این نظرسنجی به‌صورت تلفنی و با مشارکت حدود هزار نفر در آوریل، می، اواخر آگوست و اوایل اکتبر صورت گرفته و درصد خطای آن ۱/ ۳ یا منفی ۱/ ۳ درصد است. نظرسنجی این مرکز نشان می‌دهد در آگوست ۲۰۱۵ حدود ۸۵ درصد از ایرانی‌ها از برجام حمایت می‌کردند و این رقم بیشترین میزان حمایت از توافق هسته‌ای بود. اما در حال حاضر تنها ۴۲ درصد ایرانی‌ها از برجام حمایت می‌کنند و در این میان فقط ۱۲ درصد می‌گویند قویا حامی آن هستند. تقریبا ۵۹ درصد می‌گویند حال که آمریکا از برجام خارج شده و اروپا هم ظاهرا توانایی مقابله با تحریم‌های ثانویه آمریکا را نداشته و نمی‌تواند منافع وعده داده شده در برجام را عاید ایران کند، تهران باید از برجام خارج شود.

نظر درباره مذاکرات جدید با آمریکا

در عین حال سه‌چهارم افراد نظرسنجی شده می‌گویند اگر واشنگتن به تعهدات خود براساس برجام بازگردد، از مذاکرات جدید با آمریکا در چارچوبی چندجانبه حمایت می‌کنند. ۵۱ درصد هم حامی مذاکرات دوجانبه مستقیم با آمریکا هستند. به‌نظر می‌رسد این مساله انعکاس موضع رئیس‌جمهور روحانی است که می‌گوید تا زمانی که آمریکا تحریم‌های جدیدش را لغو نکند، از مذاکره با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا خودداری خواهد کرد. سه‌چهارم ایرانی‌ها خواستار ادامه پایبندی کشورشان به توافق منع تولید و تکثیر تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) هستند، که به ایران اجازه می‌دهد فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای داشته باشد. ایران مساله خروج از ان‌پی‌تی را بهار گذشته مطرح، اما تصریح کرد مخالف تسلیحات اتمی است. اصرار ایرانی‌ها بر حق این کشور در استفاده از انرژی هسته‌ای، آشکار است. تقریبا سه‌چهارم افرادی که در اکتبر ۲۰۱۹ از آنها نظرسنجی شد، گفتند ایران باید هرگونه توافقی را که مستلزم کنار گذاشتن غنی‌سازی اورانیوم در خاک ایران باشد، رد کند. ایرانی‌ها ظاهرا با توافقی جدید که محدودیت‌های ایران را بر برنامه‌های هسته‌ای‌اش افزایش دهد، مخالفند. این محدودیت‌ها قرار است در سال ۲۰۲۴ پایان یابد. ۵۸ درصد گفتند ایران نباید به ازای کاهش تحریم‌ها به چنین توافقی تن دهد.

نظر ایرانی‌ها در مورد اقتصاد

ایرانی‌ها نسبت به اوضاع اقتصاد خود بدبین هستند، اما این دیدگاه منفی که در نظرسنجی آوریل سال گذشته ۷۲ درصد بود، به زیر ۶۸ درصد در اکتبر رسیده است. ۶/ ۵۳ درصد معتقدند اوضاع اقتصادی در حال بدتر شدن است درحالی‌که ۶۴ درصد در آوریل ۲۰۱۸ چنین نظری داشتند، یعنی زمانی که قصد آمریکا برای خروج از برجام اعلام شد. شاید به‌دلیل کاهش ارزش ریال، اکنون بیشتر ایرانی‌ها بزرگ‌ترین مشکل کشور را تورم و نه بیکاری می‌دانند، مساله‌ای که بسیاری از ایرانی‌ها در گذشته آن را بزرگ‌ترین مشکل کشور تلقی می‌کردند. روحانی در دور اول ریاست‌جمهوری خود میزان تورم را تک‌نرخی کرد، اما تورم به بالای ۴۰ درصد بازگشته است و بسیاری از ایرانی‌ها به‌ویژه از طبقه متوسط شاهدند که استانداردهای زندگی‌شان به شدت کاهش یافته است. ۶۹ درصد می‌گویند ایران باید تلاش کند تا به خودکفایی اقتصادی برسد، این رقم پنج سال پیش ۵۳ درصد بود. این امر انعکاسی از تاکید دولت بر اقتصاد مقاومتی است و بیش از ۶۳ درصد معتقدند آمریکا بیشترین خسارت ممکن را از تحریم‌ها به ایران وارد کرده است.

رویکرد نسبت به روحانی و ظریف

در این نظرسنجی همچنین رویکرد ایرانی‌ها در قبال کشورهای خارجی و همچنین شخصیت‌های سیاسی خودشان بررسی شده است. جای تعجب ندارد که دولت آمریکا در قعر این جدول قرار دارد. تنها ۱۳ درصد آن را تایید می‌کنند، رقمی که در آگوست ۲۰۱۵ مدت کوتاهی پس از نهایی شدن برجام، بیش از ۳۱ درصد بود. ژاپن محبوب‌ترین کشور خارجی با بیش از ۷۰ درصد است، پس از آن چین (۵۸ درصد)، روسیه (۵۷ درصد) و آلمان (۵۴ درصد) در رتبه‌های بعد قرار دارند. در میان مقامات سیاسی، روحانی و هم محمدجواد ظریف وزیر خارجه و مذاکره‌کننده ارشد برجام، محبوبیتشان کاهش یافته است. حدود ۴۲ درصد عملکرد رئیس‌جمهور را تایید کرده‌اند، اما تنها ۱۱ درصد با آن بسیار موافقند، این رقم در آگوست ۲۰۱۵ معادل ۶۱ درصد بود. ظریف با ۵۶ درصد، محبوب‌ترین شخصیت در ۲۰۱۵ بود اما هم‌اکنون این رقم به ۶/ ۲۶ درصد رسیده است اما در مجموع میزان تایید عملکرد ظریف ۶۷ درصد است. قاسم سلیمانی فرمانده لشکر قدس سپاه پاسدان، ۸۱ درصد محبوبیت دارد (تقریبا ۵۹ درصد از پاسخ‌دهندگان به شدت از او حمایت می‌کنند). نظرسنجی‌های جدید، همچنین نشان می‌دهد ابراهیم رئیسی که در انتخابات ۲۰۱۷ از روحانی شکست خورد و هم‌اکنون رئیس قوه‌قضائیه است، از روحانی در محبوبیت پیشی گرفته است: ۶۴ درصد وی را تایید و ۲۸ درصد او را قویا تایید می‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند