پارسایی در گفت‌وگو با «ایسنا» این دلیل هیات اجرایی را «اتهامی واهی» خواند و افزود: من خواستار ارائه سند و مدرکی در این باره شدم. پارسایی با ابراز این ادعا که «انتخاب هیات‌های اجرایی از سوی دولت به گونه‌ای است که آن‌ها در بررسی صلاحیت‌ها سلیقه‌ای عمل می‌کنند»، سلیقه‌ای خواندن رفتار هیات‌های اجرایی درباره بررسی صلاحیت‌ها را آسیب‌زننده به اصل انتخابات دانست. از سوی دیگر، مصطفی کواکبیان رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نیز در بخشی از گفت‌وگو با پایگاه خبری «مردم‌سالاری آنلاین» اعلام کرد که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات (شامل ۳۰ حزب اصلاح‌طلب) در نشست فوق‌العاده‌ای، ردصلاحیت‌های صورت گرفته در فرمانداری‌ها و هیات‌های اجرایی را مورد بررسی قرار داد و با انتقاد از وزارت کشور، خواستار تصحیح این روند ناصواب و غیرمنطقی شد.

علی مطهری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز روز پنج‌شنبه در ششمین کنگره حزب همبستگی ایران اسلامی به موضوع تایید صلاحیت‌ها اشاره کرد و گفت: باید صلاحیت‌ها تایید شود چون کسانی که فساد اقتصادی و اخلاقی بزرگ دارند نباید در چنین جایگاهی حاضر شوند؛ البته در بررسی‌ صلاحیت‌ها بیشتر به این توجه می‌شود که آن فرد در کجا و کی چه گفته و اگر در جایی انتقادی به نظام داشته او را رد صلاحیت کنند یا اینکه اگر درباره‌ حکومت و ولی فقیه چیزی گفته باشد آن جمله را پیدا می‌کنند تا آن فرد را رد صلاحیت کنند؛ این یعنی کمتر به فسادهای اخلاقی و مالی توجه می‌شود.  این نماینده مردم تهران در مجلس افزود: نتیجه آن است که افراد آزاده نمی‌توانند وارد شده و احیانا افراد متملق و چاپلوس راحت‌تر می‌توانند وارد شوند، بنابراین باز هم تاکید می‌کنم باید صلاحیت‌ها بررسی شود منتهی به نحو درست آن.

مطهری با تاکید بر اینکه تمرکز قدرت در دولت یا هر جای دیگری استبداد ایجاد می‌کند، گفت: متاسفانه نماینده در تصمیم‌گیری مستقل، آزاد و راحت نیست البته که باز هم معتقدم در این شرایط نباید با انتخابات و صندوق رای قهر کرد باید شرکت کرد و ناامید نبود.

همچنین به گزارش خبرگزاری تسنیم، نماینده تهران در مجلس، امروز در ششمین کنگره سراسری حزب همبستگی ایران گفته بود که  در قانون اساسی ما مجلس جایگاه و قدرت خوبی دارد به طوری که مجلس می‌تواند وزرا و رئیس‌جمهور را عزل کند اما در عمل باید ببینیم که آیا مجلس این قدرت را دارد یا نهادهای انتصابی چنان بر مجلس سایه می‌اندازند که عملا می‌توانند مجلس را منحل کنند و در بسیاری از جاها اراده خودشان را حاکم می‌کنند. مطهری در مثالی توضیح داد: به طور مثال نماینده می‌خواهد وزیر را استیضاح کند، در این شرایط از جاهای مختلف به نماینده فشار می‌آورند؛ حتی در یکی از استیضاح‌های اخیر امام جمعه یکی از شهرها به مساله ورود کرده و به نماینده گفته است که این کار را نکند. حتی می‌گویند از شورای نگهبان با نماینده تماس می‌گیرند که نماینده امضای خود را پس بگیرد و می‌گویند اگر این کار را نکنید، رد صلاحیتت می‌کنیم! وی ادامه داد: در این وضعیت عملا نماینده در تصمیم‌گیری‌هایش مستقل، آزاد و راحت نیست. قبول دارم که باید مقاومت کند و تحت تاثیر فشارها نباشد، اما بالاخره آنها هم معذوریت دارند و بعد در شهرشان اذیت شده و امکاناتی که باید برای شهرشان بگیرند هم در نظر دارند، بعد هم جلوی مردم‌شان پاسخگو نیستند، بنابراین ضمن آنکه جایگاه خوبی برای مجلس در قانون اساسی وجود دارد، اما در عمل نماینده نمی‌تواند در آنجایی که باید وارد شده برود و کاری انجام دهد.

واکنش سخنگوی شورای نگهبان

البته عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در توییتی ضمن رد این اظهارات اعلام کرد: ادعای تهدید به رد صلاحیت نمایندگان، دروغی است آشکار که از سوی یک نماینده مطرح شده است. شورای نگهبان موضوع را از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد کرد.

با این همه مطهری در بخش دیگری از اظهارات خود، در تبیین رفتار در مقابل برگزاری انتخابات گفت: این مساله‌ مهمی است که چطور باید با مردم رفتار کنیم. آیا باید دائما برای آنها تعیین تکلیف کرده تا مبادا اشتباه کنند؟ پاسخ آن است که باید مردم را آزاد گذاشته تا خودشان رای دهند حتی اگر به اشتباه باشد در این صورت کم‌کم رشد اجتماعی پیدا می‌کنند. او با تاکید بر اینکه مشارکت بالای مردم در انتخابات مساله‌ بسیار مهمی است، افزود: البته این موضوع برای مردم سخت است که در شرایط فعلی همچنان مشارکت بالا داشته باشند؛ حوادثی رخ داده و نارضایتی‌هایی به وجود آمده که برای مردم مشارکت بالا را در انتخابات سخت می‌کند. اما می‌شود با مجلس شورای اسلامی خیلی کارهای خوبی را پیش برد، لذا باید در انتخابات شرکت کرد. به گفته عضو فراکسیون امید، نباید با انتخابات و صندوق رای قهر کرد بلکه باید فعال‌تر شرکت کرد تا باز هم با مجلس شورای اسلامی و نمایندگان شرایط را تغییر داد و بتوانیم به اصلاحات خوبی دست پیدا کنیم.

علی مطهری همچنین دیروز در گفت و گو با «ایسنا» از تایید صلاحیت خود در هیات‌های اجرایی خبر داد.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند