وی با بیان اینکه در هفته گذشته تا به امروز شاهد تحولات بسیار مهمی در ایران، منطقه و جهان بودیم، گفت: آمریکا با اقدام جنایتکارانه در بغداد یک فرمانده بزرگ و عظیم‌الشأن ایران را که میهمان دولت و مردم عراق بود برخلاف همه مقررات بین‌المللی در یک جنایت و تروریسم بین‌المللی به شهادت رساند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه بی‌تردید آمریکا از این اقدام خود اهدافی را دنبال می‌کرده است، افزود: آنها به‌دنبال ایجاد تفرقه در داخل ایران، ایجاد ترس و تفرقه در سطح منطقه، فاصله انداختن میان دولت و ملت عراق با مردم ایران و تاثیرگذاری بر تحولات منطقه و اقداماتی که برای آزادسازی کامل منطقه از شر مداخله گران و تروریست‌ها انجام می‌شود، بودند که خوشبختانه در تمامی این اهداف شکست خوردند.

روحانی ادامه داد: البته ممکن است این اقدام به‌خاطر مسائل و پیچیدگی‌های شدید داخلی در آمریکا و گرفتاری‌های کاخ سفید باشد که می‌خواست این مشکلات از پیش روی او برداشته شود که آن هم با آگاهی مردم آمریکا و افکار عمومی جهان نتیجه‌ای معکوس خواهد گرفت. روحانی با اشاره به برگزاری مراسم پرشکوه برای این سردار شجاع کشور اظهار کرد: در تاریخ به یاد ندارم که این‌چنین طولانی‌ترین تشییع جنازه را شاهد باشیم؛ به‌گونه‌ای‌که از بغداد، کربلا، نجف تا خوزستان، مشهد، تهران، قم و کرمان و همچنین در خرمشهر، آبادان و بصره شاهد حضور گسترده مردم بودیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مردم در اقصی نقاط جهان از جمله در یمن، سوریه و کشمیر نیز به یاد این شهیدان در خیابان‌ها حضور یافتند، گفت: اگر تمام این صف‌ها را در کنار هم قرار بدهیم، می‌بینیم که طولانی‌ترین تشییع جنازه تاریخ برای این سردار بزرگ و یاران او انجام شد. رئیس‌جمهور افزود: سردار سلیمانی تنها یک فرمانده نظامی نبود، بلکه او یک سیاستمدار، استراتژیست و یک فرد توانمند در مذاکرات سیاسی با احزاب، گروه‌ها و حتی مقامات بلندپایه منطقه و خارج از منطقه بود. روحانی ادامه داد: شهید سپهبد سلیمانی فردی بسیار باهوش و خوش‌فکر بود و برنامه‌ریزی‌ها و پیش‌بینی‌های او معمولا دقیق بود. روحانی دربخش دیگری از سخنانش افزود: شهادت سپهبد سلیمانی یک فرصت تاریخی برای ما ایجاد کرد و تمام فکرها، گروه‌ها و سلیقه‌های گوناگون نسبت به احترام به این سردار بزرگ اسلام یکپارچه، یکصدا و همنوا بودند و نمازی که رهبر معظم انقلاب در کنار تابوت این عزیز و یارانش خواند نیز تاریخی و ماندگار شد و بغض رهبری و یک ملت را نسبت به بدترین جنایتی که آمریکایی‌ها در این منطقه مرتکب شدند، به نمایش گذاشت.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آمریکایی‌ها با اقدام جنایتکارانه خود اشتباه بزرگ تاریخی را مرتکب شدند، گفت: صدها فرمانده آمریکایی در جایگاه‌های مختلف منطقه به‌گونه‌ای بودند که اگر سردار سلیمانی اراده می‌کرد آنها را از پای درمی‌آورد؛ اما سردار سلیمانی از معتدل‌ترین فرماندهان نظامی منطقه و جهان بود؛ ضمن اینکه شجاع‌ترین نیز بود.

روحانی با بیان اینکه سردار سلیمانی بسیار حساب‌شده عمل می‌کرد و هیچ‌گاه در مسیر افراط و تفریط قرار نمی‌گرفت، اظهار کرد: من در طول سال‌های آشنایی نزدیک به او شاهد بودم که سلیمانی همواره یک فرمانده باهوش، شجاع و پا در رکاب بود و از روزی که در میدان جنگ برای مبارزه بر مرکب جهاد سوار شد، ندیدم که لحظه‌ای از این مرکب پیاده شده باشد. روحانی با تاکید بر اینکه بسیار مهم است که اهداف سردار سلیمانی را نه‌تنها امروز بلکه برای همیشه به یاد داشته باشیم خاطرنشان کرد: هدف سردار سلیمانی امنیت ایران، ثبات منطقه، آزادی قدس، تامین امنیت منطقه توسط کشورهای منطقه و آرمان او آزادی ملت‌های منطقه بود. روحانی تصریح کرد: آمریکایی‌ها فکر کردند که با موشک بدن سردار سلیمانی را سوزاندند؛ درحالی‌که آنها با این اقدام دل صدها میلیون انسان آزاده جهان را سوزاندند و طبیعی است که آمریکا نمی‌تواند از پیامدهای این فاجعه بزرگ فاصله بگیرد و حتما در برابر این جنایت و خباثت پاسخ خواهد گرفت. رئیس‌جمهور با بیان اینکه تا امروز که بدن این شهید بزرگوار به خاک سپرده شد آمریکا پاسخ‌های بسیار قاطعی را دریافت کرده است، گفت: اولین پاسخ آمریکا حضور پرشور مردم عراق در بغداد، کربلا، نجف و بصره و دیگر شهرهای این کشور بود؛ آمریکا می‌خواست با کشتن سردار سلیمانی میان ملت ایران و عراق فاصله ایجاد کند؛ اما نفهمید که سردار بزرگ اسلام را با سرداری دیگر که متعلق به ملت عراق بود با هم کشت و خون و حتی اعضای بدن این دو عزیز با هم ممزوج شد. روحانی افزود: این نشان داد که ملت ایران و عراق در یک مسیر هستند و فرماندهان جهادی این دو ملت یک مسیر را طی می‌کنند. رئیس‌جمهور اقدام پارلمان عراق در تصویب خروج نیروهای آمریکایی از این کشور را پاسخ دیگری به این اقدام جنایتکارانه آمریکا برشمرد و گفت: پارلمان عراق با رای شجاعانه خود مسیر را برای اخراج دائمی آمریکا از عراق و ان‌شاءالله در آینده از منطقه فراهم کرد.

روحانی با تجلیل از پیام تسلیت مرجعیت عراق به رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: مرجعیت، مورد احترام کل جامعه عراق است و این اقدام مرجعیت معظم عراق باعث اتحاد و یکپارچگی آحاد مردم اعم از شیعه، سنی و کرد در این کشور شد و این تودهنی بزرگی به آمریکایی‌ها بود. رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود اقدام مجلس شورای اسلامی در تصویب طرح سه فوریتی را گامی مهم علیه اقدامات جنایتکارانه آمریکا دانست و گفت: دولت با برداشتن گام پنجم در کاهش تعهدات هسته‌ای قدمی مهم در راستای فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای‌ برداشت. روحانی ادامه داد: در گام پنجم به‌دنیا اعلام کردیم که سازمان انرژی اتمی ایران امروز در تحقیق و توسعه، ساخت انواع سانتریفیوژها و نصب آنها و مقدار سطح و درصد غنی‌سازی هیچ محدودیتی ندارد و این کار برای اولین بار است که اتفاق می‌افتد.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: سازمان انرژی اتمی در یکی دو سال اخیر به خوبی خود را آماده کرده بود و امروز با این فرمان شاهد شکوفایی بزرگ در صنعت هسته‌ای خواهیم بود. رئیس‌جمهور افزود: از خاطر نخواهم برد که سردار سلیمانی روزهایی به عراق رفت و برای مردم این کشور مجاهدت و فداکاری کرد که کمتر کسی جرات می‌کرد در بیابان‌های عراق قدم بردارد و اگر او نبود اربیل سقوط کرده بود و شاید حرم‌های مطهر ائمه هدی در سامرا، کاظمین، کربلا و نجف مورد تهدید جدی قرار می‌گرفت؛ اگر سلیمانی نبود شاید امروز حرم مطهر حضرت رقیه و زینب کبری وجود نداشت. روحانی اظهار کرد: سلیمانی یک قهرمان ضدتروریسم و افراطی‌گری در منطقه بود و مردم ایران، منطقه و جهان به خوبی او را شناخته و نسبت به او قدردانی کردند. روحانی افزود: اگر امروز کسی اثر خون شهید سلیمانی را پاس نداشته و حرمت خونش را نگاه ندارد به او خیانت کرده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند