به هرحال رئیس‌جمهوری در این همایش که در وزارت کشور برگزار شد خطاب به مردم با تاکید بر اینکه «نباید با صندوق قهر کرد» از نگارش نامه‌هایی درخصوص رقابت‌های انتخاباتی خبر داد و گفت: من هم نامه‌های لازم را نوشته‌ام اما همه باید تلاش کنیم رقابتی بودن انتخابات را درست کنیم. رئیس‌جمهور در ادامه دوم اسفندماه و زمان برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را یوم‌الله خواند و از همه برگزارکنندگان این انتخابات خواست تمام تلاش خود را برای برگزاری انتخاباتی رقابتی و پرشور متمرکز کنند و اجازه داده نشود صف‌های رای‌دهندگان خلوت شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، رئیس‌جمهور با بیان اینکه «مردم باید مطمئن شوند رای آنها کم و زیاد نمی‌شود و مشارکت، نظارت، سلامت و امنیت انتخابات و ایجاد نشاط در جامعه یک وظیفه همگانی است»، اظهار کرد: اگر می‌گویند مجلس بعدی صددرصد مال آنها است، بگذارند لااقل یک رقابت شکل بگیرد و مشارکت باشد، مجلس هم مال آنها و نوش جانشان.

بعضی از کلمه رفراندوم خوش‌شان نمی‌آید

وی افزود: شرایط امروز ما با همیشه متفاوت است. ما در آستانه سی و هفتمین انتخابات ملی هستیم. از آن انتخابات اولی که در فروردین سال ۵۸ شروع شد که با همه‌پرسی و رفراندوم شروع شد بعضی‌ها از کلمه «رفراندوم» خوششان نمی‌آمد اما پایه انتخابات ما از رفراندوم بود و از همه‌پرسی شروع شد. نظام ما روی رفراندوم است و پایه اصلی آن رفراندوم است و آن همه‌پرسی اول بود که تعیین کرد نظام ما جمهوری اسلامی است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، روحانی تاکید کرد: این را تاکید می‌کنم برای اینکه اخیرا بعضی‌ها نسبت به این کلمه همه‌پرسی حساسیت پیدا کرده‌اند و بعضی از حساسیت‌ها به اندازه کرونا خطرناک است و آدم باید مواظب باشد که این بیماری سرایت نکند و یک اصل مهم و اساسی را که در کشور ما و در قانون‌اساسی ما است، نظر دیگری نسبت به آن پیدا نکنیم.

بزرگ‌ترین خطر برای دموکراسی

رئیس‌جمهوری در این همایش بزرگ‌ترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی را تبدیل انتخابات به تشریفات دانست و گفت: خدا نکند چنان روزی برای کشور ما پیش بیاید. به گزارش «ایرنا» روحانی اضافه کرد: همان‌طور که اشاره شد ما از مشروطه با مساله آرای مردم و انتخابات آشنا شدیم. آن همه فداکاری‌ها در مشروطه برای این بود که آرای مردم حاکم شود و حاکمیت ملی یکی از اهداف مهم مشروطه و انقلاب اسلامی بود و اینکه کسی جز مردم بر سرنوشت خویش حاکم نشود. رئیس‌جمهوری اظهار کرد: البته خداوند خالق ما است و ما بر سرنوشت خودمان حاکم هستیم که آن هم امر خدا و دستور خداست. ما بر خود حاکمیت داریم و حاکمیت ملی را کسی نمی‌تواند نقض کند. البته انقلاب مشروطه از مسیر خود منحرف شد و استبدادگران مسلط شدند و بعد انتخابات تشریفات شد. روحانی افزود: زمان رژیم گذشته در حوزه‌های انتخابیه نام‌نویسی می‌کردند ولی همه می‌دانستند که وکیل کیست و می‌گفتند به هر که می‌خواهید رای بدهید اما فلانی از تهران تعیین شده است. مردم هم می‌دانستند هرکاری بخواهند بکنند و به هرکه رای بدهند همان آقایی که تهران گفته از صندوق در می‌آید. این خطر بزرگی بود که ملت ما را تهدید می‌کرد. رئیس‌جمهوری درادامه گفت: یک دلیل انقلاب ما این بود که مردم خودشان بر سرنوشت خود حاکم شوند؛ حاکمیت ملی یکی از اساس حرکت‌های مردم بود. در انقلاب اسلامی معلوم شد که این‌طور نیست که تهران تصمیم بگیرد بلکه مردم تصمیم‌گیر هستند. پای صندوق می‌آیند و به آن کسی که می‌خواهند رای می‌دهند. حالا اگر بخواهیم پای صندوق برویم و رای بدهیم به شما می‌گویند بروید وارد یک فروشگاه شوید و جنسی را انتخاب کنید. اگر یک جنس و یک مارک هم بیشتر نیست دیگر انتخاب لازم نیست. لازم نیست بزرگ خانواده برود فروشگاه. یک بچه هم می‌‌تواندپول بدهد بردارد، بیاورد. وی تصریح کرد: بسیار مهم است که مردم احساس کنند باید میان چند نمونه یکی را برگزینند. این انتخابات می‌شود. حالا اگر در تمام حوزه‌های انتخابیه سلیقه‌ها، افکار مختلف و آنجایی که چند مذهبی است، مذاهب مختلف و آنجایی که قومیت‌ها هستند قومیت‌های مختلف همه حضور داشته باشند تکلیف انتخابات روشن می‌شود؛ هر که انتخاب شد. رئیس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: فرض کنید کشور و جامعه‌ای داریم که سه سلیقه دارد؛ یک سلیقه اصولگراست، یک سلیقه اصلاح‌طلب و دیگری اعتدال‌گراست. مثال می‌زنم ممکن است سه گروه نباشد و چهار گروه باشد. اگر بر این فرض در انتخابات، جامعه ما سه قسمت شد و سه‌جور سلیقه داشت، یک سلیقه فراوان است و در یکی دیگر باید با ذره‌بین و تلسکوپ یک نفر را پیدا کرد و یک سلیقه هم اصلا وجود ندارد.

نگرانی از تبدیل کلمه جمهوری به جرم

رئیس‌جمهوری درادامه سخنانش با یادآوری حوادث دی‌ماه ۹۶ اظهار کرد: چگونه دی ماه ۹۶ برابر یک گروه، ملت ما پیروز شد و به صحنه آمد. عده‌ای شلوغ کردند ممکن است میان آنها عده‌ای معترض یا غیرمعترض باشند. ۹۶ جزو روزهای تلخ تاریخ ماست که هیچ‌وقت از یادم نمی‌رود و این ۹۶ بود که ترامپ را پررو کرد و به آمریکا برابر ایران قدرت داد. وی ادامه داد: این اتفاقات ۹۶ بود که دشمنان ما را تشویق کرد. عده‌ای با هدف دیگری آمدند و نمی‌فهمیدند چه می‌کنند. ما برابر این حوادث که پیش آمد، به کدام قدرت افتخار کردیم؟ این مردم ما بودند که آمدند. که مردم را دعوت کردیم در ۹۶ به خیابان بیابند جواب بدهند و ۹۸ دعوت کردیم بیایند جواب بدهند. روحانی ادامه داد: آن وقت هم ما گفتیم حزب فلان بیاید یا فلان حزب نیاید یا گفتیم امروز روز ملی است همه بیایید از کشور دفاع کنید؟ آیا آن وقت تقسیم می‌کردیم که بگوییم این خیابان باید این جناح بیاید؟ آیا بیست و دوم بهمن همه ملت را دعوت می‌کنیم یا یک جناح خاص را دعوت می‌کنیم؟

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: اگر خدای ناکرده یک روز حمله دشمن باشد جناح خاص را دعوت می‌کنیم یا همه را؟ در دفاع مقدس آیا یک جناح خاص بود یا همه در میدان بودند؟ یادمان نرود روز مشکل همه باید باهم باشیم؛ بگذارید روز انتخابات همه باهم باشیم. وی افزود: استانداران و فرمانداران مجری قانون و مجری انتخابات هستند. قانون‌اساسی ما احتیاط کرده و گفته که یک دستگاهی بیاید و از کنار، نظارت کند. یعنی یک عده‌ای گفته‌اند که شما این بالا بایستید و نگاه کنید و ببینید که خلافی صورت نگیرد.  روحانی گفت: یادمان نرود که یک دستگاهی در کشور مجری انتخابات است و بار انتخابات بر دوش اوست. مردم باید به این گروه اعتماد کنند و یک گروه هم آن بالا نظارت می‌کند که خلافی صورت نگیرد و اگر در جایی خلافی صورت گرفت، اعلام کند.  روحانی اضافه کرد: حالا برعکس شد، ناظر شد مجری و مجری شد لجستیک (تدارکات). مسلما کشور و نتیجه انتخابات برای همه ما مهم است. بیاییم پاسدار جمهوریت هم باشیم. کلمه «جمهوری» در قانون‌اساسی ما هست. نگران هستم روزی کلمه جمهوری به جرم تبدیل شود.  رئیس‌جمهوری اظهار کرد: در قانون‌اساسی ما کلمه جمهوری، رئیس‌جمهوری و جمهوریت وجود دارد. ما باید پاسدار اسلامیت و جمهوریت باشیم. همه ما باید از اسلام و جمهوریت و ایران و قانون‌اساسی‌ به خوبی دفاع کنیم.

تشریح شرایط اقتصادی

به گزارش «ایرنا» رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گفت: امروز یک روز ساده در کشور ما نیست. دو سال است که در شدیدترین و سخت‌ترین فشارهای اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی قرار گرفته‌ایم. همه می‌دانید چه آنهایی که دوست ما هستند، چه کشورهایی که خیلی رابطه خوبی با ما ندارند و چه کشورهایی که دشمن ما هستند که دشمنان محدود به چند کشور هستند، فکر می‌کردند ما چند ماه بیشتر نمی‌توانیم دوام بیاوریم.

رئیس‌جمهوری گفت: شما ببینید فشاری که امروز روی کشور ما است، از هر زمان دیگری بیشتر است. ما تحریم و مشکل داشته‌ایم؛ ولی مردم ما هیچ زمانی مثل امروز در فشار نبوده‌اند. کار ملت ما و کار شما که خادمان ملت هستید، کار وزیران، استانداران، فرمانداران و بخشداران و مدیران کل ما و کار کارگران، کارمندان و کشاورزان کار قابل ستایشی است و جای قدردانی دارد. روحانی در ادامه سخنانش دراین همایش گفت: اینکه می‌بینیم در این شرایط سخت جز یک ماه، از اردیبهشت‌ماه روند ما در مساله تورم، مسیر کاهشی بوده است، فقط در یک ماه که ما یک حرکتی داشتیم که بعد خواهید دید و برای ما هم روشن بود که فقط یک ماه است و آن فقط در آذرماه بود که حرکت تندی کرد و بعد برگشتیم و دی‌ماه دوباره به همان شرایط قبل برگشتیم. بارها در دولت هم گفته‌ام که این حرکت فقط در یک‌ماه و فقط آذرماه خواهد بود.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: الان مرکز آمار تورم دی‌ماه را ۸‌دهم و بانک‌مرکزی یک اعلام کرده‌ است. بنابراین ما دوباره به همان روند کاهشی بازگشته‌ایم. امسال رشد اقتصادی ما البته بدون نفت، ان‌شاءالله منفی نخواهد بود. همان‌طور که ۶ ماهه اول رشد اقتصادی ما مثبت بود. این خیلی مهم است یک ملتی که تحت این همه فشار قرار گرفته و می‌خواهد شرایط را به وضعیت قابل قبولی برگرداند، البته نمی‌خواهم بگویم که شرایط مطلوبی است. روحانی افزود: روز گذشته نیز در جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی بحث بسیار مهم و مفصلی صورت گرفت و کارشناسان ایراد کردند که وضع ما از اوایل دهه ۸۰ تا امروز چه فراز و نشیب‌هایی داشته است. اتفاقا در آمار و در همه روندها و ترندها در جلسه روز گذشته سران سه‌قوه و سایر اعضا نشان داده شد که در سال‌های اخیر، در دو سال وضع خیلی خوب شده است، یکی در سال ۹۳ و دیگری در سال ۹۵ که کاملا با سال‌های دیگر متفاوت است. و به یکباره امید و نظر مردم و حضور و نشاط مردم بالا رفته است. آمار روز گذشته صرفا اقتصادی بود و سیاسی نبود. اما کاملا می‌توان معنی این آمار را متوجه شد. وی گفت: رشد اقتصادی ایران در سال ۹۵ در دنیا اول شد و معلوم است که چرا تروریست جهانی مانند کاخ‌سفید، صهیونیست‌ها و برخی از ارتجاع عرب که با آنها همراه هستند، تخریب را شروع کرده تصمیم گرفتند به سمت برجام تیراندازی کرده و آن را ترور کنند.  رئیس‌جمهوری افزود: برای آنکه یک سال پس از اجرایی شدن برجام و در سال ۹۵ کشور به بالاترین رشد اقتصادی خود رسید. همه شرکت‌ها به ایران آمدند و با سرمایه‌گذاری‌ها تحرک بزرگی شروع شد. گزارش بسیاری از استانداران نشان می‌دهدکه در سال ۹۵ چه تعداد از طرح‌های باقی‌مانده به اجرا درآمد، بسیاری از معوقات مانده در گمرک‌های کشورهای مختلف به کشور بازگشت و سرمایه‌ها به کشور آمدند. روحانی با طرح این پرسش که چرا اسرائیل و ترامپ تصمیم به ترور برجام گرفتند و چرا عربستان به آنها کمک کرد، پاسخ داد: برای اینکه برجام باعث رشد و حرکت ایران و افزایش جایگاه کشور در کل منطقه شده است. وی ادامه داد: در دیدار با یکی از مقامات منطقه در سال ۹۲ و پس از سفر نیویورک، به او گفتم شنیدم در منطقه دوستان شما شب تا صبح از ناراحتی نخوابیدند، او پاسخ داد که شب تا صبح نخوابیدن آنها درست نیست، بلکه همه آنها مریض شدند و زندگی آنها به هم خورد. این یعنی یک تلفن می‌تواند عده‌ای را در منطقه مریض کند.

نظام ما نظام تک‌حزبی نیست

روحانی درادامه سخنانش مجددا به بحث انتخابات پرداخت. وی گفت: جای هیچ تردیدی نیست که انتخابات به‌ویژه انتخابات مجلس شورای اسلامی بسیار مهم است  ولی از آن مهم‌تر اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی است. همه باید در انتخابات حضور پیدا کنند. رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه نظام ما نظام تک‌حزبی نیست، گفت: ما نظام کمونیستی نیستیم. نظام شاه نیستیم. فقط حزب رستاخیز و کمونیست نداریم. ما تک‌حزبی نیستیم ما نظام چند حزبی هستیم. احزاب آزاد هستند به‌خصوص در دولت تدبیر و امید که دست و بالشان باز شده است و هرکس که خواسته آمده و مجوز گرفته و خانه احزاب فعال شده است. وی افزود: آنهایی که می‌خواهند اعتماد مردم را ترور کنند باید حواسمان جمع باشد. همه ما در یک شرایط بسیار حساسی قرار گرفته‌ایم. نباید بگذاریم آمریکا پیروز شود و ملت، انسجام و وحدت ما نمی‌گذارد.

با صندوق رای قهر نکنیم

رئیس‌جمهوری ادامه داد: از تمام ملت ایران، مرد و زن، جوان و پیر، از روستایی و شهری و از تمام اقوام و مذاهب خواهش می‌کنم؛ امروز روزی است که باید پای صندوق رای برویم حتی اگر که گلایه داریم، ناراحتیم و مشکلاتی باشد و بگویید جایی دقیق عمل و اجرا نشده است. با صندوق رای قهر نکنیم حتی اگر اینکه شما در تهران به‌جای ۳۰ نامزد ۲۰ تا ۱۵ داشته باشید یا در جایی که ۶ نامزد دارد ۴ نامزد داشته باشید. وی ادامه داد:  در انتخابات اگر هم دیدیم نقص و ایرادی هست خواهش می‌کنم روز انتخابات دوم اسفند یک روز تاریخی و یوم‌الله است کاری نکنیم که صف‌ها خلوت باشد بگذاریم همه پای صندوق بیایند.

بگذاریم همه گروه‌ها بیایند

روحانی گفت: آنهایی که مسوولان رده بالاتر را می‌شناسند، من خودم به‌عنوان رئیس‌جمهوری اقداماتی را انجام داده‌ام و نامه‌های لازم را نوشته‌ام و مصلحت ندیدم این نامه‌ها را منتشر کنم؛ همه ما باید تلاش کنیم تا انتخاباتی رقابتی ایجاد کنیم. نقص ما هم‌اکنون در اینجا روی رقابت است و یک ذره کمتر یا بیشتر از آن‌که باید این مشکل را برطرف کنیم.

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: امیدواریم این رقابت را درست کنیم و بگذاریم همه گروه‌ها بیایند، اینکه نمی‌شود نهادهای اصلی و قانونی چهار رکنی که باید بگویند این فرد صالح است یا خیر گزارش‌های درست دادند و یکی را فرستادند سرکوچه‌ای و معلوم نیست با چه کسی صحبت کرده و چه گفته است، بعد گزارشی نوشته است؛ مگر می‌شود با چنین روشی کشور را اداره کرد؟ اگر با رفتن به در منازل می‌خواهیم کار را درست کنیم، پس این دستگاه‌ها را تعطیل کنیم. وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و وزارت دادگستری برای چه داریم؟ افراد (برای تحقیق درباره نامزدها) در منزل مردم می‌روند و از چند همسایه سوال می‌پرسند.  وی با روایت خاطره‌ای از یکی از ادوار انتخابات، بیان کرد: آقایی به من گفت، بنده در این دوره صددرصد تایید می‌شوم، از او پرسیدم چگونه؟ گفت: «من همه همسایه‌ها را دیده‌ام. قبلا هم به یک بهانه‌ای به آنها کادو داده‌ام همه از من تعریف می‌کنند.» آیا انتخاباتی که باید قبلا برویم و به همسایه‌ها کادو بدهیم تا صلاحیت‌مان تایید شود، انتخابات است؟

معیار همه باید قانون باشد

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: نباید بگذاریم رقابت از آن حالت قانونی خارج شود. خواهش می‌کنم معیار همه ما قانون باشد؛ ما بالاتر از قانون که نداریم؛ وزارت کشور و شورای نگهبان و مجلس و دولت هرچه که داریم بالاتر از قانون نیست و قانون معیار ما باشد و بر مبنای قانون حرکت کنیم. روحانی خطاب به استانداران و فرمانداران و مسوولان اجرایی انتخابات اظهار کرد: شما مسوولیت سنگینی بر دوش دارید؛ اولا شما امانتدار مردم در دیروز، امروز و فردا هستید. استاندار، فرماندار، نیروهای اجرایی و مدیران کل همه امانتدار هستند و اختیارات ما از جانب مردم است و مردم به ما امانت داده‌اند و این را باید سالم به نفر بعدی تحویل دهیم؛ ما امانتدار هستیم و صاحب این امانت مردم هستند. همه مردم هم مخلوق و محبوب حق هستند و خداوند همه مخلوقات خود را دوست دارد. مگر اینکه خودشان بخواهند خودشان را از مسیر حق جدا کنند.  وی یادآور شد: همان‌طور که در دو سال گذشته همه ما و شما با تمام توان کاری کردیم که کشور روی پای خود بایستد، اقتصاد روی پای خود بایستد و مردم هر چند با مشکلات بتوانند زندگی کنند، امروز یک مسوولیت مضاعف به‌عنوان امانتدار به شما داده‌ایم، رای مردم و صندوق‌های آرا امانت هستند.

انتقاد از شکل صندوق آرا

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه صندوق آرا به شکلی کنونی را نمی‌پسندد، اضافه کرد: به وزیر کشور در هر دوره‌ای تاکید کردیم و وی نیز این موضوع را دنبال کردند اما نشد؛ آقا این انتخابات را الکترونیکی کنید افغانستان هم این کار را کرد، اینکه چیزی نیست؛ مردم رای را روی کاغذ می‌نویسند، توی صندوق می‌اندازند، فردی آن رای را می‌خواند و فرد دیگری آن را علامت می‌زند و البته معلوم نیست این فرد چه می‌خواند و آن یکی کجا را علامت می‌زند، هم‌اینکه علامت زدند در پایان نوبت تجمیع آرا می‌شود که چه بساطی پیش می‌آید که باید همه آنجا مراقب باشیم.

رئیس‌جمهوری گفت: در بسیاری از انتخابات در زمان تجمیع مشکل پیدا می‌کنیم، چرا باید این کار را کنیم، رای‌گیری را الکترونیکی کنیم بگذاریم مردم کمی راحت شوند و خیال‌شان آسوده شود، الان هم شما باید تلاش کنید با دقت، تلاش و اقدام و تمام امکانات در اختیارتان، خیال مردم را آسوده کنید؛ وزارت کشور با نظارت و بازرسانی که بالای صندوق تعیین می‌کند و با بازرس‌هایی که می‌فرستد، مردم دلشان قرص باشد که رای آنها کم و زیاد نمی‌شود و این خیلی مهم است.  روحانی با بیان اینکه «اعتماد، اطمینان و امنیت مردم بسیار مهم است»، گفت: تامین امنیت هم بسیار مهم است و شما مسوول شورای تامین هستید. الحمدلله در انتخابات‌ گذشته امنیت مطلوبی داشتیم و می‌خواهیم همان امنیت را در این دوره هم داشته باشیم، نگذارید اختلاف و دعوا شود و بحث‌های حقوقی پیش بیاید.  وی افزود: اگر مشکل و چالشی وجود دارد که می‌تواند مشکل قومی ایجاد کند از همین حالا برویم و به مسوولان بالاتر بگوییم؛ دو نفر یا ۵ نفر باید تایید شوند؛ نگذاریم اختلاف و دعوا درست شود. روحانی خطاب به برخی از مدعیان برنده شدن صددرصدی در انتخابات گفت: شما که در جلسات خصوصی در اتاق فکرتان می‌گویید «مجلس بعدی برای ما است»، پس چرا غصه می‌خورید؟ اگر مطمئن هستید بگذارید رقابت انتخاباتی شکل بگیرد و مشارکت هم بالا رود و مجلس برای شما باشد نوش جانتان؛ ما با این موضوع مشکلی نداریم؛ بگذارید رقابت سالم باشد و تلاش کنیم مشارکت در انتخابات نیز افزایش پیدا کند.

 

02-01

این مطلب برایم مفید است
24 نفر این پست را پسندیده اند