به گزارش «ایرنا» لعیا جنیدی همچنین با بیان اینکه ستاد کل نیروهای مسلح عضو کارگروه منتخب هیات‌دولت در بررسی سقوط هواپیمای اوکراینی است گفت: وزارت دفاع و ستاد کل نیروهای مسلح گزارش‌های خود را در این مورد به کمیته حقوقی این کارگروه ارائه داده‌اند. به گزارش «ایسنا» جنیدی در حاشیه جلسه هیات‌دولت در جمع خبرنگاران درباره نحوه کار کمیته بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی در دولت، اظهار کرد: هیات‌دولت کمیته‌ای را به مسوولیت وزیر راه‌وشهرسازی تعیین کرده است که سازمان هواپیمایی کشوری، وزارت‌خارجه، وزارت دفاع، وزارت دادگستری، معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری، سخنگوی دولت و ستاد کل نیروهای مسلح عضو این کمیته هستند. ما هم از معاونت‌های حقوقی این دستگاه‌ها از جمله نیروهای مسلح و وزارت دفاع دعوت کرده‌ایم که در جلسات حضور داشته باشند و آنها گزارش‌های خود را ارائه دادند. وی تاکید کرد: دولت باید در این زمینه فعال باشد و در درجه اول به مردم و در مرحله بعد به کشورهایی که اتباع آنها در این هواپیما حضور داشتند، پاسخگو باشد. جنیدی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت به اطلاعات بخش نظامی در این سانحه دسترسی دارد، تصریح کرد: همه بخش‌ها باید پاسخگو باشند؛ زیرا کشور در این زمینه نمی‌تواند چندگانه باشد. باید تمام بخش‌ها چه لشکری و کشوری پاسخگو باشند؛ اگر جایی در ارائه اطلاعات مشکلی باشد به رئیس‌جمهور اعلام می‌کنیم و ایشان هم به رهبری اعلام می‌کند؛ این یک مشکل کلی است و تجزیه‌پذیر نیست و باید این مشکل حل شود. تا حالا که بخش لشکری در جلسات گذشته حضور داشته و گزارش خود را ارائه داده است.

تاکید برخواندن جعبه سیاه هواپیما در ایران

همزمان روز گذشته وزیر راه‌وشهرسازی درباره آخرین وضعیت جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در پاسخ به این پرسش که چه کسی مسوول بررسی جعبه سیاه هواپیما است، تاکید کرد: جعبه سیاه جزء لاینفک اجزای بررسی سانحه است و سانحه هم در ایران رخ داده و مسوول بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری است و این کار در دست بررسی است و آماده‌سازی سخت‌افزار و نرم‌افزار آن درحال انجام است. به گزارش «ایسنا» محمد اسلامی در حاشیه جلسه دیروز هیات‌دولت در جمع خبرنگاران درباره سفر اخیر خود به اوکراین با بیان اینکه در این سفر من حامل پیام تسلیت رئیس‌جمهور کشورمان به دولت و ملت اوکراین بودم گفت: در این سفر تاکید شد که روند بررسی سانحه به‌صورت مشارکتی و طبق دیسیپلین مربوط به سوانح انجام شود و نتایج نهایی آن نیز اطلاع‌رسانی شود. این سفر سفر بسیار موثری بود، این سانحه هم در دست بررسی دقیق است و نتایج آن اعلام می‌شود. وی ادامه داد: یک هیات بررسی سانحه برای بازبینی مدارک هواپیما به اوکراین سفر کرده است، بعد از بازگشت این هیات تیم مشترکی با اوکراین و تمامی اعضایی که طبق قوانین باید در بررسی سانحه شرکت کنند تشکیل می‌شود. سازمان هواپیمایی ایران بعد از سانحه هم با شرکت بوئینگ و هم اوکراین تماس گرفته و آنها نیز برای همکاری اعلام آمادگی کرده و نمایندگان خود را فرستادند و کار درحال انجام است. اسلامی گفت: اگر این تیم بررسی سانحه در بازگشایی و پردازش اطلاعات به مشکل بخورند ممکن است خودش تصمیم بگیرد چگونه از سایر کسانی که امکانات دارند کمک بگیرد. وی تصریح کرد: سانحه هواپیمای اوکراینی، در دست بررسی دقیق است و نتایج آن به‌صورت شفاف اعلام خواهد شد.

اما به‌رغم سخنان وزیر راه مبنی بر بررسی جعبه سیاه درایران، روز سه‌شنبه جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در یک سخنرانی از ایران خواست تا داده‌های جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراین فورا تجزیه و تحلیل شود. وی تاکید کرد که اجماع وسیعی در جامعه بین‌المللی وجود داشته که فرانسه مکان مناسبی برای ارسال این جعبه‌هاست. او در بخش دیگری ازسخنانش به اظهارات اخیر سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت‌خارجه درباره ایرانیان دو تابعیتی که در واقعه ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی حضور داشتند واکنش نشان داد. موسوی روز دوشنبه دریک نشست خبری بابیان اینکه ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد گفته بود: ما این قربانیان را ایرانی می‌دانیم و به هر‌حال طبق قوانین و مقررات داخلی، حق و حقوق آنها را چه آنجا که به ما مربوط است و چه آنجا که ممکن است به صاحب هواپیما، جاهای مختلف و بیمه‌هایی که هست، پیگیری خواهیم کرد. نخست‌وزیر کانادا نیز روز سه‌شنبه دراین خصوص گفت: ما به این واقفیم که به رسمیت نشناختن دو‌تابعیتی بودن از جانب ایران، یک چالش است اما تمرکز ما بر حمایت از خانواده‌ها این بوده است که اطمینان حاصل کنیم به خواسته خانواده‌ها درباره خاک‌سپاری‌ها و مراحل بعدی احترام گذاشته شود. همزمان نخستین پیکر یک کانادایی که در سانحه هواپیمای اوکراینی جان‌باخته بود به کانادا بازگشت. به گزارش «ایلنا» فرانسوا فیلیپ شامپانی، وزیر امورخارجه کانادا ضمن اعلام این خبر گفت: سایر افراد نیز می‌توانند پیکرهای عزیزانشان را به کانادا بازگردانند.  وی ادامه داد: تعدادی از قربانیان بنا به خواست خانواده‌های خود در ایران به خاک سپرده شده‌اند. بازگرداندن اجساد به کانادا سخت است، زیرا [قوانین] ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد.

صدور مجوز برای شرکت جنرال الکتریک آمریکا

در همین حال سخنگوی شرکت جنرال الکتریک آمریکا روز گذشته اعلام کرد که وزارت‌ خزانه‌داری آمریکا به این شرکت مجوز داده است تا در تحقیقات مربوط به سقوط هواپیمای اوکراینی که به اشتباه توسط پدافند هوایی ایران مورد هدف قرار گرفت مشارکت کند. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، اوایل ماه جاری گفته بود که کاخ سفید برای حضور شرکت‌های آمریکایی یا هرکسی دیگر در تحقیقات مربوط به سقوط هواپیمای اوکراینی معافیت تحریمی صادر می‌کند. دلیل حضور شرکت جنرال الکتریک آمریکا در این تحقیقات این است که این شرکت آمریکایی به همراه شرکت سفران فرانسه مالک شرکت CFM،‌ سازنده موتورهای هواپیماهای ۷۳۷ است. هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین با ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی که ۱۴۷ نفر از آنان ایرانی بودند، صبح چهارشنبه ۱۸ دی‌ ماه، هنگام ترک تهران به مقصد کی‌یف پایتخت اوکراین درحوالی شهر جدید پرند در استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن جان باختند. صبح شنبه ۲۱ دی‌ ماه، ‌ستاد کل نیروهای مسلح ایران تایید کرد که بر اثر بروز خطای انسانی و غیرعمدی، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند