روحانی در ادامه گفت که سه گزینه انتخاب مطلوب، انتخاب محدود و بدون انتخاب پیش‌روی مردم قرار دارد و بهتراست به جای قهر با انتخابات مردم گزینه انتخاب محدود را انتخاب کنند و با انتخابات قهر نکنند. رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش دراین نشست خبری به ماجرای طرح دو بار استعفایش با مقام معظم رهبری طی سال‌های گذشته از جمله درسال ۹۷ اشاره کرد و گفت که مقام معظم رهبری با این موضوع به شدت مخالفت کرده است. روحانی درعین حال گفت: استعفا به نظرش معنا ندارد و او پای قول خود تا پایان دولت و ساعت آخر کار دولت خواهد بود. درکنار این سخنان رئیس‌جمهورماجرای ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراین و نحوه اطلاع دولت ازاین رویداد را تشریح کرد. رئیس‌جمهوری درادامه اعلام کرد که لوایح FATF در پیچ و خم مجمع گرفتار شده و این موضوع دیگر از توان دولت خارج شده است. روحانی همچنین درسخنانش به ماجرای حوادث آبان ماه سال جاری پرداخت و دلایل آن را بیان کرد.

استعفا معنا ندارد

روحانی در پاسخ به سوالی درباره استعفای خود گفت: چه کسانی می‌گویند که می‌خواهم استعفا دهم؛ استعفا به نظر من خیلی معنا ندارد ما از آغاز انتخابات به مردم وعده و قول دادیم و پای وعده و قول خود تا پایان دولت و ساعت آخر کار دولت، خواهیم بود و تلاش می‌کنیم در حد امکان آنچه را به مردم وعده داده‌ایم انجام دهیم، اگر چه ممکن است شرایط اقتصادی و فشار دشمن تا حدی مشکلاتی را برای ما ایجاد کند.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: هیچ وقت در ذهنم مساله استعفا مطرح نبوده است و حالا که مطرح کردید می‌گویم که در ماه‌های اولیه که انتخابات برگزارشد، مساله‌ای در ذهن من بود و به همین دلیل به خدمت رهبری مطرح کردم و گفتم – هنوز مراسم تحلیف و تنفیذ انجام نشده بود– و گفتم این دولت آمده است و می‌خواهد کار کند، اگر شما به هر دلیلی که فکر می‌کنید دولت و فرد دیگری بهتر می‌تواند خدمت کند؛ من آماده‌ام که به راحتی کنار بروم؛ ایشان به شدت این را رد کردند و گفتند که من دلم می‌خواهد تا روز آخر و ساعت آخر به خدمت خود ادامه دهید. رئیس دولت دوازدهم افزود: یک‌بار دیگر در سال ۹۷ این موضوع را خدمت رهبر مطرح کردم و ایشان گفتند من حتی اجازه نمی‌دهم دولت یک ساعت زودتر - بحث ماه و هفته نیست- مسوولیت خود را ترک کند.

رئیس‌جمهوری تاکید کرد: نظر من نیز همان است و دولت تا ساعت آخر خدمت می‌کند و این شایعه(استعفا) را قویا تکذیب می‌کنم و دولت پای مسوولیت و عهد خود تا ساعت آخر خواهد ماند.

انتخابات رکن رکین کشور است

رئیس‌جمهوری در پاسخ به ادعای یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه وی گفته «در ایران انتخابات نداریم»، به مزاح گفت: اگر رئیس‌جمهوری چنین صحبتی کرده، کار بدی کرده و حتما اثر بدی می‌گذارد. روحانی با بیان اینکه هیچ موقع، من انتخابات را زیر سوال نبرده ام و نخواهم برد، افزود: انتخابات مساله مهمی در کشور ما و یک رکن رکین کشور است. او مشروعیت مقامات کشور را از لحاظ حقوقی و از لحاظ اجتماعی با رای مردم دانست و گفت: همه حرف من از روز اول که ممکن است برخی برداشتشان از صحبت‌های من دقیق نباشد، این است که نگذاریم یک زمانی انتخابات تبدیل به انتصابات شود نه اینکه الان انتصابات است و انتخابات نیست. رئیس‌جمهوری گفت: اگر انتخابات نیست پس چرا من، خودم این همه اصرار می‌کنم که شرکت کنید و بیایید حضور پیدا کنید. چرا من این همه خواهش می‌کنم از نظارت، از شورای محترم نگهبان که یک مقدار سخت‌گیری را کمتر کنید تا بیشتر بیایند و رقابت بهتر شود. اگر انتصابات بود که این همه اصرار و التماس نیاز نبود. همه بحث‌ها این است که ما انتخابات داریم وحتما انتصابات نیست.

روحانی تصریح کرد: حتما امروز ما انتخابات داریم و حتما همه مردم باید تلاش کنند. ممکن است ما از فرآیندها به‌طور کامل راضی نباشیم و اشکالی ندارد که انتقاد داشته باشیم اما نباید انتخابات را ترک کنیم، قهر کنیم و کنار برویم. او افزود: واقعیت این است که همه ما، همه احزاب و جناح‌ها از این ذهنیت باید خارج شویم که یک جناح، باید کشور را در اختیار داشته باشد. همه جناح‌ها، احزاب، گروه‌ها در حد خودشان حق دارند و همه باید حضور داشته باشند و فعال باشند و اصلا معنی ندارد که یک جناح یا حزب حاکم مطلق باشد و در کشور همه جا او باشد و این به نفع کشور نیست.

لیستی به نام دولت و روحانی نداریم

او درباره لیست انتخاباتی منتشر شده موسوم به یاران روحانی، تاکید کرد: دولت در انتخابات هیچ دخالتی ندارد و هیچ لیستی به نام لیست دولت و روحانی نداریم.

شبهات سانحه هواپیمای اوکراینی

روحانی در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی با بیان اینکه باید تلاش کنیم اعتماد را به مردم برگردانیم، گفت: در موضوع هواپیمای اوکراینی حادثه صبح چهارشنبه اتفاق افتاد آن زمان ما در دولت بودیم. آنچه در دولت مطرح شد این بود که این یک سانحه بود و چیزی بود که وزیر راه و شهرسازی در جلسه مطرح کرد، بعدازظهر آن روز شورای عالی امنیت ملی جلسه داشت موضوع اصلی حمله به عین الاسد بود ولی در حاشیه آن ما این موضوع را نیز بررسی کردیم. رئیس‌جمهوری ادامه داد: تا پنج و نیم جلسه طول کشید. در آنجا بحث هواپیما بحث اصلی نبود در آن جلسه هم مساله حادثه بود، آن شب من با رئیس‌جمهور اوکراین صحبت کردم لحنش متفاوت بود و اشاراتی به موضوع خطا داشت، شب با وزیر راه صحبت کردم او باز هم می‌گفت که سانحه بوده است چون پدافند هوایی کشور می‌گفت شلیکی از سوی ایران صورت نگرفته است. روحانی افزود: پنج شنبه شبهات بیشتر شد. پنج‌شنبه شب که با ستاد کل نیروهای مسلح صحبت کردم این احتمال قوی بود که خطایی در پدافند صورت گرفته است به آنان گفتم اگر به این نتیجه رسیدید اعلام رسمی کنید. گفتند که ما شبهاتی داریم و باید در دبیرخانه شورای امنیت بررسی کنیم. قبل از ظهر جمعه در شورای عالی امنیت ملی جلسه داشتند و بعدازظهر گفتند که خطای انسانی صورت گرفته است. او گفت: به آنان گفتم اگر اینچنین است این موضوع را اعلام کنید که گفتند ما در حال نوشتن بیانیه هستیم. ساعت ۵ عصر جمعه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به من اعلام کرد که به‌طور قطعی خطا انجام شده است. گفتند که جلسه شورای عالی امنیت تشکیل شود که ما جمعه شب آن را تشکیل دادیم و در آنجا بیانیه ستاد کل را آماده کرده بودند در جلسه مطرح شد و قرار شد تصمیم کلی اعلام شود و مسوولیت را بپذیرند. رئیس‌جمهوری یادآوری کرد: من اصرار داشتم که همان شب اعلام شود و تعجب کردم که چرا صبح اعلام شد. می‌شد چند ساعتی زودتر این خبر را اعلام کرد ولی به‌طور طبیعی این خبر آن قدر عجیب و غریب بود که یک سیستم پدافندی تصمیمی گرفته آن هم بدون هماهنگی که آدم باورش نمی‌شد. کل ماجرا این بود و ما مسیر را دنبال می‌کنیم. در حال گفت گو با اوکراینی‌ها هستیم و امیدواریم مسائل حل و فصل شود. روحانی گفت: اینکه به جای پنج‌شنبه غروب، شنبه اعلام شد- ولی به نظر من تعمدی در کار نبود-  به اعتماد مردم لطمه زد. او با تقدیر از اقدام سپاه پاسداران در پذیرش اشتباه و هم در پاسخ سریع و قاطع به آمریکا در پاسخ به شهادت سردار سلیمانی گفت: مقامات سپاه پاسداران در نخستین فرصت ممکن از مردم عذرخواهی کردند و به مردم اعتماد دادند که کاری خواهند کرد که چنین اشتباهی هیچ وقت در تاریخ ایران رخ ندهد.

در کلیر کردن آسمان دولت مسوول نیست

روحانی در پاسخ به این سوال که چرا کلیر شدن آسمان انجام نشد و این مسوولیت به عهده چه کسانی بود، گفت: آسمان ما باز است و همه هواپیماها رفت و آمد می‌کنند. در دو شرایط باید آسمان بسته شود که این مساله را دو نهاد هواشناسی و نیروهای مسلح اعلام می‌کنند. روحانی افزود: این موضوع را هواپیمایی اعلام می‌کند ولی اینکه چه کسانی باید به آنان بگویند این دو نهاد هستند که باید اطلاع دهند. دولت در زمینه کلیر کردن و مسائل امنیتی مسوولیتی ندارد و این موضوع به عهده نیروهای مسلح است.

گرفتاری لوایح FATF در پیچ و خم مجمع

روحانی در ادامه نشست خبری درباره وضعیت دو لایحه پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام و احتمال ورود ایران به لیست سیاه FATF گفت: دعای ما این است که مجلس آینده که تشکیل می‌شود، مجلس و دولت با هماهنگی بیشتری باهم کار کنند. جای تاسف است که لوایح متعددی را ما به مجلس دادیم و برخی در آنجا مورد بررسی قرار نگرفت. دو لایحه پالرمو و CFT را دولت و مجلس تصویب کرد و شورای نگهبان هم تقریبا در یک مورد که مساله مهمی نبود و حل و فصل شد و در موردی هم می‌توانست با مجلس تفاهم و حل شود نظر داد. متاسفانه با روال معمولی که می‌شناختیم این لایحه به مجمع نرفت. روال معمول این است که مجمع در مورد مصلحت بین مجلس و شورای نگهبان داوری کند.

روحانی با انتقاد از روندی که اخیرا مرسوم شده مبنی بر اینکه گروهی در مجمع به‌عنوان هیات عالی نظارت مجمع بگویند لایحه‌ای که دولت فرستاده یا حتی مجلس تصویب کرده با سیاست‌های کلی نمی‌خواند، گفت: الان بعضی موارد را مجمع می‌گوید نه، شورای نگهبان می‌گوید من قبول دارم، مجلس می‌گوید من قبول دارم مجمع می‌گوید نه اینجای آن با سیاست کلی که من قبلا تصویب کردم در منافات است. به هر حال به این صورت درآمده است و این دو لایحه گرفتار این روند شده است.

رئیس‌جمهوری گفت: از آن چیزی که امروز پیش آمده است متاسفم. دیگر از توان دولت خارج است و آنقدر در این زمینه ما مکاتبه کردیم،‌ نامه نوشتیم، حضورا چند بار خدمت رهبر معظم انقلاب صحبت کردم ایشان صریحا به من فرمودند من نسبت به لوایح دولت نظر مخالفی ندارم و بنابراین لوایحی که دولت تهیه کرده رهبری با آن مخالف نبوده و گفته من نظر مخالف ندارم. ولی در مجمع در این پیچ و خم گرفتار شده است. او افزود: اما اینکه گروه ویژه اقدام مالی چه نظری خواهد داد و چه مشکلاتی پیش می‌آید، ما امیدواریم و همه تلاشمان را انجام می‌دهیم که ما به لیست سیاه برنگردیم. اگر هم چنین باشد باز دولت تلاش خودش را ادامه خواهد داد. ما در لیست سیاه بودیم، دولت یازدهم بود که از لیست سیاه درآورد؛ یعنی ما کاری کردیم که از لیست سیاه درآمدیم و آوردیم به تعلیق که حل شود و به سمت حل نهایی می‌رفتیم. متاسفانه باز داریم برمی‌گردیم که البته امیدواریم برنگردیم. البته اگر برگشتیم باز تمام توانمان را برای حل و فصل مساله به کار می‌گیریم.

روحانی گفت: همچنین در شرایط امروز ما روابط بانکی آنچنانی با دنیا نداریم که بگوییم مشکلی برای ما پیش می‌آید اما برای آینده بسیار مهم است. شرایط بانکی که همیشه این‌طور نمی‌ماند و باید از آن عبور کنیم. وقتی از آن عبور می‌کنیم خیلی مهم است چرا که مساله FATF مساله یک کشور و دو کشور نیست و تقریبا همه کشورهای دنیا قبول کرده‌اند.

تعلیق مکانیزم ماشه

رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به سوالی درباره فعال شدن مکانیزم ماشه توسط طرف‌های اروپایی برجام و احتمال ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل طی چند هفته آینده گفت: ظرف چند هفته آینده هیچ اتفاقی نمی‌افتد.  وی افزود: سه کشور اروپایی بر مبنای بند ۳۶ برجام به دنبال روند ماشه رفتند. بعد ما استدلال کردیم روندی که شما انتخاب کردید با بند ۳۶ در برجام نمی‌خواند. آقای بورل که به تهران آمدند، من به‌طور مفصل برای ایشان توضیح دادم که چرا از لحاظ حقوقی شما نمی‌توانید از این ماده استفاده کنید.

ماجرای گرانی بنزین

رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره به موضوع افزایش قیمت بنزین گفت: در آبان، غروب جمعه یک علامت غلط داده شد؛ یعنی صبح جمعه که بنزین با نرخ جدید به مردم اعلام شد و مردم خرید و فروش را انجام می‌دادند هیچ مشکلی وجود نداشت. غروب جمعه، حرکت‌هایی در فضای مجازی شروع شد و علامت آن این بود که در زمینه افزایش قیمت بنزین، توافق همگانی نیست. روحانی ادامه داد: موضوع گرانی بنزین را اختلافی اعلام و یک شکاف حاکمیتی را به نادرست القا کردند و بعضی از مردم فکر کردند که این موضوع مخالف و موافق دارد و حتی بعضی‌ها گفتند با طرح دو فوریتی، یکشنبه آن را برمی‌گردانیم و این موضوعات، ذهن مردم را مغشوش کرد.

او در پاسخ به این سوال که دولت به اعتراض مردم گوش نمی‌کند، گفت: این سوال درست نیست. مردم ولی نعمت ما هستند. اگر گرانی بنزین باعث اعتراضات شد، چرا همان صبح جمعه که گران شد خبری نبود؟ در موضوع بنزین، دولت یک ریال برای مخارج خود استفاده نمی‌کند. کل اضافه درآمد بنزین به ۶۰ میلیون نفر داده می‌شود. آمار تورم ما در چند ماه پیش ۵۲ درصد بوده و امروز ۲۶ درصد است. تورم ۱۲ ماهه ما ۳۸ درصد شده است. مردم و دولت این کار را کرده‌اند.

روحانی در پاسخ به سوالی درباره آنچه ناکارآمدی دولت خوانده شد هم گفت: ناکارآمدی یعنی چه؟ در شرایط تحریم، کار این دولت را با دولت‌های دیگر مقایسه کنید. اینکه تولید گاز ما به ۶۲۰ میلیون مترمکعب امسال به یک میلیارد متر مکعب می‌رسد، کارآمدی نیست؟ در همه بخش‌ها کلمه «ناکارآمدی» که دوستان رقیب ما به کار می‌برند، درست نیست. در شرایط فشار بین‌المللی، آنها باید ما را یاری کنند.

آمار کشته شدگان آبان

روحانی در پاسخ به سوال درباره ابهامات تعداد کشته‌شدگان آبان گفت: در این حادثه رسانه‌های خارجی اغراق و مبالغه عجیب و غریبی کردند و عددهای عجیب و غریبی اعلام کردند که این اعداد کاملا نادرست است. از ابتدا هم گفته بودم در این زمینه آنهایی که از نیروهای خودی و بسیجی و انتظامی یا مردم عادی هستند یا عابری که در حال عبور بوده است که کشته شدند کاملا مشخص شود و آنهایی که به یک مرکز نظامی تهاجم کردند آنها تفکیک شده و به مردم اعلام شود. رئیس‌جمهوری گفت: اینکه چند نفر کشته شدند آمار آن در اختیار پزشکی قانونی کشور است، اگر برای پزشکی قانونی همه ابعاد روشن است، که قاعدتا در این مدت[باید] روشن باشد،آنها می‌توانند این مساله را اعلام کنند و مشکلی نیست. ولی آمار واقعی آنچه تاکنون اطلاع داریم و اعلام شده با آماری که در رسانه‌ها اعلام می‌شود فاصله خیلی زیادی دارد.

با ضعف پای میز مذاکره نخواهیم رفت

روحانی در ادامه این نشست خبری گفت: به‌رغم اینکه شرایط از سال گذشته سخت‌تر است اما همه شاخص‌ها نشان می‌دهد که موضوع فشار حداکثری آمریکا را پشت‌سر گذاشتیم، بی‌تردید آمریکایی‌ها امروز به این نتیجه رسیده‌اند مسیری که انتخاب کردند با محاسبه غلط بوده و نسبت به مردم ایران تاثیرگذار نخواهد بود. روحانی ادامه داد: این تحریم‌ها بی‌ثمر خواهد بود. ثمری برای دشمنان ما نخواهد داشت و آنچه آنها فکر می‌کنند که با فشار حداکثری می‌توانند در حال ضعف ما را پای میز مذاکره ببرند، چنین چیزی امکان ندارد.

مشکل غیرقابل حل با عربستان نداریم

رئیس‌جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر امورخارجه ایران در مونیخ گفته‌ که پیام‌هایی از سوی عربستان ارسال شده که ایران به آنها پاسخ مثبت داده است اما بعد از آن وزیر امورخارجه عربستان این موضوع را تکذیب کرد، مضمون این پیام‌ها چه بوده است، گفت: همواره دولت‌هایی بودند که پیام‌هایی را برای ما می‌آوردند. در ابتدا نخست‌وزیر سابق پاکستان برای این موضوع به ایران آمد و بعد هم کشورهای دیگر به ایران آمدند. همین اواخر نیز دولت پاکستان در این زمینه فعال بود. دولت عراق نیز در این زمینه فعال بوده است. دولت‌های دیگری نیز در این زمینه فعال بودند، دولت‌های اروپایی نیز پیام‌هایی را برای ما آوردند. همواره پاسخ ما این بوده که ما یک مشکل پیچیده غیرقابل حل با عربستان نداریم و هر زمانی که عربستان آماده باشد، مسائلی که میان دو کشور است، قابل گفت‌وگوست. او تاکید کرد: البته اگر عربستان دست از تجاوز در یمن بردارد، شرایط برای گفت ‌وگو و مصالحه بسیار آماده‌تر خواهد بود و یکی از مسائل بسیار مهم، مساله یمن است.

رئیس‌جمهوری همچنین درباره کنترل نقدینگی گفت: به‌طور متوسط نقدینگی در ۵۰ سال، ۵ درصد است. بانک مرکزی اعلام کرده است نقدینگی ۲۸درصد است که بر مبنای بدی نیست. الان بانک مرکزی می‌گوید بر مبنای افزایش ذخایر بانک مرکزی نقدینگی بالا رفته است. بد هم نیست. این ۳درصد این شکلی به وجود آمده است.  نقدینگی را یا بدهی دولت ایجاد می‌کند یا با برداشت بانک‌ها ایجاد می‌شود. نقدینگی به‌طور طبیعی بالا می‌رود. در حدی تا ۲۵درصد هم طبیعی است. الان بله، نقدینگی ما کمی بالا رفته است؛ اما دلیلش بد نیست. اصل صحبت درست است که باید به کنترل نقدینگی توجه کرد.

 

08-01

این مطلب برایم مفید است
29 نفر این پست را پسندیده اند