به گزارش خبرگزاری فارس به نوشته وبگاه وزارت‌خارجه چین، «گنگ شوانگ» از سخنگویان وزارت‌خارجه چین در نشست هفتگی روز سه‌شنبه در پاسخ به سوال یکی از حاضران درخصوص ارائه جزئیات بیشتر در زمینه سفر «محمد جواد ظریف» وزیرخارجه ایران به چین و گفت‌وگو با «وانگ یی» وزیرخارجه این کشور در پکن، گفت: «در ۳۱ دسامبر (سه‌شنبه دهم دی) وانگ‌یی با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود در پکن ملاقات کرد. وانگ‌یی در این دیدار گفت که امروز آخرین روز از سال ۲۰۱۹ است و به چهارمین حضور شما در چین در سال‌جاری خوشامد می‌گوییم. می‌خواهم با کمک روابط چین و ایران، اجماع حاصل شده از طرف سران دو کشور را اجرا کنم، اعتماد متقابل سیاسی را تحکیم کرده، همکاری عملی را تعمیق بخشیده و به سوی مشارکت راهبردی جامع بین چین و ایران و آغاز یک سال‌جدید سرشار از امید حرکت کنم.»

به گفته این دیپلمات چینی، وانگ‌ یی در ملاقات با وزیرخارجه ایران خاطرنشان کرد تحولات مهمی پیرامون مساله هسته‌ای ایران در حال ایجاد شدن است و برجام با چالش‌های جدی روبه‌رو است و «ایالات‌متحده به‌طور یک‌جانبه از برجام خارج شده، از تعهدات بین‌المللی خود عدول و فشار حداکثری بر ایران وارد کرده است. این دلیل اصلی تنش کنونی درباره موضوع هسته‌ای ایران است.»

این دیپلمات چینی در ادامه گفت که وزیرخارجه کشورش در دیدار با وزیرخارجه ایران تاکید کرد «برجام که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد قبول قرار گرفت، حاصل مهم دیپلماسی چندجانبه است. حمایت از اقتدار و کارآیی برجام به معنای حمایت از چندجانبه‌گرایی، حقوق بین‌المللی و هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین‌المللی است. چین از همه تلاش‌های سازنده برای کاهش تنش‌ها و حمایت از برجام حمایت می‌کند. امیدواریم که همه طرف‌های برجام در جهت صحیح گام بردارند و برابر فشارهای خارجی بایستند، اختلافات موجود را از طریق گفت‌وگو و مشورت برطرف سازند و قاطعانه از توافق هسته‌ای ایران حمایت و اجرا کنند. چین با قاطعیت از عدل و داد بین‌المللی حمایت کرده، با یک‌جانبه‌گرایی و رفتار قلدرمآبانه مخالفت خواهد کرد و برای حل سیاسی و دیپلماتیک موضوع هسته‌ای ایران تلاش می‌کند.»

سخنگوی وزارت‌خارجه چین همچنین افزود: «ظریف نیز از نقش مهم چین در حمایت از برجام قدردانی کرد و به طرف چینی در مورد گفت‌وگو با روسیه و اروپا بابت برجام توضیحاتی داد. ظریف گفت که ایران مایل به حفظ ارتباط نزدیک با چین، پایبند به چندجانبه‌گرایی و در عین حال مخالف یک‌جانبه‌گرایی است و با جدیت از برجام و از حقوق و منافع قانونی خود در آن حمایت می‌کند. ایران به روابط با چین اهمیت زیادی می‌دهد و متعهد به تعمیق همکاری با پکن و ورود به عرصه‌های جدید در مشارکت راهبردی است.» وزیرخارجه روز سه‌شنبه و پس از دیدار با وزیرخارجه چین گفت که یکی از دلایل سفرش به پکن در جریان قرار دادن طرف چینی از مذاکرات اخیرش در فرانسه و درباره توافق هسته‌ای است.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند