او با ابراز تاسف از اینکه امروز به‌رغم اینکه اکثریت جامعه ما، همه همکاری و یکدیگر را برای عبور از این مشکل یاری می‌کنند، عده‌ای هستند که به‌عنوان کاسبان کرونا می‌خواهند از این معضل برای سود مادی و سودجویی خودشان استفاده کنند، گفت: متاسفانه با افرادی مواجه بودیم که در مواردی با احتکار و گرانفروشی و عدم عرضه کالا به این فکر می‌کردند که در آینده این کالا را با قیمت بالاتر و گزاف می‌توانند بفروشند. این‌ها عده‌ای بودند به‌عنوان کاسبانی که در این بیماری با جان مردم بازی می‌کردند و احتکار می‌کردند. روحانی افزود: از طرف دیگر کاسبان دیگری هم در فضای مجازی و در رسانه‌های بیگانه داشتیم. عده‌ای ماسک را احتکار کردند و عده‌ای هم رفتند پشت ماسک دلسوزی اما در واقع برای اینکه جامعه ما را ملتهب کنند و مردم ما را دچار نگرانی کنند، اخبار دروغ را در جامعه شایع می‌کنند. رئیس‌جمهوری در ادامه خطاب به مردم گفت: توجه داشته باشید به اینکه این گروه محتکران و معاندان در فضای مجازی به آرامش مردم رحم نمی‌کنند؛ همچنین گروهی افکار جامعه را با اظهارنظرهای غیردقیق خودشان دچار اضطراب می‌کنند؛ این امر تخصصی است و باید به متخصصان مربوطه واگذار شود.

کمک به مردم با ماسک دلسوزی!

رئیس‌جمهوری در ادامه با بیان اینکه متاسفانه آنهایی که حتی دارو و مواد غذایی را به روی مردم بستند و تحریم کردند، خبیثانه‌ترین اقدام را علیه ملت ایران در این دو سال انجام دادند، گفت: آنها هم آمدند با یک ماسک دلسوزی ظاهر شدند که ما هم می‌خواهیم به ملت ایران کمک کنیم؛ شما اگر واقعا راست می‌گویید لااقل تحریم دارو را بردارید؛ این اولین قدم است.

اعتماد مردم اساس کار است

روحانی در ادامه از همه دستگاه‌های خبری، خبرنگاران، روزنامه‌ها، به‌ویژه صدا و سیما خواست با همه وجود در برابر معاندانی که در فضای مجازی و در رسانه‌های بیگانه سم‌پاشی می‌کنند، خبر دروغ را القا می‌کنند و واقعیت‌ها را به مردم نمی‌گویند، واقعیت‌ها را برای مردم توضیح دهند. رئیس‌جمهوری گفت: بدترین کار این است که بدخواهان ایران و ملت ایران از فرصت مشکل مردم و از ورود یک ویروس هم علیه ملت ایران سوء‌استفاده می‌کنند و می‌خواهند آرامش و اعتماد را از مردم بگیرند؛ اساس کار اعتماد بین مردم و مسوولان و در این شرایط اعتماد بین مردم و مسوولان بهداشت و درمان است.

توصیه روحانی به صدا و سیما

روحانی در ادامه از صدا و سیما خواست در این ایام که مردم برای حفاظت از جان خود بیشتر در خانه هستند، برنامه‌های شادتری برای مردم ارائه بشود. او افزود: مردم وقتی در یک آپارتمان و خانه کوچک می‌خواهند محدود و محصور شوند، نمی‌توانند در اجتماعات شرکت کنند، رفت و آمد به آن صورت نمی‌توانند داشته باشند، باید صدا و سیما در خانه آن را جبران کند و ان شاءالله این کار انجام می‌گیرد. رئیس‌جمهوری همچنین گفت: همه هنرمندان در فضای مجازی بیایند؛ همه دانشمندان در فضای مجازی بیایند؛ همه روانشناس‌ها و همه آنهایی که می‌توانند لبخند برای مردم به ارمغان بیاورند در فضای مجازی بیایند.

ظرفیت بزرگ فضای مجازی

رئیس‌جمهوری در ادامه با بیان اینکه راجع به دولت الکترونیک و فضای مجازی حرف زیاد زدیم، گفت: قبلا در هر مقطعی گفتیم که در دنیای امروز باید از فضای مجازی به خوبی استفاده کنیم؛ الان در این شرایط اهمیت این مساله بیشتر و واضح‌تر و روشن‌تر شده است. این روزها می‌خواهیم کسب و کار هم با فضای مجازی باشد؛ می‌خواهیم تامین مواد مورد نیاز مردم و ‌خرید و فروش هم به‌صورت دیجیتال باشد؛ خودِ این مساله و فضا باید ما را برای حرکت بیشتر تشویق کند.

او با اشاره به استفاده مردم از فضای مجازی تاکید کرد: فضای مجازی مخصوصا در این شرایط یک ظرفیت بزرگ است؛ باید همه همدیگر را یاری و کمک کنیم و دولت الکترونیک خود را بسازیم؛ ارتباطات دیجیتالی خود را بیشتر و اقتصاد خود را به سمت دیجیتال هدایت کنیم.  رئیس‌جمهوری افزود: به مردم قول می‌دهم دولت با همه توان در خدمت مردم است؛ وزارت بهداشت و درمان در خدمت مردم است؛ با همکاری همدیگر با تعاون و یاری یکدیگر ان شاءالله از این مشکل عبور خواهیم کرد.

لغو سفرهای خارجی دستگاه‌های اجرایی

همچنین دیروز اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در ابلاغیه‌ای به کلیه دستگاه‌های اجرایی، سفرهای خارجی کارکنان دولت برای شرکت در همایش‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی و مانند آن را تا اطلاع ثانوی لغو کرد. در این ابلاغیه تاکید شده که موارد استثنا با پیشنهاد بالاترین مقام دستگاه اجرایی و تایید معاون اول رئیس‌جمهوری صورت می‌پذیرد. جهانگیری در این ابلاغیه هدف از این اقدام را جلوگیری از ورود بیشتر ویروس کرونا به کشور اعلام کرد.

آخرین آمار از تلفات کرونا در ایران

با این همه بنا بر آخرین گزارش اعلامی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت تعداد جان‌باختگان از ویروس کرونا در ایران تا ظهر روز گذشته ۹۲ نفر بوده است. کیانوش جهانپور اعلام کرد: مجموع ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور به ۲ هزار و ۹۲۲ نفر و فوت ناشی از کرونا نیز به ۹۲ نفر رسیده است و ۵۵۲ نفر در مجموع بهبود یافته‌اند.  

جهانپور روز چهارشنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی و فوت ناشی از ویروس کرونا در ایران افزود: از روز سه‌شنبه تا ظهر روز چهارشنبه، ۵۸۶ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که ۲۵۳ نفر در تهران، ۳۵ نفر در گیلان، ۹ نفر در مازندران، ۸ نفر در سمنان، ۹ نفر در گلستان، ۹ نفر در آذربایجان‌شرقی، ۴ نفر در کردستان، ۱۵ نفر در کرمانشاه، ۷ نفر در ایلام، ۵ نفر در لرستان، ۲۷ نفر در خوزستان، ۱۴ نفر در فارس، ۶نفر در زنجان، ۸ نفر در مرکزی، ۲۵ نفر در قزوین، ۱۹ نفر در البرز، ۱۰۱ نفر در قم، یک نفر در چهارمحال و بختیاری، ۱۴ نفر در کرمان، ۸ نفر در سیستان و بلوچستان، ۸ نفر در خراسان رضوی و یک نفر در خراسان شمالی است. او ادامه داد: از از روز سه‌شنبه تا ظهر روز چهارشنبه ۱۵ نفر به علت این بیماری فوت کرده‌اند.

مردم ملاحظات بهداشتی را جدی نمی‌گیرند

از سوی دیگر، علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در تهران در نشست اعضای این ستاد با انتقاد از ادامه تردد مردم در خیابان‌ها گفت: با توجه به هشدارهای داده شده و شرایط اخیر انتظار داشتیم که میزان ترددها در سطح شهر کاهش محسوسی داشته باشد اما شرایط آن‌گونه که انتظار داشتیم نبود و این مساله نشان‌دهنده این است که هنوز مردم به‌طور جدی ملاحظات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

وضعیت استان قم

از سوی دیگر خبرها از استان قم حاکی از آن است ۸۴۰ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های این شهر بستری شده اند؛ محسن اروجی مدیرکل مدیریت بحران استان قم با اعلام این خبر افزود: تاکنون ۸۵ نفر از آنها بهبود یافته‌اند اما رفت‌وآمدهای زیاد در خیابان‌ها و حتی برگزاری تجمعات در قم نشان می‌دهد که کرونا در این شهر هنوز جدی گرفته نشده است.

وضعیت قرمز خراسان‌رضوی

از سوی دیگر، استاندار خراسان رضوی نیز وضعیت این استان در مواجهه با ویروس کرونا را قرمز اعلام کرد. به گزارش ایلنا علیرضا رزم‌حسینی در حاشیه جلسه ستاد ویژه پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا استان که با حضور آیت‌الله علم‌الهدی نماینده ولی‌فقیه، حجت‌الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان‌قدس رضوی و دیگر اعضا برگزار شد، گفت: استان خراسان رضوی در حوزه ویروس کرونا وضعیت قرمز پیدا کرده است. او با بیان اینکه تمامی اجتماعات، همایش‌ها، برگزاری مراسم نماز در ادارات، لغو و تمام مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شد تاکید کرد: طی چند روز گذشته شیوع این ویروس در مشهد سرعت گرفته است، لذا از مردم تقاضا داریم تا جایی که برایشان مقدور است در منزل بمانند و ضمن رعایت بهداشت پیشگیری‌های لازم را انجام دهند.

زیارتگاه‌های یزد تعطیل شد

همچنین خبرها از استان یزد حاکی از آن است که ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا در این استان در اطلاعیه‌ای با بیان این‌که تمام اقامتگاه‌های غیررسمی و نیمه‌رسمی از چرخه اقامت خارج شدند، اعلام کرد: زیارتگاه‌ها و اماکن متبرکه استان یزد تا اطلاع ثانوی غیرقابل دسترس می‌شوند. همچنین مسؤولان برخی استان‌ها با توجه به شیوع ویروس کرونا و نزدیک بودن تعطیلات نوروز، اعلام کردند امسال امکان پذیرش و اسکان مسافر نوروزی را نخواهند داشت. عباس رضایی استاندار اصفهان اظهار کرد: امسال امکان پذیرش و اسکان مسافر نوروزی در قالب کمپ، مدارس، ورزشگاه‌ها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها و امثال آن وجود ندارد و این اقدام در راستای حفظ سلامت هم استانی‌ها و آحاد مردم ایران و به‌عنوان یک رسالت ملی و در راستای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا صورت می‌گیرد.

منع پذیرش مسافران نوروزی در مازندران

همچنین احمد حسین‌زادگان استاندار مازندران نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درباره ممنوعیت پذیرش مسافران در ایام نوروز تاکید کرد: ایجاد هرگونه کمپ‌ عمومی گردشگری و برپایی چادر در محیط پارک‌ها و فضای روباز ممنوع است و به هیچ عنوان تا عادی نشدن شرایط شیوع ویروس کرونا اجازه پذیرش مسافر و گردشگر را در مجموعه‌ها و اقامتگاه‌های گردشگری نخواهیم داد. او با بیان اینکه پذیرش مهمان در مراکز دولتی ممنوع است، تصریح کرد: مدارس و خوابگاه‌های دانشجویی باید از پذیرش مسافر خودداری کنند. حسین زادگان با اشاره به اینکه پیش از این چادر خوابی، اجاره ویلا و خانه و پذیرش مسافر در مجموعه‌های گردشگری را ممنوع اعلام کردیم، افزود: شرایط همانند دوران جنگ است و با متخلفان بدون هیچ ملاحظه‌ای برخورد جدی می‌شود.

اردبیل مسافر نوروزی نمی‌پذیرد

اکبر بهنام‌جو استاندار اردبیل نیز روز گذشته اعلام کرد: به منظور مقابله با ویروس کرونا و ریشه‌کنی آن و حفظ سلامتی مردم، در نوروز امسال همه هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، خانه مسافرها، مراکز گردشگری و آب‌درمانی‌های استان اردبیل تعطیل است و این استان امکان پذیرش مسافران نوروزی را ندارد.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند