به گزارش شبکه راشاتودی، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در دیداری که روز گذشته در مسکو انجام شد، بر سر اینکه حفظ توافق هسته‌ای «اهمیت زیادی» دارد توافق و تاکید کردند که این توافق باید به هر طریقی ضرورتش حفظ شود. هر دو سران این کشورها برخلاف تنش‌های ایجاد شده توسط آمریکا در پی اقدام این کشور در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی، باور دارند که حفظ توافق هسته‌ای هنوز هم ممکن است و باید انجام شود. مرکل در جمع خبرنگاران در مسکو گفت که «باید برای حفظ برجام[توافق هسته‌ای] هر کاری انجام شود» و وعده  داد که از«تمام ابزارهای دیپلماتیک برای کمک به این توافق» استفاده کند.

او افزود: این[توافق] کامل نیست اما هنوز هم یک توافق بوده و در بر گیرنده مسوولیت‌هایی برای تمام طرف‌های حاضر در آن است. ما می‌خواهیم آن را حفظ کنیم. پوتین نیز توافق را دارای «اهمیتی بسیار زیاد» توصیف کرد و گفت که مسکو و برلین درباره ضرورت بازگشت تمامی طرف‌ها به توافق، اتفاق‌نظر دارند.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین گفت: پس از آنکه آمریکا از پایبندی به توافق سر باز زد، ایران هم تعلیق تعهدات خودش[در توافق] را اعلام کرد. مایلم تاکید کنم که این تعهدات، به‌صورت داوطلبانه از جانب ایران پذیرفته شده بودند. ایران آماده بازگشت به پایبندی کامل به توافق است. او در ادامه ابراز امیدواری کرد که سازوکار مالی ویژه که از آن به‌عنوان اینستکس یاد می‌شود و برای تسهیل تجارت با ایران و دورزدن تحریم‌های آمریکا ایجاد شده بود، به‌زودی «آماده و اجرایی» شده و کشورهای اروپایی «وعده‌شان برای ایجاد سازوکار مستقل از تاثیر دلار را» عملی کنند. دیدار روز گذشته مرکل و پوتین در پی آغاز گام پنجم کاهش تعهدات برجامی ایران انجام شد.

دولت جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته طی بیانیه‌ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد که طبق آن، جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند