این گزارش درحالی منتشر می‌شود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اخیرا به کنگره این کشور اطلاع داد که سه هزار نیروی این کشور در عربستان سعودی باقی خواهند ماند. به‌نوشته ان‌بی‌سی، این گزارش با طرح این ادعا که توانایی ایران برای بستن مسیرهای انتقال نفت از خلیج‌فارس بیش از اندازه تخمین زده شده، می‌گوید که افزایش شدید قیمت نفت در صورتی اتفاق می‌افتد که آمریکا و ایران وارد یک درگیری تمام‌عیار شوند.

این گزارش اما ادعا کرده که با توجه به توانایی به ظهور رسیده از ایران در هدف قرار دادن دقیق زیرساخت‌های نفتی عربستان سعودی ممکن است نیروهای نظامی آمریکا مجبور شوند نیروهای عظیم را با توانایی دفاع هوایی و موشکی در منطقه حفظ کنند. چنین حضور نظامی در طول چند سال هزینه بسیاری دربرخواهد داشت و طرح‌های پنتاگون برای تغییر تمرکز از خاورمیانه بر روی تقابل با چین را منحرف می‌کنند. آن‌چه را که گزارش اندیشکده فوق درخصوص توان ایران برای حمله دقیق به تاسیسات نفتی سعودی می‌گوید احتمالا به حمله ارتش یمن به آرامکو بازمی‌گردد که مقامات غربی و سعودی تلاش می‌کنند آن را به ایران نسبت دهند. ایران نقش داشتن در چنین حمله‌ای را تکذیب کرده و تاکید دارد که حمله مزبور، اقدامی تلافی‌جویانه در برابر سال‌ها تجاوز نظامی سعودی‌ها به یمن بوده که توسط ارتش این کشور صورت گرفته است.

«ایلان گلدنبرگ»، از مقامات دولت سابق آمریکا و یکی از سه ‌نویسنده گزارش بر این باور است که حضور نظامی گسترده در منطقه غرب آسیا سیاست چرخش به آسیا و اقیانوسیه را از بین خواهد برد. بزرگ‌ترین هزینه حضور نظامی آمریکا در منطقه خلیج‌فارس از منظر او این است که امکان چرخش به آسیا و دفاع از خاک آمریکا را با مشکل مواجه می‌کند. این گزارش سه سناریو را درخصوص تنش‌ها در منطقه مورد ادعا قرار داده است. به باور نویسندگان، محتمل‌ترین سناریو آن است که یک درگیری طولانی‌مدت اما کم‌شدت ادامه یابد و در آن ایران کشتی‌های نفتی و تاسیسات نفتی را هدف قرار دهد؛ اما دو طرف وارد جنگ تمام‌عیار نشوند.

سناریوی دوم حملات موشکی شدیدتر ایران به تاسیسات نفتی و تاسیسات مربوط به انرژی در عربستان سعودی و امارات متحده عربی بوده و سومین سناریو درگیری تمام‌عیار بین آمریکا و ایران با بسته شدن تنگه هرمز از سوی ایران است. براساس گزارش فوق، تهران انگیزه چندانی برای ورود به سناریوی سوم ندارد. نویسندگان اما نتیجه‌گیری کرده‌اند که حتی اگر  سناریوهای کمتر تنش‌زا رخ دهند، آمریکا مجبور به استقرار درازمدت تجهیزات هوایی و دریایی بسیاری در خاورمیانه خواهد بود که میلیاردها دلار برای این کشور هزینه در پی خواهد داشت.

گزارش مزبور در ادامه همان ادعا که درخصوص حمله به آرامکو از سوی مقامات غربی دنبال می‌شود، آورده است: «این واقعیت که ایران اراده انجام چنین حمله‌ای را داشت، برای بیشتر تحلیلگران، دولت آمریکا و شرکای در خلیج‌فارس تعجب‌آور بود. میزان دقتی که این حملات نشان دادند حکایت از توانمندی فنی‌ای داشت که دولت آمریکا و تحلیلگران بیرونی باور نداشتند ایران داشته باشد.»

مقامات و رسانه‌های آمریکایی درحالی ایران را به ایجاد تنش در منطقه متهم می‌کنند که دولت آمریکا از زمان خروج این کشور از برجام و بازاعمال تحریم‌ها علیه تهران و حتی پیش از آن از هیچ تلاشی برای اعمال فشار بر ایران و افزایش تنش‌ها خودداری نکرده است و علنا از سیاست فشار حداکثری علیه تهران سخن می‌گوید.

این مطلب برایم مفید است
52 نفر این پست را پسندیده اند