«الی کلیفتون»، خبرنگار اندیشکده «Responsible Statecraft» بعد از مرور پیام‌های منتشرشده توسط ۶هزار حساب کاربری که اخیرا توییتر آنها را حذف کرد متوجه شده محور این پیام‌ها درخواست از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای تغییر حکومت ایران بوده است. حساب‌های کاربری حذف‌شده علاوه بر این به‌دنبال موجه‌سازی جنایت‌های حقوق بشری عربستان سعودی در یمن و مسوولیت‌زدایی از این کشور در ماجرای ترور «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی بوده است. شرکت توییتر جمعه گذشته اعلام کرد هزاران حساب کاربری وابسته به حکومت عربستان سعودی را به دلیل نقض قوانین این شرکت حذف کرده است.

الی کلیفتون نوشته این حساب‌های کاربری بیش از ۲۹ میلیون پیام در توییتر منتشر کرده‌اند. این حساب‌های کاربری توسط «سماءات»که شرکتی مستقر در عربستان سعودی است اداره می‌شوند. در گزارش توییتر درباره حذف این حساب‌ها آمده است: «شاخص‌های فنی ما نشان می‌دهد سماءات اقدام به ایجاد، خریداری و مدیریت این حساب‌ها از طرف مشتری‌های خودش کرده است. ما به همین دلیل دسترسی سماءات به خدماتمان و همچنین حساب‌های کاربری مدیران ارشد سماءات را تعلیق کرده‌ایم.» شرکت سماءات متعلق به «بدر العساکر»، رئیس دفتر ویژه محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی و «احمد الجبرین» است که هر دو متهم به جاسوسی از توییتر هستند. فهرست مشتری‌های سماءات، شماری از وزیران حکومت عربستان سعودی و برخی از اندیشکده‌های مطرح این کشور را شامل می‌شود.

بعد از بیانیه شرکت توییتر، وب‌سایت سماءات از دسترس خارج شد. سماءات در یک پیام تبلیغاتی که از قبل روی وب‌سایت این شرکت درج شده بود نام وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت عربستان سعودی، برنامه توسعه اقتصادی ۲۰۳۰ «محمد بن‌سلمان»، ولیعهد سعودی، وزارت بهداشت سعودی، شرکت آرامکو، وزارت دارایی و برخی از دیگر نهادها و اشخاص سرشناس سعودی را به‌عنوان مشتری‌های خودش قید کرده بود. با آنکه اکثر پیام‌های منتشرشده توسط این شبکه به زبان عربی بوده، بخشی از پیام‌ها هم برای هدف قرار دادن مخاطبان غربی تنظیم شده‌اند. بررسی Responsible Statecraft نشان می‌دهد که از میان ۲۹ میلیون توییت منتشر شده، ۴۲۲۶۷۶ پیام به زبان انگلیسی بوده‌اند. پیش از این گزارش‌های متعددی از فعالیت حساب‌های توییتری وابسته به حکومت عربستان سعودی منتشر شده است. مهرماه سال‌جاری، همزمان با آغاز اعتراض‌ها در عراق فعالان فضای مجازی گزارش دادند ۷۹ درصد از پیام‌های منتشرشده در توییتر درباره تظاهرات‌ در عراق مربوط به‌کاربران عربستان سعودی بوده است.

یک کاربر فضای مجازی به نام «jamal cheaib» تصاویری را در توییتر منتشر کرده که نشان می‌دهد ۷۹ درصد از پیام‌های منتشرشده با هشتگ «#العراق- ینتفض» (عراق به پا می‌خیزد) مربوط به‌کاربرانی از عربستان سعودی هستند. پیش از این رسانه‌های بین‌المللی از جمله نیویورک‌تایمز گزارش‌هایی درباره توسل رژیم عربستان سعودی به «روبات‌ها» و همچنین «ترول‌‌های» مجازی برای انتشار پیام‌هایی در حمایت از این رژیم منتشر کرده‌اند. روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی به تاریخ ۲۰ اکتبر سال ۲۰۱۸ از تشکیل نهادهایی موسوم به «مزرعه‌های ترول» در ریاض به دستور «محمد بن‌سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی برای ساکت کردن مخالفان آل‌سعود در فضای مجازی و انتشار پیام‌هایی در حمایت از آنها خبر داده بود. گفته می‌شود صدها نفر در این نهادها مشغول به‌کار هستند.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند