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به صفر رساندن غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران بود و در همین راستا، از فرصت‌های مختلف استفاده می‌کرد تا از برنامه‌های هسته‌ای ایران صحبت کرده و در این باره هراس‌افکنی کند.

اما در شرایطی که پس از شیوع کرونا در اسرائیل حاکم شد، می‌توان این‌گونه ارزیابی کرد که نتانیاهو بیش از آنکه به مسائل خارجی و محاسبات سیاسی و رسانه‌ای توجه داشته باشد؛ تمرکز خود را روی مسائل داخلی گذاشته است؛ همان‌طور که توانست با از بین رفتن ائتلاف«آبی سفید»، مسیر خود را به سمت تشکیل دولت هموار کند. با این حال، به گفته مئیر که پیش از این در بخش تحقیقات شعبه اطلاعات و بخش استراتژیک شعبه برنامه‌ریزی استراتژیک در ارتش اسرائیل فعالیت داشت، گزارش‌های بخش اطلاعات در تل‌آویو، مبتنی بر آن است که تهران هیچ تحرک جدی برای گذشتن از تعهدات هسته‌ای خود نداشته است؛ از این‌رو، به‌نظر می‌رسد نگرانی‌های نتانیاهو و دستگاه‌های مختلف دولت صهیونیستی، از نتایج احتمالی تحولات سریع بین‌المللی و منطقه‌ای سرچشمه می‌گیرد و در واقع اسرائیلی‌ها نگرانند که تهران از این تحولات به نفع خود استفاده کرده و بتواند جامعه بین‌الملل را در مورد ضرورت رفع تحریم‌ها در این شرایط حساس، با خود همراه کند.

در همین رابطه، اودی ابینطال، دیگر تحلیلگر اسرائیلی با استناد به اعلام تهران در مورد تلاش برای بهبود عملکرد سانتریفیوژها، تاکید کرد که دولت جدید در اسرائیل باید در کنار مبارزه با کرونا، اولویت را به توسعه طرح هسته‌ای خود بدهد؛ به‌ویژه آنکه اسرائیل در سال گذشته تلاش زیادی برای مهار و کنترل ایران در سوریه کرده است. ابینطال که ۲۵ سال در مناصب مختلف امنیتی در اسرائیل فعالیت داشته، تصریح می‌کند که اسرائیل نمی‌تواند استراتژی خود را براساس تغییر نظام در تهران استوار کند. علاوه بر اینکه صهیونیست‌ها باید از این توهم بیرون بیایند که ایالات‌متحده مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند