روحانی با اشاره به تحولات اخیر درخصوص توافق هسته‌ای، ضمن قدردانی از مواضع مسکو درخصوص برجام گفت: تا زمانی که از منافع این توافق برخوردار باشیم به تعهدات خود پایبند هستیم و امیدواریم که با همکاری سایر طرف‌ها این توافق حفظ شود. رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به تحولات اخیر در ادلب سوریه و مکالمه تلفنی امروز (دیروز) خود با رئیس‌جمهور ترکیه در این زمینه، گفت: شرایط ادلب نگران‌گننده است و باید هر چه سریع‌تر توافقات روند آستانه عملیاتی شود تا شاهد آرامش و امنیت و همچنین ریشه‌کن شدن تروریسم در این منطقه باشیم.

روحانی با تاکید بر اینکه قابل قبول نیست بخشی از کشور سوریه برای سال‌ها در اختیار تروریست‌ها باقی بماند، تصریح کرد: همان‌طور که بارها تاکید شده، راه‌حل معضل سوریه صرفا سیاسی بوده و از طریق گفت‌وگو حل خواهد شد و نباید اجازه دهیم شرایط ادلب به بهانه‌ای برای مداخله و سوءاستفاده آمریکایی‌ها از موضوع سوریه تبدیل شود.

رئیس‌جمهور روسیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن همدردی با دولت و مردم ایران به‌خاطر جان‌باختن تعدادی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا و استقبال از پیشنهاد رئیس‌جمهور ایران در اجرای سریع پروتکل بهداشتی گفت: آمادگی همه‌گونه همکاری در مقابله با ویروس کرونا از جمله همکاری‌های بهداشتی و درمانی را داریم. ولادیمیر پوتین با تاکید بر همکاری و تعامل ایران و روسیه در زمینه توافق برجام گفت: اجلاس اخیر کارشناسان در وین فضای خوبی را مهیا کرد تا بتوانیم به سمت گره‌گشایی در این زمینه حرکت کنیم؛ با توجه به اینکه تهران با همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی زمینه مساعد را برای این کار مهیا کرده است.

رئیس‌جمهور روسیه توافقات انجام گرفته براساس چارچوب روند آستانه را برای حل‌وفصل موضوع سوریه بسیار موثر خواند و افزود: ایجاد مناطق کاهش تنش نباید به معنای عدم مبارزه با تروریسم تلقی شود و امیدواریم در آینده هماهنگی‌ها برای حل‌وفصل موضوع ادامه یابد. پوتین در ادامه با تاکید بر حفظ تمامیت ارضی سوریه، گفت: این حق دولت سوریه است که برای مبارزه با تروریست‌ها در سرزمین خود عکس‌العمل نشان دهد. رئیس‌جمهور روسیه با استقبال از اعلام آمادگی ایران برای میزبانی اجلاس آتی سه‌جانبه سران سه کشور در روند آستانه، ابراز امیدواری کرد که با گفت‌وگو‌ها اختلافات به‌وجود آمده به سرعت برطرف شود.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند